Na Ukrainie, w Rosji i Mołdawii odnotowano najniższe wskaźniki długości życia wśród krajów zaawansowanych przemysłowo. Te trzy kraje wchodzą do listy 45 państw, które doznają poważnych strat demograficznych. O tym zawiadamia radio "Wolność" na podstawie materiałów Centrum Wiadomości ONZ.
Jak informuje Centrum Wiadomości ONZ, takie dane zawiera prognoza oddziału ONZ do spraw demografii "Perspektywy światowej demografii, 2008", zaprezentowana w Nowym Jorku przez dyrektorkę oddziału Hanię Slotnick.
Jak informuje Radio „Swoboda", w referacie zaznaczono, że średnia długość życia w świecie w ciągu ostatniego dziesięciolecia zwiększyła się, ale w krajach Europy Wschodniej ona maleje. "Mimo pewnej poprawy wskaźników po końcu lat 1990., Mołdawia, Rosja i Ukraina mają najniższe wskaźniki oczekiwanej długości życia wśród zaawansowanych krajów - mniej niż 70 lat" - zaznaczono w referacie.
Średnia długość życia ludzi w sąsiednich zachodnioeuropejskich państwach jest o prawie 10 lat większa.
Według słów Slotnick, ludność zaawansowanych państw starzeje się. Eksperci prognozują, że przed lipcem br. w nich będzie mieszkać 264 milionów osób w wieku ponad 60 lat, a przed 2050 - 416 milionów.
Poza tym referat informuje, że przed 2050 roku ludność Ziemi zwiększy się o 2,3 mld - do 9,1 mld osób.
Jak zawiadomiła autorka sprawozdania, w 45 krajach (w tym w Bułgarii, Białorusi, Gruzji, Niemczech, Łotwie, Litwie, Mołdawii, Polsce, Rosji, Rumunii i Ukrainie), w okresie od 2010 do 2050 lat liczebność ludności zmniejszy się co najmniej o 10 %. Eksperci ONZ proponują tym krajom ratować sytuację poprzez przyciąganie emigrantów.
Wcześniej ONZ prognozowała, że liczebność ludności Ukrainy zmniejszy się do 31 mln w okresie 2009-2050 lat.