Омелян Ковч загинув рятуючи євреїв та поляків, – мер

12:00, 12 травня 2012

Міський голова Львова Андрій Садовий сказав на урочистому відкритті пам’ятника Омеляну Ковчу, що священик постраждав за те, що рятував людей – євреїв, поляків, українців.

«Коли ми говоримо про велетнів УГКЦ, ми обов’язково згадуємо Митрополита Андрея Шептицького, Патріарха Йосипа Сліпого. Також ми згадуємо священика-мученика Омеляна Ковча, який був беатифікований, визнаний святим. Він також завжди гостро виступав. За це його забрали в «Майданек». Але він і там продовжував свою роботу – сповідував, молився, причащав. Помер мученицькою смертю. Його образ є настільки світлим, відкритим, що ми усі повинні йому завдячувати. Ця людина віддала себе повністю заради того, щоб ми могли сьогодні жити», - зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

Нагадаємо, що 11 травня Перемишлянах на Львівщині за участі Глави УГКЦ Святослава (Шевчука) і понад 1000 священиків відкрили пам’ятник Омеляну Ковчу, греко-католицькому священику, який в часи Другої світової війни рятував євреїв, за що був ув’язнений і загинув в концтаборі «Майданек».

Пам’ятник розташований на піднятому рельєфі у центральному сквері м. Перемишляни. До нього із чотирьох сторін піднімаються сходи, утворюючи у плані форму хреста, що, з одного боку, символізує відкритість о. Омеляна Ковча всьому світові і, з другого боку, вказує на дорогу для всіх людей, які сходяться до нього. Постать Блаженного передана через образ священика, пароха «Майданеку», який крокує по розтрісканій багатостраждальній землі, і в глибокому релігійному одухотворенні звертається обличчям вгору – до неба, несучи перед собою хрест віри.

Проект 2,5-метровго бронзового пам’ятника виготовив скульптор Володимир Одрехівський у співавторстві із архітекторами Олександром Яремою, Олександрою Лібич, Денисом Белюхом та Олександром Матушковим. Кошти на цей пам’ятник дали близько 30 жертводавців – представники різних народів, люди різних конфесій, з різних куточків України. Зокрема, пожертвували на будівництво пам’ятника представники єврейської громади.