Опалювальний сезон у 30-тисячному Новояворівську під загрозою зриву

Підприємство, яке визначили управителем новояворівської ТЕЦ, не має ліцензії на виробництво тепла

20:03, 8 жовтня 2018

Мешканці двох міст Львівщини ‒ Нового Роздолу та Новояворівська ‒ вже третій місяць живуть без гарячої води і ризикують залишитись без тепла на початок опалювального сезону. Адже обидва міста обслуговували фірми, що належать братам Дубневичам і попались на розкраданні закупленого за пільговою ціною газу. Як наслідок, теплоелектроцентралі в обох містах арештовані і залишились без палива.

Виправити ситуацію має незалежний управитель, обраний на конкурсі. Та у нього нема потрібних для цього ліцензій, і видавати їх у Києві, схоже, не поспішають.

У пані Марії чоловік та п'ятеро дітей, тож воду гріє по два-три рази на день. «Я голову мию раз на тиждень, хотілося б частіше і покупатись, себе багато в чому обмежуєш, бо вода це найелементарніше», ‒ каже мешканка Новояворівська Марія.

Батареї у квартирі теж холодні. Малеча поки що рятується теплим одягом і ковдрою. «Як мені зимно, я йду лягати під ковдру», ‒ розповідає маленька мешканка Новояворівська Єлизавета.

Тепло у Новояворівську отримує лише місцева лікарня і кілька будинків із своєю котельнею. У холоді сидять і дитячі садочки: «В груповій кімнаті і в спальному приміщенні температура 16 градусів. Не можуть діти так перебувати і також потрібна гаряча вода для миття посуду. Діти можуть підхопити різні інфекційні хвороби».

Міська ТЕЦ належить товариству «Енергія-Новояворівськ», власниками якого є брати Дубневичі. За даними НАБУ, саме тут, а ще у Новому Роздолі розікрали кількасот мільйонів кубометрів газу.

«При щорічній потребі 10-12 мільйонів кубів для кожного з міст Новий Розділ та Новояворівськ, кожна з ТЕЦ запитувала по 40 мільйонів кубів газу нібито для виробництва тепла для населення. Весь надлишковий газ по даній схемі використовувався для виробництва електроенергії і в подальшому вона продавалась за ринковими цінами», ‒ пояснив директор НАБУ Артем Ситник.

Щоби зупинити таку схему, суд арештував ТЕЦ і передав її національному агентству АРМА. Ця структура визначила для Новояворівської ТЕЦ управителя. На конкурсі перемогла київська фірма «Гарант Енерго М». Та новий управитель теж не може подати місту тепла, бо не має ліцензії на його виробництво.

«Наше спілкування з управителем показує на те, що 9-10 жовтня повинні бути вирішені питання з надання ліцензії. Якщо не буде вирішене питання, то віце-прем’єр Генадій Зубко давав завдання обласній адміністрації, НАК «Нафтогазу» і НКРЄ, щоб вирішити питання», ‒ зазначив мер Новояворівська Василь Муравель.

Новий управитель вже звернувся по ліцензії на виробництво тепла та електроенергії. Та, схоже, НКРЄ не має наміру їх надавати: там уже оприлюднили проекти своїх рішень з формулюванням «відмовити». У такій ситуації компанія «Енергія-Новояворівськ» хоче повернутись на ТЕЦ. Мовляв, якщо «Нафтогаз» не почне знову продавати їм паливо, місто може замерзнути.

«Найстрашніше ‒ це мати поломки в люті морози. Тому що тоді ремонтні роботи проводити надзвичайно складно. І населення перебуває в критичних умовах. Будь ласка, посприяйте максимально, щоб НАК «Нафтогаз» одумався і підписав договори з Енергіями. Управитель не має права здійснювати подібного виду діяльності», ‒ просить директор ТзОВ «Енергія-Новояворівськ» Андрій Гнатуш.

Початок опалювального сезону у Новояворівську залежить від того, чи отримає управитель ліцензії. Це вирішуватиме НКРЄ вже цього вівторка.