Офшори Порошенка. Коротко

У президента України виявили три офшорні компанії

07:28, 4 квітня 2016

Президент України Петро Порошенко, всупереч заявам, досі не передав свої активи у траст. Однак почав реструктуризацію своїх активів Roshen, створивши для цього три офшорні компанії. Про це йдеться у розслідуванні журналістів програми «Слідство.Інфо», що вийшла на телеканалі новини «24».

Розслідування базується на документах компанії Mossack Fonseca (Панама, БВІ), які отримало німецьке видання Süddeutsche Zeitung. Репортери із 76 країн опрацювали понад 11 мільйонів документів щодо офшорних компаній та їхніх власників. Вони повідомляють, що знайшли важливу інформацію щодо 12 чинних чи колишніх лідерів держав світу.  Серед фігурантів скандалу є і українські політики.

У січні 2016 року Петро Порошенко заявляв, що передав свою кондитерську компанію Roshen так званому «сліпому трасту». Зазначимо, що «сліпий траст» – це система відносин, у якій довірчим власникам заборонено надавати бенефіціарам будь-яку інформацію про управління капіталами трасту.

Журналісти знайшли документальні підтвердження, що угода про структуру, куди президент України нібито передав свої кондитерські активи, досі не підписана. Згадуваний президентом «сліпий траст», як виявилось, насправді не існує. Натомість йому належить компанія в офшорній зоні на Британських Віргінських островах, куди було виведено активи Roshen, щоб не сплачувати в Україні податків з продажу. А усілякі розмови про траст мали б приховати весь процес.

21 серпня 2014 року в реєстрах БВІ з’явилася нова фірма з українським корінням. Єдиним власником компанії Prime Asset Partners Limited вказаний громадянин України Петро Порошенко з адресою реєстрації в Києві.

У відповіді на запитання щодо фірми Prime Asset Partners Limited (BVI) з’ясувалося, що така офшорна фірма була не одна.

«Prime Asset Partners Limited було засновано влітку 2014 року під час проведення корпоративної реструктуризації, яка була підготовчою стадією для подальшого продажу групи Roshen. Після її заснування компанія не здійснювала жодної діяльності, крім тієї, що зазначена нижче. Восени 2014 року Prime Asset Partners Limited заснувала на Кіпрі компанію CEE Confectionery Investments Limited, яка у свою чергу заснувала в Нідерландах компанію Roshen Europe BV».

Фото occrp.org

Разом з тим, президент не вказав свою нову офшорну компанію і «допоміжні» компанії у фінансовій декларації за 2014 рік, що є ще одним порушенням закону.

Немає відомостей про це і в деклараціях за 2015 рік. У даних Mossack Fonseca йдеться про те, що Prime Asset Partners відведена роль холдингової компанії для українських та кіпрських структур кондитерської корпорації Roshen. Джерелом коштів повинні служити «доходи від комерційної діяльності».

За словами юристів, «акції Prime Asset Partners Limited не мають номінальної вартості. Відповідно до вимог щодо декларування майна у 2014 році, включенню до декларації підлягала інформація про акції, які мають номінальну вартість».

Фото occrp.org

Однак, ЗМІ отримали документ, який підтверджує, що Президент є власником 1000 акцій, кожна з яких коштує 1 долар США.

Юридичні радники Порошенка виправдовують створення офшорної піраміди президентом тим, що це «відповідає ринковій практиці в Україні для компаній, що підлягають продажу стратегічним інвесторам».

«Prime Asset Partners Limited було засновано влітку 2014 року в ході проведення корпоративної реструктуризації, яка була підготовчою стадією для подальшого продажу групи Roshen», – йдеться у відповіді керуючого директора ICU Макара Пасенюка, уповноваженого прес-службою Адміністрації президента відповідати на питання журналістів щодо бізнес-справ президента.
«Частка у Roshen перейде у траст після завершення усіх юридичних формальностей», – продовжує пан Пасенюк.

Однак, за словами керуючого партнера київського офісу CMS Cameron McKenna LLC Данила Білака, немає жодних перешкод для того, щоб передати у траст український актив.

У разі продажу активів Roshen податки буде сплачено за юрисдикцією власника, тобто фірми Prime Asset Partners Limited. Податок на продаж, за законами Британських Віргінських островів, складає 0%, на відміну від України.