Ogłoszono nową datę założenia Lwowa

18:00, 13 квітня 2010

Doktor filozofii, pracownik naukowy Instytutu Ukrainownawstwa im. Iwana Krypiakewycza Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Iwan Pasławski oświadczył, że w trakcie pracy nad źródłami archiwalnymi udało się mu znaleźć pisemną datę założenia Lwowa o 16 lat starszą od pierwszej kronikarskiej wzmianki o Lwowie z 1256 roku. O tym Iwan Pasławski zaznaczył dziś, 13 kwietnia, podczas konferencji prasowej we Lwowie.

"Kiedy pracowałem nad badaniem historii polityki europejskiej Romanowiczów, w szczególności, nad jednym z epizodów Pierwszego Soboru Liońskiego, który odbył się w 1245 roku, natrafiłem na francuski pierwodruk łaciński "Oriens christianus" ("Chrześcijański wschód") z 1740 roku. Jego autor Michel Le Quien napisał: "Leopolis, czyli Lwów, centrum województwa w pobliżu Polski, który, jak wiadomo, był założony przez księcia Rusinów Lwa w 1240 roku nad rzeczką Pełtwią koło skłonu góry" - zaznaczył Iwan Pasławski.

Według słów badacza, francuski dominikanin Michel Le Quien był jednym z najlepiej wykształconych zakonników tego czasu, jest on uważany za jednego z twórców bizantystyki. Jednak autor nie zaznaczył, na jakiej podstawie stwierdza, że Lwów powstał właśnie w 1240 roku.

"To niewątpliwie bardzo ciekawe odkrycie, jednak potrzebuje ono poważnego badania i pracy, żeby znaleźć dokumenty, na których podstawie francuski historyk podał tę datę (1240 rok)" - zaznaczył starszy pracownik naukowy Instytutu Ukrainoznawstwa Jarosław Knysh.

Jak przypomnieli uczestnicy konferencji prasowej, literatura naukowa w różnych okresach podawała co najmniej pięć ewentualnych dat powstania Lwowa: 1249, 1250, 1267, 1270 i 1280 lata.

"Jest sporo sprzeczności w ogólnej opinii ludzi. Na przykład, wszyscy uważają, że założycielem Lwowa jest właśnie król Daniło, jednak żadne źródło nie podaje ani słowa o tym, że Lwów został założony przez Daniłę. Za datę założenia miasta uważany jest 1256 rok, jednak jest to tylko data pierwszej pisemnej wzmianki o Lwowie, co nie zaprzecza wiarygodności znaleziska Iwana Pasławskiego" - zaznaczył profesor, kierownik katedry historii średniowiecza i bizantystyki Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki Leontij Wojtowycz.