Окупанти видали підручник з історії Криму, в якому розпалюється ненависть до кримських татар

В підручнику з історії Криму для десятикласників йдеться, що кримські татари зустрічали фашистів з квітами і вином

11:32, 18 лютого 2019

Кримські окупанти видали підручник «Історія Криму», в якому повторюються радянські тези про те, що кримські татари співпрацювали з фашистами, а в засланні користувалися особливими благами, заявили експерти Кримської правозахисної групи.

Зокрема, у тексті підручника є твердження, що нібито під час Другої світової війни частина кримських татар зустрічала німецьких окупантів квітами й вином, і представники кримськотатарського народу були активніше залучені до колабораціоністської діяльності порівняно з іншими етнічними групами Криму.

Крім того, до підручника включені твердження, що кримським татарам у місцях виселення безкоштовно роздавали їжу, присадибні ділянки й позики на будівництво житла.

«Ці твердження є спірними й не мають масових підтверджень з боку очевидців та потерпілих. Таким чином, у загальному контексті поданої в підручнику інформації вбачаються прояви мови ворожнечі. А саме, публікації висловлювань, які піддають сумніву загальновизнані історичні факти насильства і дискримінації під час депортації кримськотатарського народу», – заявили правозахисники.

Вони також опублікували фотографії сторінок з підручника, в яких вбачається розпалювання ворожнечі до кримських татар.

Експерти Кримської правозахисної групи вважають, що підручник повинен бути негайно виключений зі списку навчальних посібників за використання в ньому мови ворожнечі. Вони наголосили, що використання такого підручника несе серйознішу загрозу, ніж розпалення ворожнечі у підконтрольних Кремлю ЗМІ, оскільки діти більш схильні до впливу пропаганди ненависті, ніж дорослі.

Керівниця кримського Центру громадянської освіти «Альменда» Валентина Потапова вважає, що такі формулювання в підручнику можуть призвести до виникнення міжетнічних конфліктів.

«У влади Криму дуже цілеспрямована політика розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Протягом 5 років, починаючи з 2014 року, робиться все можливе, щоб розколоти кримське співтовариство, створити умови для етнічних конфліктів на побутовому рівні. Влада Криму робить усе, щоб нівелювати багаторічні досягнення України й Криму з формування міжетнічної толерантності на півострові. Сьогодні вони вирішили вийти на рівень системи освіти у школах. Навчальний предмет “Історія Криму” планують включити в регіональний компонент навчального плану загальноосвітньої школи», – зазначила Потапова.

Вона наголосила, що це досить масштабний вплив, адже кількість дітей, які можуть почати вивчати кримську історію за цим підручником, приблизно 10-15 тисяч школярів на рік. І це тільки в тому разі, якщо за цим підручником вчитимуться тільки 10-класники. У разі його рекомендації для інших класів кількість різко зросте.