Міністр закордонних справ України Павло Клімкін назвав ноту Росії про кримінальне переслідування моряків примітивною пасткою і «розводом», на який потрапив хтось в Офісі президента Володимира Зеленського. Про це Клімкін написав у Facebook, додавши фотокопії обміну нотами.
«Щоб зняти всі питання, прошу до вашої уваги дві дипломатичні ноти. Перша – російська пастка, до речі досить примітивна, друга – наша відповідь, яка викриває приховані мотиви РФ. Хоча, чому приховані? Росія і не приховує, що не хоче виконувати рішення Міжнародного трибуналу з морського права. Замість цього вона: а) вимагає від нас визнати, що наші моряки могли вчинити злочин, б) схиляє нас до визнання правомірності судового процесу над ними за російським законодавством, в) запрошує прогнутися перед Кримінально-процесуальним кодексом РФ, а заразом й опосередковано визнати окупацію Криму», - написав Клімкін.
Голова МЗС наголосив, що Росія без проблем може завершити усі внутрішні процеси, необхідні для звільнення моряків, у тому числі у рамках чинних і для нас, і для них багатосторонніх документів.
«Пастка була підготовлена для наших моряків, для нашої юридичної та дипломатичної команди, для керівництва країни. На жаль, схоже, що хтось в Офісі президента банально потрапив. Повестися на російський дипломатичний розвод – це зганьбити моряків, які вже 6 місяців перед російським судом з гідністю наполягають, що Росія не має права їх судити», - додав міністр.
фото Павла Клімкіна
За його словами, рішення Міжнародного трибуналу однозначне: Росія зобов’язана негайно і безумовно звільнити моряків і кораблі.
«А якщо хтось хотів гарантувати собі комфортні зустрічі в Осаці – не вийде. Ми робимо усе, аби ці зустрічі були насамперед результативними і Росія пояснила світові, як вона виконає свої міжнародні зобов’язання і поверне українських моряків додому», - додав міністр.
Як інформував ZAXID.NET, сьогодні на брифінгу президент Володимир Зеленський обурився тим, що дізнався про відповідь МЗС на ноту Росії з інтернету, а не від самого міністерства. Тепер президент України вимагає, щоб МЗС публічно пояснило свої дії.
Російські прикордонники 25 листопада 2018 року із застосуванням зброї захопили в районі Керченської протоки український рейдовий буксир «Яни Капу» і малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ» і «Нікополь» ВМС ЗСУ, які прямували з Одеси до Маріуполя.
Внаслідок інциденту було затримано і заарештовано 24 українських моряків. Їх перевезли з Криму до московського слідчого ізолятора «Лефортово». Крім того, трьох поранених під час обстрілу росіянами українських моряків було переведено до лікарні СІЗО «Матроська тиша».
Міжнародний трибунал ООН з морського права 25 травня зобов'язав Росію негайно звільнити 24 українських моряків і три кораблі, які було захоплено в Керченській протоці восени минулого року, та забезпечити їх повернення до України.
В останній день виконання рішення суду, 25 червня, Росія запропонувала Україні «письмово гарантувати» участь у кримінальному переслідуванні моряків. Своєю чергою МЗС опротестувало таке невиконання Росією рішення Міжнародного трибуналу з морського права.