Опалення навиворіт

Чому найпопулярніший метод обігріву квартири невигідний

12:42, 27 листопада 2015

Минулого тижня львівська мерія вперше дозволила відключити від централізованого теплопостачання цілий під’їзд багатоквартирного будинку вул. Кульчицької, 14. Власники кожної із цих квартир отримали погодження на встановлення газового котла на кухні. Із 2005 року від центрального опалення відключилась переважна більшість квартир - понад 135 тисяч із майже 190 тисяч квартир у Львові.

Багато мешканців мотивують своє бажання відключитись від централізованого опалення тим, що послуги тепловиків дорогі та неякісні. Про те, як такі масові відключення впливають на систему централізованого теплопостачання в місті загалом та чи не шкодять тим мешканцям, котрі ще користуються централізованим опаленням ZAXID.NET запитав експертів з теплопостачання.

Замкнуте коло холодних батарей

Із 2007 року дозвіл на відключення квартир від централізованого опалення дають лише у випадку, коли «Львівтеплоенерго» або «Залізничтеплоенерго» технічно не може якісно обігрівати помешкання. Тобто, якщо в опалювальний сезон температура у квартирі буде меншою, ніж 20 градусів тепла, то це є підставою для відклюцення від ЦО.

Теплопостачальні підприємства не можуть якісно обігрівати помешкання з двох причин: через зношення інженерної мережі та через те, що із 2005 до 2007 роки багато квартир відключились від централізованого опалення і цим спричинили розбалансування системи обігріву, розповідає керівник відділу комунального господарства управління житлового господарства ЛМР Сергій Сало.

Він пояснює, що до 2007 року мешканці могли відключатись від ЦО, не пояснюючи причину. Для цього було достатньо просто написати заяву на відключення від опалення. Як наслідок таких відключень, тепер у багатьох будинках Львова температура у помешканнях не відповідає нормі.

Замість централізованого опалення львів’яни облаштовують собі індивідуальне - встановлюють у квартирах газові котли або конвектори. У цьому випадку температуру помешкання та тривалість опалення мешканці можуть контролювати самостійно.

Однак в програші у цій ситуації, за словами експерта з енергозбереження Святослава Павлюка, залишаються мешканці, які користуюються централізованим опаленням. Таких квартир у Львові є близько 55 тисяч, кажуть у Львівській міськраді. 

За словами експерта, поквартирне відключення від центрального опалення загрожує подальшим, ще більшим розбалансуванням системи - порушеннями гідравліки подання тепла до квартир. Зрештою саме через таке розбалансування містяни і відмовляються від комунального опалення. Виходить замкнуте коло.

Квартири з індивідуальним опаленням - теплові дармоїди

Святослав Павлюк розповідає, що старі будинки – побудовані в радянський час – запроектовані під централізовану систему опалення. Вони мають достатньо тонкі стіни і передбачають однаковий і рівномірний обігрів всіх стін у будинку. Якщо цю умову порушувати, то через різні температури в квартирах, на стінах починає збиратись волога і утворюватись грибок. Згодом квартири, на стінах яких є грибок, власне через вологість, не можна ефективно утеплити.

Експерт досліджував за допомогою тепловізора будинки у центрі Львова. Він стверджує, що ті приміщення, які були нагріті централізованим опаленням, випромінювали більше тепла, ніж квартири з індивідуальним опаленням.

«Моє дослідження засвідчило, що ті квартири, котрі мають індивідуальне опалення фактично є тепловими дармоїдами. Зони із цими квартирами є повністю чорними. Це означає, що вони холодні», - пояснює експерт.

Низький тиск у газових трубах - через індивідуальне опалення

Масове встановлення газових котлів у квартирах призводить до зниження тиску газу в загальнобудинковій газовій мережі. Газові труби, встановлені в старих будинках, мають невеликий діаметр і розраховані на малі обсяги споживання, наприклад, газову плиту. Якщо в багатьох квартирах поставити ще й опалювальні котли, то через велике навантаження, тиск у трубах впаде, наслідки відчують мешканці всього будинку.

«Лічильник буде рахувати спожиті кубометри газу, проте тиску цього газу буде недостатньо для опалення будинку і приготування їжі. Відповідно опалювати помешкання і готувати їжу доведеться довше, споживаючи при цьому більше газу», - пояснює експерт.

Таким чином виходить, що масове встановлення індивідуального опалення не вигідно як самим власникам котлів, так і їхнім сусідам, котрі ще користуються централізованим опаленням.

Газові котли шкодять здоров'ю

Окрім загальної шкоди для будинку поквартирне відключення від централізованого опалення не надто вигідне і самим власникам індивідуальних котлів, стверджує Святослав Павлюк. У першу чергу – через загрозу для здоров’я. Оскільки більшість газових котлів виводять димохідну трубу під підвіконням, то дим йде догори та потрапляє до вікон мешканців.

«Особливість газового диму в тому, що він не має запаху – люди його не відчувають. Проте дихають ним і отруюються. Якщо всі мешканці одного будинку, чи хоча б одного під’їзду встановлять у кожній квартирі газовий котел, то це буде справжня газова атака проти самих себе», - пояснює експерт.

У випадку встановлення великої кількості котлів у будинку, він радить виводити димохідні труби на дах. Окремими димарями, які виходять на дах будинку, до прикладу, облаштовані будинки польсько-австрійської доби. Це пояснюється тим, що майже кожна кімната мала окреме пічне опалення.

Другий аргумент, чому індивідуальне опалення не завжди вигідне для самих власників – дороговартісне встановлення. За словами експерта, в середньому вартість котла - близько двадцяти тисяч гривень. Ще стільки ж коштуватиме його встановлення. 

«Мешканці часто враховують лише суми, які їм приходять в платіжці за газ та за центральне опалення. Встановлення газового котла коштує близько 1000 доларів. Крім того, кожні 2-3 роки потрібно замінювати деталі до котла», - розповідає Святослав Павлюк.

Міськраді вигідніше встановити автомне прибудинкове опалення

Експерт стверджує, що майже половина тепла втрачається через діряві кілометрові теплотраси, по дорозі від котельні до будинків. З огляду на це, він вважає, що краще встановити прибудинкові котельні, котрі вироблятимуть тепло безпосередньо поблизу будинку і не транспортуватимуть його через усе місто.

Такі прибудинкові котельні зможуть опалюватись як газом, так і твердим паливом. До того ж, не шкодитимуть здоров’ю мешканців та не призводитимуть до розбалансування тепломережі у будинку.

«Якщо говорити про енергоефективність, то майже вся Європа повертається до централізованого опалення. З нашою застарілою мережею, мабуть, вигідніше поставити автономне опалення для окремих будинків, як це, до прикладу, є багатьох містах Франції, Німеччини та Великобританії», - підсумовує експерт.

У Львові із понад 2000 будинків, які користуються комунальним теплопостачанням, лише 20 – обслуговуються прибудинковими котельнями. У міській раді кажуть, більшість таких котелень побудовані у 50-их роках минулого століття. Тому, через сильно зношене обладнання, комунальні прибудинкові котельні ліквідовують. Однак мешканці можуть побудувати власні котельні.

Мешканцям простіше облаштувати котельню на даху

«Мешканці можуть побудувати прибудинкову котельню тільки тоді, якщо мають у своїй власності прибудинкову територію і мають всі відповідні документи. Багато будинків у Львові, разом з доколишньою територією, належать до комунальної власності. У такому разі  мешканцям буде простіше побудувати котельню на даху будинку», - пояснює начальник відділу житлового господарства ЛМР Юрій Голець.

Для облаштування котельні на даху мешканці будинку повинні звернутись до загальноміської міжвідомчої комісії при департаменті житлового господарства ЛМР. На засідання комісії необхідно принести заяву-згоду від всіх мешканців будинку, протокол загальних зборів мешканців будинку та копію технічної документації на кожну квартиру.

Якщо на першому засіданні комісія дозволить облаштовувати котельню, то на друге засідання комісії потрібно зібрати технічні умови в теплопостачального підприємства – у «Львівгаз» або «Львівобленерго», залежно від типу енергоносія. Мешканці повинні розробити проект технічних умов будівництва котельні і принести вже технічну документацію на затвердження міжвідомчої комісії.  Після затвердження технічною документації, можна розпочинати будівництво котельні.

«Розробка технічного проекту для встановлення котельні коштує не дешево. Мова може йти про десятки тисяч гривень. Також дорого коштує купівля самого обладнання. В залежності від кількості квартир, їхньої площі, це може коштувати від триста тисяч для маленького будинку з дев'яти квартир, а може - мільйон або два мільйони гривень для великої багатоповерхівки»,- каже Юрій Голець.