У вівторок, 11 жовтня, у Львові розпочався опалювальний сезон. Зранку теплоенерго підключають тепло в будинках мешканців, які користуються центральним опаленням.
Прокосультувавшись з речницею ЛКМП «Львівтеплоенерго» Ганною Пищулою та начальницею управління соціального захисту ЛМР Наталією Демкович, ZAXID.NET підготував для мешканців довідку про цьогорічний опалювальний сезон.
Скільки будинків користуються у Львові центральним опаленням?
Загалом у Львові майже 2,2 тис. будинків обладнані центральним опаленням, яке забезпечують два комунальні підприємства – «Львівтеплоенерго» і «Залізничтеплоенерго».
«Залізничтеплонерго» обслуговує 530 житлових будинків у Залізничному та частині Шевченківського районі, ще 1627 будинків в інших районах міста опалює «Львівтеплоенерго».
Інші будинки мають власні дахові котельні або інші види опалення. Вони самі визначають, коли подавати тепло до помешкань.
Скільки цього сезону платитимуть мешканці будинків з центральним опаленням?
У липні 2016 року Кабінет міністрів змінив порядок нарахування оплати за централізоване опалення. Тарифи зросли приблизно вдвічі.
У Львові діє двоставковий тариф на опалення. Тобто частину тарифу мешканці платять протягом усього року – у тому числі й тоді, коли квартири не опалюються. Іншу частину тарифу нараховують лише під час опалювального сезону.
Для будинків, які мають будинкові лічильники, вартість однієї Гкал становить 1213,98 грн (раніше тариф становив 572 грн/Гкал).
У будинках, які не мають лічильників, вартість опалення розраховуватиметься залежно від площі житла. Це 26,58 грн з ПДВ за 1 м2 в опалювальний сезон.
Як розраховується вартість опалення у будинку із загальнобудинковим лічильником?
Приблизно 95% будників, які користуються центральним опаленням, мають загальнобудинкові лічильники. Щоб вирахувати, скільки має заплатити за тепло кожна окрема квартира, показник лічильника за місяць множать на тариф. Після цього загальна сума розподіляється по квартирах пропорційно до їхньої площі.
Крім того, у Львові є будинки, у яких встановлені не лише побудинкові, а й по квартирні лічильники тепла. Мешканці таких будинків платять за показниками свого квартирного лічильника.
Я плачу лише за тепло в своїй квартирі?
Ні. Мешканці оплачують ще й опалення так званих місць загального користування – сходових кліток, горищ тощо.
У будинках із загальнобудинковими лічильниками вартість опалення сходових кліток і горищ розподіляється між усіма мешканцями.
У будинках, які мають поквартирні лічильники, діє спеціальна схема нарахування оплати за опалення місць загального користування. Визначається площа сходових кліток та інших місць загального користування. Відповідно до площі вираховується вартість їхнього опалення, і цю суму ділять на всі квартири незалежно від того, чи мають вони лічильник.
Що робити, якщо в будинку занадто тепло?
Якщо в будинку є загальнобудинковий лічильник, це дозволяє мешканцям регулювати подачу опалення до будинку і не чекати, коли опалення вимкне теплоенерго.
Як правило, лічильники розташовані в підвалах будинків. Тож мешканці можуть самі спуститися до підвалу і перекрити подачу опалення до будинку.
Як заощадити?
Львів’яни можуть заощадити на оплаті за опалення, оформивши субсидію. Розмір субсидії визначається індивідуально і залежить від суми доходу на одну особу за минулий рік, кількості зареєстрованих у квартирі мешканців та від визначених урядом соціальних нормативів.
Оформити субсидію можуть як наймані працівники, так і приватні підприємці і люди, які не працюють. Крім того, отримати субсидію може й людина, яка винаймає житло. Проте для цього має бути укладений договір оренди з пунктом про те, що за комунальні послуги платить орендар.
Розрахувати субсидію за допомогою спеціального калькулятора можна на сайті Кабміну.