Офіс Президента ініціює аналіз резонансних кримінальних справ проти ветеранів та громадських діячів, які могли стати жертвами свавілля чиновників, силовиків і суддів. Про це йдеться повідомленні на сайті глави держави, опублікованому у середу, 3 березня.
«Як відповідь на запит суспільства на справедливість у судах в Офісі Президента ініційовано розробку механізму щодо аналізу актуальних та резонансних кримінальних справ і вироків за період з 2014 року проти ветеранів та громадських діячів, які боролися з російською агресією, її гібридними проявами та могли стати жертвами свавілля чиновників, правоохоронців і несправедливих рішень суддів», – йдеться у повідомленні.
В ОП не відкидають, що сотні ветеранів та активістів не змогли належним чином захиститися від тиску, зазнали несправедливого застосування законів мирного часу до оцінки подій, які відбулися в умовах збройної агресії Росії.
«Потрібно законним чином забезпечити перевірку юридичної чистоти всіх рішень, які тоді приймалися, всіх обставин відповідних справ і того, чому люди, які зазнали несправедливого переслідування або не отримали належного захисту від держави», – йдеться
В ОП пропонують дослідити кримінальні провадження за фактами нападів на громадських діячів, які були розпочаті з 2014 року і до цього часу не розслідувані.
У відомстві також повідомили, що уже відбулася перша нарада на майданчику Офісу глави держави під головуванням керівника ОП Андрія Єрмака, в якій взяли участь представники правоохоронних органів та депутатського корпусу, Міністерства у справах ветеранів та уповноважена Верховної Ради з прав людини.
Передбачається, що новий механізм буде реалізовано для відновлення справедливості щодо ветеранів та активістів.
«Якщо, починаючи з 2014 року, були зроблені негідні речі щодо ветеранів і громадських діячів, якщо починалися безпідставні кримінальні справи проти цих громадян, але блокувалося розслідування кримінальних проваджень за фактами нападів на них, то це повинно отримати належну відповідь від держави», – наголосили в Офісі президента.
Зазначимо, що в Україні декілька людей впродовж уже тривалого часу перебувають під арештом у зв’язку із недоведеною причетністю до вчинення злочину. Зокрема, мова йде про музиканта Андрія Антоненка, дитячого хірурга та волонтерку Юлію Кузьменко і медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь, яких звинувачують у вбивстві журналіста Павла Шеремета.
Що відомо про справу вбивства Павла Шеремета
Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року внаслідок вибуху автомобіля. Розслідування вбивства Шеремета високопосадовці публічно називали «справою честі», утім понад 3,5 роки, попри численні експертизи, допити понад 1000 людей, вилучення відео з камер спостереження обсягом понад 150 терабайтів, у справі про вбивство Шеремета не було жодного офіційного підозрюваного.
10 жовтня 2019 року президент Володимир Зеленський заявив, що керівництво МВС змінять, якщо не буде результатів у справі щодо вбивства Шеремета. І незадовго після того у справі з'явилися зрушення.
12 грудня 2019 року міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета. Відтоді на лаві підсудних троє підозрюваних — військовий Сил спеціальних операцій ЗСУ, музикант Андрій Антоненко, відомий як Riffmaster; лікарка Охматдиту, волонтерка і дитячий хірург Юлія Кузьменко на псевдо «Лиса» та військовий медик Яна Дугарь.
Слідство довгий час наполягало, що Андрій Антоненко, «захопившись ультранаціоналістичними ідеями» і «культивуючи велич арійської раси», організував убивство Павла Шеремета й залучив до злочину Юлію Кузьменко, Яну Дугарь та інших невстановлених осіб, які мали навички роботи зі зброєю та вибуховими пристроями. За даними слідства, Юлія Кузьменко закладала вибухівку під авто, Антоненко був тим, хто супроводжував її, а Яна Дугарь напередодні проводила розвідку.
Але 21 травня 2020-го стало відомо, що фігурантам справи змінили підозри. З них зникли згадки про «ультранаціоналістичні ідеї» і «велич арійської раси», а організаторами слідство тепер називає невстановлених осіб. Антоненка ж тепер називають виконавцем злочину, як і Кузьменко, а Дугарь – пособницею.
Обвинувачених у вбивстві Шеремета судитимуть присяжні.