Офіс Генерального прокурора України (ОГПУ) звертається до Канади з проханням передати аудіозапис, на якому, ймовірно, міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф говорить про можливість того, що літак МАУ збили навмисно у січні 2020-го. Про це повідомила пресслужба Офісу генпрокурора.
За словами заступника генпрокурора Гюндуза Мамедова, це буде вже четвертий запит до канадської сторони. Українська сторона хоче паралельно з канадськими експертами проводити фонетичні експертизи та дослідження запису.
«Сподіваємося, що Канада без зайвих очікувань надасть Україні наявні у них записи переговорів, що були опубліковані в ЗМІ. ...Слідство піде більш оперативно для швидшого встановлення істини і відновлення справедливості», – заявив Мамедов.
Нагадаємо, раніше канадське видання CBC News із посиланням на джерела повідомило, що уряд та органи безпеки Канади вивчають аудіозапис, на якому чоловік, ймовірно, міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф, говорить про можливість того, що літак МАУ збили навмисно у січні 2020-го.
На записах людина з голосом, схожим на Заріфа каже, що існує «тисяча можливостей» для пояснення катастрофи літака, зокрема навмисний напад за участю двох або трьох осіб. За його словами, такий сценарій «зовсім не малоймовірним». Водночас чоловік не виключає, що літак могли дійсно збити помилково.
Він також зазначив, що вважає, що правда про збиття літака ніколи не буде розкрита на найвищому рівні – урядом і збройними силами Ірану – оскільки це «не в інтересах нації».
В Ірані назвали повідомлення CBC про Мохаммада Джавад Заріфа неправдою. Речник міністерства заявив, що у перші тижні після катастрофи Заріф проводив багато зустрічей, зокрема з очільником МЗС Канади, і наголошував на необхідності вивчити всі можливі причини аварії.
Зазначимо, що Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули.
Іран визнав, що збив український літак, лише 11 січня. 27 січня The New York Times повідомила, що високопоставлені військові Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) протягом трьох днів приховували від президента Ірану Хасана Рухані факт ракетного удару по пасажирському літаку.
Влада Ірану запевняє, що збиття літака було випадковістю – його нібито переплутали з військовим об'єктом.