Що вдалося, а що – ні міській владі Львова у 2007 році? Які проблеми потребують свого вирішення в новому році? Про це кореспондент ZAXID.NET розпитував у першого заступника міського голови Львова Олега Синютки.
- На скільки вдалося виконати бюджет 2007 року?
- Коли я побачив у вересні динаміку надходжень до бюджету, то мені захотілося, щоб до кінця року була красива цифра перевиконання дохідної частини. Я впевнений, що за підсумками року це буде 100 млн грн. Однак слід визнати, що у 2007 році ми мали проблеми з ефективним використанням коштів. Тут було кілька чинників. По-перше, нам довелося витратити багато часу і зусиль на подолання корупції при виконанні бюджетних завдань. Я переконаний, що сьогодні рівень корумпованості знизився.
По-друге, слід визнати, що чиновники не звикли працювати в умовах складного і не завжди зручного тендерного законодавства.
І третє - об'єктивно бюджет у 180 млн грн у кілька разів більший, ніж у попередні роки. Тому в бюджеті розвитку на кінець року залишилися декілька мільйонів. Щоб вони не лежали, поки буде прийнятий бюджет, ми вирішили покласти їх на депозит. Це має сенс.
Що ж до завдань, то я знаю, що міський голова на 2008 рік ставить значно вищу планку, і нам доведеться працювати ще більше, виконуючи їх і ті, що не вдалося реалізувати у бюджеті 2007 року.
- Скільки отримав надходжень бюджет від внесків на соціальну інфраструктуру, оренди, інвестиційних внесків, зборів за паркування тощо?
- Спеціальний фонд отримав близько 30 млн грн. Це при тому, що на початку року було заплановано 10 млн 600 тис. грн.
- Підведіть, будь-ласка, загальний підсумок господарської роботи Львівської міської ради за 2007 рік.
- 2007 рік був якісним за багатьма параметрами. У місті був приріст промисловості на понад 15%, тоді як у попередні роки - 2-3%. Цього року ми закупили цілий ряд техніки для житлово-комунального господарства, допомогли технікою МНС, міліції. Це закладає базу для змін на наступні роки.
Ми дуже багато інвестували у комунікації, зробили багато підготовчих робіт в освоєнні технологій, в наближенні до якості. Я знаю, що технології, які були застосовані в кладці бруківки, уже прижилися. Для нас важливо було якісно перекласти асфальтобетонне покриття на ділянці дороги, щоб мати зразок. І це було зроблено не для того, як кажуть недоброзичливці, щоб потім дати цій фірми контракти, а щоб виставити стандарт. І ми зараз маємо заявки не лише від словацької компанії, що виконувала цю роботу, але й від італійської, австрійської, двох турецьких.
Львівські дорожні фірми зараз розказують, що влада впускає на ринок чужинців, щоб віддати його їм, щоб витіснити львівські компанії. І кажуть це ті, які навіть кількісно не зробили те, що мали зробити у 2007 році. Я вже не кажу про якість. Логіка життя підказує, що ми повинні підтримувати місцевих підприємців, але навіть якщо це місцеві компанії, то вони не мають права зловживати коштами львів'ян. Ми не можемо витрачати кошти на дорогу, яку доведеться переробляти. Тому в наступному році йтиметься, перш за все, про якість.
- Як би ви оцінили роботу комунальних підприємств Львова у минулому році?
- У 2007 році комунальні підприємства працювали під жорсткішим контролем міської ради, ніж у попередні роки. Якщо у 2006-му ніхто не міг сказати, скільки їх є насправді, то сьогодні це питання вже не стоїть, а стоїть питання ефективності їх роботи. Із запізненням, але ми прийняли в червні, а в серпні затвердили фінансові плани. Потім звітувались за результатами шести, дев'яти місяців. У грудні складено фінансові плани на 2008 рік.
Від податку з прибутку комунальних підприємств бюджет отримав у два рази більше, ніж в 2006 році - 2,5 млн грн. Але насправді проблем набагато більше, ніж позитивних моментів. Сьогодні абсолютно зрозуміло, якою є ситуація, яка буде їх доля, куди їм рухатися. Вони нарешті зрозуміли, що комунальні підприємства - це не приватний бізнес: вони існують для забезпечення інтересів територіальної громади.
- За цей рік їх навчили працювати?
- На жаль, ні, але робота в цьому напрямі йде.
- Чи змінилася на краще соціально-економічна ситуація у Львові у 2007 році? Скільком людям завдяки діяльності ЛМР стало жити краще?
- Можна виходити з цифр, вони адекватно відображають ситуацію. Обсяги виробництва у місті наростили до 15%. Перевиконали прогнозовані показники доходів бюджету не менше, ніж на 100 млн грн, а порівняно з 2006 роком - більше, ніж 200 млн грн. Місто отримало у цьому році стільки іноземних інвестицій, що ця сума прирівнюється до сумарного показника за всі попередні роки незалежності України.
Щодо добробуту львів'ян, то можна виходити з того, що бюджет від податку з доходів фізичних осіб отримав цього року на 260 млн грн більше. Це означає, що львів'яни отримали зарплати на 2 млрд грн більше. Це багато, але якщо подивитися на ціни, інфляцію, то цього недостатньо.
Крім цього, хто може бути задоволений, що у 2008 році треба буде піднімати розмір квартплати. І чи хтось розуміє двірників, які працюють на 400 грн? Не думаю, що багато хто. Проте завдяки запровадженим толокам львів'яни нарешті почали частіше бачити комунальників за роботою.
Тому сказати, що жити стало краще - не можна, але те, що ми рухаємося в потрібному напрямі, - це однозначно.
- Скількох черговиків місто забезпечено житлом?
- Отримали квартири сім'ї, в яких народилися трійні. Вперше виділено квартири для освітян. Так само вперше вдалося посунути квартирну чергу. Але поки що - це мізер.
- Скільки «нормальних» дитсадків і дитячих майданчиків відкрито у 2007 році, скільки їх буде у 2008-му?
- У грудні відкрився новий дитсадок, відкрито понад 40 дитячих спортивних майданчиків. У 2008 році плануємо відкривати нові.
- Минулого року так і не були ухвалені індивідуальні тарифи з утримання будинків і прибудинкових територій. Чому?
- Тому що ті, які були представлені до розгляду, міський голова заборонив розглядати як такі, що не відповідають сьогоднішнім реаліям. Судіть самі: якщо за метр квадратний площі треба платити 1,5 грн, то за квартиру площею 75 кв м в місяць треба було б платити понад 100 грн квартплати. Чи є сьогодні люди, що зможуть платити стільки? Це нереально.
Відтак, проект відправили на доопрацювання в департамент житлового господарства. Також міський голова дав доручення департаменту економіки долучитися до його розробки.
- Навіщо у цьому році міська влада поповнювала статутні фонди «Львівтеплоенерго» і «Залізничнетеплоенерго»?
- Слід зазначити, що «Львівтеплоенерго» і «Залізничнетеплоенерго» у 2007 році спрацювали значно краще, ніж 2006-му. Із 40 млн боргів «Львівтеплоенерго» скоротило їх до 3 млн, а «Залізничнетеплоенерго» з 7-8 млн - до декількох сотень тисяч гривень. Ефективність роботи значно покращилася. І якщо торік довелося дати біля 40 млн грн на газ, то цього року виділено лише 100 тис. грн на подолання розривів, коли підприємствам потрібно сплатити за газ, а надходжень від населення ще немає.
Добре те, що цього року нам вдалося уникнути прямої оплати за газ.
- Досі не обрано інвестора з проекту організації комплексного збору сміття і рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Чи означає це, що місто відмовилося від запропонованого варіанту вирішення проблеми?
- Я думаю, відмовилося саме від такого варіанту вирішення проблеми. Але триває клопітка робота, аби збалансувати інтереси громади міста, громади села, потенційного інвестора. Конкурс не відбувся, бо не всі моменти, що були виписані, були найкращими. Але питання буде розв'язано однозначно.
- На коли можна очікувати затвердження схеми теплопостачання міста, а відтак і програми модернізації теплопостачальних мереж Львова?
- Думаю, весною схема теплопостачання буде винесена на розгляд фахівців, депутатського корпусу. Ця робота проводиться.
- Чи буде остаточно впорядковано вуличну торгівлю?
- Я думаю, що кожен львів'яни, поклавши руку на серце, скаже, що ситуація з вуличною торгівлею у грудні 2006-го і грудні 2007-го - це дві великі різниці. Є сьогодні ще вулиця Шпитальна, де торгівля абсолютно ненормальна, є ще ятки швидкої їжі, які отруюють львів'ян. Це питання навіть не часу, це питання принциповості. Я не бачу проблем з вуличною торгівлею.
- Чи буде і коли знято мораторій на встановлення зовнішніх рекламоносіїв, біл-бордів?
- Зовнішньої реклами у Львові забагато, а в центральній частині міста вона шкодить архітектурному ансамблю. Мова йде не лише про великі конструкції, але й про вивіски, які просто випадають із загальної панорами. Тому потрібно, щоб управління архітектури, головний художник розробили правила, які б визначали середовище для реклами. Щоб вона не домінувала над архітектурою, а була певним вкрапленням. Адже бізнесу завжди хотітиметься все більше і більше реклами, це ж рушій ринку.
Проте я не вважаю, що місту сьогодні потрібні нові рекламні носії.
- Яка доля кінотеатрів, які на початку 2007 року місто визнало неефективними комунальними структурами? Їх обіцяли передати в оренду зі збереженням профілю...
- Доля кінотеатрів повинна бути дуже доброю, бо кінотеатри мають залишитися кінотеатрами. Доля комунальних підприємств визначена, вони мають бути ліквідовані. Цей процес затягнувся через реорганізацію структури. Маємо довгий процес ліквідації, і поки він не завершиться, не може бути оголошено конкурсу на право їх оренди.
- Чи визначені пріоритети роботи ЛМР на 2008 рік? Які інфраструктурні завдання стоять перед міською владою? Які з цих пріоритетів найдуть відображення в бюджеті?
- Пріоритети визначені в програмі соціально-економічного розвитку Львова. Після затвердження вони будуть пріоритетами Львівської міської ради і знайдуть відображення у бюджеті. Щодо інфраструктурних завдань, то це дороги, тепло, світло, вода.
Додам, що у наступному році буде прийнятий стратегічний план розвитку Львова не менше, ніж на 10 років. Ми вже оголосили тендер, щоб підібрати фахову аналітичну структуру, яка готуватиме його основу.
- Що з підготовки до Євро-2012 треба вирішувати у 2008 році?
- Я б не сприймав Євро-2012 як певну ціль. Не можуть туристи домінувати над інтересами львів'ян. Не Львів для туристів, а туристи для Львова. У певній мірі це також честь для єврочемпіонату, що захід проходитиме в такому старовинному місті. Я переконаний, що програму підготовки слід розглядати як програму підвищення комфортності львів'ян.
- Чи почнеться у новому році будівництво об'єктів, запланованих до Євро-2012, зокрема стадіону?
- Однозначно.
- Як буде оформлено право на землю під будівництво стадіону?
- Це ще буде обговорюватись.
- Чи буде передано стадіон в комунальну власність?
- Такою була одна з перших пропозицій. Однак я не прихильник цього. Цей об'єкт буде дотаційним і надто обтяжливим для бюджету. Тому варто створювати консорціум із часткою міської ради, щоб можна було цього уникнути.
- Чи варто підприємцям очікувати підвищення місцевих податків, зборів, ставок оренди на комунальну власність у новому році?
- У проекті бюджету на 2008 рік записано, що вартість оренди комунального майна визначається як індикативна до вартості державного майна. Тому ми не зможемо мати можливості для регулювання. Якщо в Державному бюджеті буде вища вартість оренди, то й на комунальну власність вона зросте.
Щодо ставок податків і зборів, то я не бачу потреби їх змінювати.
- Які тарифи, з числа тих, що затверджує ЛМР, можуть зрости у 2008 році?
- Якщо зросте ціна на газ, ціна на тепло повинна бути адекватною. Якщо зросте ціна електроенергії, ми змушені будемо переглядати вартість тарифів на воду. Також буде затверджена нова квартплата, але цей тариф має бути адекватний до якості послуг.
- Чи планує влада наступного року виділяти кошти на облаштування приміських автобусних станцій, з огляду на те, що транзитний рух такого транспорту через Львів заборонений?
- Запланована трансформація системи руху з облаштуванням приміських автостанцій. Інше питання, за які кошти: чи за рахунок бюджету, чи за приватні. Якщо кінцеві станції цікаві для бізнесу, то в такому випадку нема потреби витрачати кошти з бюджету.
- Скільки коштів планується виділити на рекреаційні території (парки), і на які саме цілі?
- У проекті бюджету на 2008 рік передбачається окрема стрічка на приведення парків, особливо історичного значення, в першу чергу Стрийського, до відповідного стандарту.