На минулому пленарному засіданні депутати Львівської міськради затвердили концепцію регіональної цільової програми розвитку житлового будівництва у м. Львові для громадян, що потребують соціального захисту. Концепцію розробили депутати від комісії житлової політики спільно з фахівцями ЛНУ "Львівська політехніка", - повідомили ZAXID.NET в прес-службі ЛМР.
Згідно із затвердженою концепцією, департамент житлового господарства та інфраструктури при залученні науковців ЛНУ "Львівська політехніка", представників проектних організацій та депутатів Львівської міської ради має розробити регіональну програму "Доступне житло". Ця програма буде орієнтована на соціально незахищених громадян та черговиків соціального квартирного обліку, які з певних причин втратили право на отримання соціального житла.
За словами депутата Львівської міської ради Олега Ферштинського, одного з авторів-розробників концепції, саме реальна відсутність житла, доступного за ціною та якістю для середнього класу львів’ян, створює соціальну напругу та сприяє масовому виїзду людей за кордон на заробітки. "Так, за даними центру економічних та політичних досліджень ім. Разумкова, 74% заробітчан, що виїхали за кордон, основною причиною своєї трудової еміграції вважають відсутність житла, або бажання покращити свої житлові умови. Разом з тим, на квартирному обліку у Львові перебуває 55 800 сімей. На соціальному обліку у Львівській міській раді зареєстровано близько 23 600 сімей, а понад 15 600 черговиків очікують на отримання кооперативного помешкання. Більшість мешканців не в змозі придбати собі помешкання через непомірно високі ціни на житло у Львові. Основними причинами високих цін на житло, крім об’єктивних (зростання вартості на енергоносії, висока вартість будівельних матеріалів тощо), є специфічна стратегія діяльності будівельних компаній України. Ця стратегія базована на будівництві виключно елітного та бізнес-класу житла. Здебільшого, це малоповерхове будівництво покращеного планування із застосуванням дорогих будівельних матеріалів у районах, наближених до центру міста, припаркових зонах, районах з розвинутою транспортною та соціально-побутовою інфраструктурою тощо. Відтак, теперішня ринкова вартість житла у м. Львові є настільки високою, що не може задовольнити соціальні можливості мешканців середнього класу" - розповів депутат О. Ферштинський.
Аби вирішити "квартирне питання" та допомогти соціально незахищеним мешканцям у придбанні житла, міська рада протягом півроку працюватиме над регіональною програмою "Доступне житло". Як розповів Олег Ферштинський, цей етап передбачає проведення соціологічних та маркетингових досліджень, аналізу технічного стану та перспектив розвитку підприємств м. Львова, що виробляють будівельні конструкції та матеріали, техніко-економічного аналізу прогресивних технологій у будівництві. "Цей етап необхідний, аби вивчити технологічні досягнення, нове панельне будівництво на основі дешевших будівельних матеріалів та підрахувати фінансові ресурси. Адже використання при спорудженні житла технологій блочного, панельного та монолітно-каркасного будівництва дасть можливість зменшити собівартість житла. Здешевлення житла буде можливим також завдяки тому, що будуватимуть житло у віддалених районах міста", - зазначив Олег Ферштинський.
Невід’ємною частиною запровадження регіональної програми "Доступне житло" є також проведення архітектурного аналізу, перспектив соціально-орієнтованого будівництва і його узгодження з Генеральним планом розбудови м. Львова. На думку Олега Ферштинського, реалізація програми повинна якісно змінити ринок первинного житла у Львові. Розроблятиме програму колектив науковців НУ "Львівська політехніка", на це з міського бюджету повинні виділити 250 тис. грн.