Огляд українських подкастів

09:07, 22 січня 2010

Останнім часом до Уанету нарешті дійшло таке явище, як подкастинг. Подкаст (англ. неологізм podcast, утворений від слів iPod — популярна модель MP3-плеєра та broadcasting — радіомовлення) — це те саме, що радіопередача, тільки записана в MP3-файл і викладена в Інтернет для вільного завантаження.

На Заході це явище виникло 2004-го, а в Україні, схоже, до кінця наступного року воно переживе справжній бум. У цій статті ми розглянемо найцікавіші з тих подкастів, які в Уанеті вже з'явилися.

 

Розраховані на широку аудиторію

Перший український подкаст від медіахолдінґу INTV – новини культури, політики, культури, економіки і трохи розважальних шоу, себто стандартний телевізійний набір. Добра якість звуку, професійний радіоформат, але слухати його доведеться прямо зі сторінки сайту, оскільки можливості щось скачати немає жодної, не кажучи вже про RSS, а, отже, подкастом цей канал є хіба наполовину.

Подкаст "Занурення" від Інтернет-журналу "AZH" – музичний; тут можна послухати якісний закордонний поп, пост-рок, поп-рок та всяку майже-позажанрову альтернативу. Brasstronaut, Under Byen, The National – це їхній формат. Інформативне, добре зроблене музичне шоу, де кожен запис присвячено одному виконавцеві. Оновлюється невідомо з якою періодичністю, RSS-підписка не працює, у відповідному підрозділі сайту купа помилок – то файли не вантажаться, то вантажаться, але не ті. Вартий, однак, уваги навіть попри глюки.

Panorama Podcast – драм-н-басовий подкаст від сайту dnb.in.ua, ведений парою львівських ді-джеїв Деріком і Тонікою. Якісний продукт: добрий звук і грамотно побудовані тематичні випуски. Зрозуміло, орієнтований виключно на любителів жанру.

Музичний подкаст від "Дзиґи" – проект, створений за моєї участі. Містить випуски двох типів: перший - записи "Кабінетних зустрічей" з музикантами (останнім часом там почали з'являтися не тільки літератори), модерованих Юрієм Кучерявим; другий – інформаційні випуски про різних цікавих джазових виконавців – така собі подкаст-реінкарнація освітніх лекцій, що відбувалися на початку року в JazzClub.Lviv. Звісно ж, обидва типи випусків містять музику тих, про кого йде мова.

Київський подкастер basnik спільно з Олександром Зленком займаються аудіопоезією – начитують вірші, добирають звуковий супровід і викладають в себе на ЖЖ. Слухання достойно однозначно – якість звуку, начитки й оформлення на висоті; шкода, що це все оформлене, як безсистемний набір mp3шок, серед яких ще треба зуміти щось знайти. Нещодавно, правда, виклали свій останній випуск на podcaster.org.ua – може, візьмуться за голову й будуть складати нарешті свої випуски в одне місце.

Мовакаст – донецький українськомовний подкаст пояснює слухачам, як правильно говорити українською і чому саме так. Іноді нагадує шкільні уроки української мови, а іноді (коли подкастри виходять за живими мовцями в поле, чи то пак в місто) стає цінним свідченням про мовну ситуацію і ментальність на Східній Україні.

“Громадський подкаст C-pod”, проект "Молодого радіо", розрахований передовсім на колективне наповнення. Всі, хто має цікавий аудіоматеріал зі злободенної теми, можуть розмістити його там. Проект фінансується фондом “Відродження” і займається, зокрема, навчанням майбутніх подкастерів. Наразі перебуває в експериментальній фазі, шукаючи свій формат. Випуски цікаві, але непрогнозовані (що передбачається суттю проекту) і не завжди зі слухабельним звуком, але обіцяє перетворитися в цікаву громадську ініціативу.

“Музика Є” - харківський музичний подкаст про харківські ж молоді гурти, містить їх музику та інтерв'ю. Зроблений в радійному форматі та з хорошим звуком. Любите “Люк”, “PurPur”, “Оркестр Че” і хочете дізнатися, що грають “Світер”, “Maybe” та “45 ЕН”? Тоді вам сюди.

 

Вузькоспеціалізовані

На комп'ютерну тематику в Україні подкаст один, російськомовний, від ITC.UA–порталу, присвяченого інформаційним технологіям. Містить цікаві й змістовні інтерв'ю з українськими діячами галузі. Підписка, звісно, працює (ще би - на IT-сайті та й не працювала!), але вбогий і тихий звук утруднює слухання. Виходить, щоправда, рідко – раз на два тижні.

Літературний подкаст "кабі.net". Тут викладаються записи літературних зустрічей, що відбуваються у львівській кав'ярні "Кабінет". У ході зустрічей запрошені автори розповідають про свою творчість і обов'язково читають власні тексти. Створений для популяризації української літератури в Інтернеті і розрахований на всіх, хто цікавиться сучукрлітом. Працює підписка через RSS, iTunes і RSS by e-mail. Там же викладаються текстові анонси майбутніх зустрічей, а в коментарях можна залишити питання авторам і почути на них відповідь в наступному випуску. Оскільки роблю його я, то критикувати не буду – полишу це на вас.

Український PR-подкаст від PR-агенції "Hoshva PR". Містить інтерв'ю з фахівцями галузі, дискусії та галузеві новини. Має чи не найбільшу кількість абонентів з україномовних кастів (RSS, отже, працює належно), оновлюється щочетверга. Звук в цьому подкасті монтую я, так що слухабельність гарантую. Динамічно, гарно продуманий, інформативний – просто клондайк для пов'язаних із галуззю, зокрема для студентів-піарщиків.

B2B Беседы – корпоративний подкаст від компанії Systemgroup. Схоже, що компанія наважилася на це тому, що подкастинг прийнято вважати за могутній маркетинговий інструмент корпорацій. Можливо, на Заході воно так і є, але в Україні це наразі виглядає на милі пустощі. "B2B" в назві (business to business) вказує на орієнтацію на підприємців й інших ділових людей, для яких RFID або EPR – не просто набір букв, а досвід роботи різних компаній становить великий процент зацікавлень. Цей подкаст ініціювала й записує співведуча головного хайтехнічного подкасту всія пострадянського простору Radio-T (це не реклама, у нього справді багато підписників) Марина Корецька. Завдяки їй подкаст може похвалитися добрим звуком і грамотно проведеними інтерв'ю.

Ще один бізнес-подкаст — B2BLogger.com. Сайт розміщує комерційні прес-релізи, а подкаст — це їхня аудіоверсія. Зрозуміти їх зможе кожен, але слухати про внутрішні новини далеких українських фірм не-підприємцям навряд чи потрібно. У планах сайту – перетворення цього подкасту на щось цікавіше для цільової аудиторії — тобто на канал бізнес-новин з коментарями ньюзмейкерів та керівників піар-служб.

Подкаст-термінали

Подкаст-термінал — це сервіс, що дозволяє розмістити на ньому свій подкаст, забезпечуючи місце для хостингу файлів та зручний інтерфейс. Як правило, на них викладаються молоді подкастери, які з тих чи тих причин не мають власного сайту.

Перший український подкаст-термінал podcaster.org.ua. З усіх спроб створити український подкаст-термінал ця — єдина, доведена до втілення. З регулярно оновлюваного там можна знайти таке: подкаст про Гаррі Поттера "ПоттерОвиськО FM", "Громадський канал "C-Pod", гумористичні відеоролики "TількиTвійVідеоCаст", адаптовані до загрузки на мобільник; туди ж транслюються «PR-podcast», «кабі.net» та «Музичний подкаст від «Дзиґи». Можна підписатися на загальну RSS або на кожного конкретного автора. Найцікавішим буде для подкастерів-початківців, які хочуть викладатися на сайті з патріотичною адресою. Власник терміналу легко йде на контакт і радо допомагає молодим і перспективним.

Mediabomba.com.ua – зроблений значно фаховіше, ніж попередній, і з більшою кількістю контенту (від лекцій про Каббалу до розмов про секс), але майже всуціль російськомовний і переважно розважальний. Містить і аудіо, і відеокасти. Інтерфейс зручний у використанні, але якийсь дуже вже «цвєтастєнько-гламурнєнкий» - на любителя. Також цей термінал може похвалитися такими «вебдванольними» функціями, як можливість додавати випуски в обране, формувати з них плейлісти і т.д.

 

P.S. Звісно, цей огляд не претендує на вичерпність — чогось я міг і не помітити. Якщо так сталося — ви можете залишити лінки на інші подкасти у коментарях під цією статтею.