Ojciec Kostelnik nie ma szans zostać kanonizowanym - religioznawca

18:10, 22 вересня 2008

- Kwestia kanonizacji ks. Kostelnika nie jest nowa. Już od dwudziestu lat jest ona znana wśród duchowieństwa galicyjskiego. Wywołuje ona sprzeczne komentarze - zaznaczył dzisiaj, 22 września, dla ZAXID.NET religioznawca Andrij Jurasz, komentując wystartowanie przygotowawczego etapu kanonizacji ks. Kostelnika, rozpoczętego przez Lwowską eparchię Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (Moskiewskiego Patriarchatu). Jak wiadomo, podczas soboru Lwowskiego w roku 1946 ks. Hawryił Kostelnik przyczynił się do likwidacji Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.

- Kostelnik to znany, nieprzeciętny ksiądz greckokatolicki, istotna postać na Ukrainie. Możliwe, że tak istotna, jak metropolita Szeptycki, Józef Ślepy i inni. Jako jakakolwiek znaczna osobowość, nie ma on szans zostać szybko kanonizowany. Bardzo często mniej znane postacie i, jasna rzecz, mniej dyskusyjne szybciej uzyskują kanonizację. To samo trwa z metropolitą Szeptyckim - zaznaczył pan Andrij Jurasz.

Jak zapewnił religioznawca, jeszcze będąc księdzem ks. Kostelnik wyróżniał się swoją prowschodnią orientacją, miewał niejednokrotnie konflikty z przywódcą UCGK metropolitą Andrejem Szeptyckim.

- Ocena jego postaci jest dosyć niejednoznaczna. Z jednej strony jest to człowiek, który ośmielił się w trudny dla cerkwi czas wziąć na siebie pełnomocnictwa przywódcy cerkwi greckokatolickiej, przynajmniej w taki sposób zachowując legalne kierownictwo, w czym - w interpretacji niektórych - ofiarował siebie. Z innej strony to posunięcie jest świadectwem współpracy z reżimem totalitarnym, NKWD - opowiedział religioznawca.

- Ksiądz Kostelnik był niezwyczajną osobowością, świetnym ewangelistą. Jego postać potrzebuje głębokiego badania - dodał Andrij Jurasz.

Довiдка ZAXID.NET
W dniach 19-20 września br. Lwowska eparchia Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego uszanowała 60-lecie od dnia śmierci ks. Hawryiła Kostelnika. Był on organizatorem soboru Lwowskiego w 1946 r., podczas którego wydano postanowienie o likwidacji Unii Berestejskiej 1596 r., o zerwaniu z Watykanem i o pojednaniu z Ruską Cerkwią Prawosławną. Według słów arcybiskupa Lwowskiego i Galicyjskiego Augustyna, cerkiew prawosławna nie wyklucza dziś możliwości kanonizacji ks. Hawryiła i zaczęła już opracowywać odpowiednie dokumenty.