ООН заявила про збільшення кількості затримань, репресій і насильства на Донбасі

18:23, 8 жовтня 2014

З 24 серпня по 5 вересня різко зросла кількість затримань, здійснених озброєними групами. Також надходили повідомлення про катування та жорстоке поводження з затриманими, зокрема, імітації страти і сексуальне насильство. Про це йдеться у доповіді управління верховного комісара ООН з прав людини в Україні, опублікованій 8 жовтня на сайті.

Зазначено, що озброєні групи і далі тероризують населення в районах, що перебувають під їх контролем, продовжуючи вбивства, викрадення, тортури, жорстоке поводження та інші серйозні порушення прав людини, зокрема, і знищення житла та захоплення майна. Також продовжили надходити повідомлення про порушення прав людини, здійснені деякими добровольчими батальйонами, що перебувають під контролем уряду.

«Зі зміною контролю над територіями між урядовими силами і озброєними групами під час звітного періоду, зростає ризик репресій проти осіб, що співпрацювали із «ворогом» або ж сприймалися, як такі, хто співпрацював», – зазначається у доповіді.

Верховний комісар Зеід наголосив, що всі порушення Міжнародного Білля про права людини і міжнародного гуманітарного права повинні скрупульозно розслідуватися, а винні – бути притягнутими до кримінальної відповідальності.

Між тим, він висловив глибоке занепокоєння з приводу відсутності верховенства права в районах, що контролюються озброєними групами.

«Це заклик до справедливості, а не відплати. Всі сторони повинні гарантувати, що не буде репресалій за уявну співпрацю або приналежність до протилежного табору», – сказав Верховний комісар.

У доповіді наголошується, що два закони, прийняті 16 вересня, але ще не підписані президентом, мають потенціал «зіграти вирішальну роль у примиренні та створенні умов для сталого миру».

Одним з них є Закон «Про недопущення переслідування та покарання осіб-учасників подій на території Донецької та Луганської областей». Цей закон передбачає амністію за порушення вчинені під час конфлікту, за винятком тяжких злочинів.

Інший закон пропонує особливий статус окремим районам Донецької та Луганської областей. У доповіді наголошується, що стратегії реалізації обох законів повинні бути розроблені за участю потерпілих та громадянського суспільства.

Верховний комісар також закликав якнайшвидше прийняти проект закону про ВПО, який перебуває на розгляді парламенту, для того, щоб забезпечити надання основних послуг, зокрема, охорони здоров`я, освіти та зайнятості.