У неділю, 29 серпня, вранці у лондонському аеропорту «Хітроу» приземлився літак, на борту якого було близько 100 собак і 70 котів. Їх із афганської столиці Кабула вивіз колишній британський військовий Пен Фартінг. ZAXID.NET розповідає, як тривала евакуаційна операція «Ковчег» і чому у Великій Британії думки про неї розділились.
Із чого все почалось
Пол «Пен» Фартінг, пише видання Times of India, у 2000-х роках служив в Афганістані у складі збройних сил Великої Британії. У 2007 році він заснував у Кабулі невеличкий притулок для врятованих тварин «Навзад», названий на честь першого врятованого ним собаки та міста, де це сталось.
Згодом притулок розрісся до ветеринарного центру, що рятував покинутих собак, котів і віслюків, лікував їх та знаходив їм нові домівки. Ще за кілька років при центрі «Навзад» відкрили хірургічне відділення та школу для ветеринарів. Тут вчились і згодом працювали перші три жінки-ветеринара в Афганістані. У серпні 2021 року в «Навзаді» працювали 24 афганці.
Після звільнення з армії Пен Фартінг мешкав у британському Ессексі, шукав фінансування для притулку та школи і часом навідувався у Кабул. Востаннє він прилетів в Афганістан у 2020 році і застряг там через початок пандемії коронавірусу, закриті кордони і припинення авіасполучення.
Пен Фартінг зі своїми підопічними у притулку Навзад
Операція «Ковчег»
Коли навесні цього року рух «Талібан» почав блискавичний наступ із захоплення влади в Афганістані, Пен Фартінг, як пишуть ЗМІ, навіть звертався до міністерства оборони Великої Британії з проханням не виводити з країни британські війська. А як зрозумів, що цього не уникнути, і таліби все ближче підходять до Кабула, колишній військовий розгорнув кампанію на підтримку афганського персоналу притулку «Навзад» та їхніх рідних. Участь у ній взяли і деякі британські актори.
Зрештою, 68 людей отримали документи, що дозволяли їм виїхати у Британію. Пен Фартінг казав, що навіть має де працевлаштувати свій штат та їхніх рідних. На той час Кабул вже захопили таліби. Засновник притулку шукав евакуаційний літак, що вивіз би з країни його людей та майже 200 собак і котів. Тоді міністр оборони Британії Бен Воллес заявив, що «деякі помічники Фартінга займають надто багато часу командування, що має бути зосереджене не на порятунку тварин, а на гуманітарній кризі та евакуації людей». Королівські повітряні сили відмовили Пену Фартінгу у літаку для тварин.
Тоді чоловік знайшов приватний літак, що профінансував американський бізнесмен та засновник одного з притулків для тварин у США Спенсер Хабер. Меценат навіть наполіг, щоб із «Навзаду» забрали усіх тварин – і хворих, і стареньких. До слова, серед тварин були і кілька котів із британського посольства та офісу ООН, а також тварини дипломатів і співробітників міжнародних установ, яких їм не дозволили взяти під час евакуації.
Перша спроба вибратись зі захопленого міста відбулась минулого четверга. Тоді Фартінг, тварини та персонал притулку дістались до кабульського аеропорту, але таліби відмовились пропустити афганців на евакуаційний рейс – вони мотивували це тим, що вимоги до документів на евакуацію «змінились дві години перед тим».
Уся група разом з тваринами вирішила повернутись в притулок, Пен Фартінг не полишав надії вивезти афганських працівників ветклініки. Та швидко зробити це не вдалось – того дня увечері в аеропорту Кабула стався вибух, у якому загинули 170 людей і відповідальність за який на себе взяли терористи ІДІЛу.
«Це було пекло і ми пройшли через нього двічі – коли їхали в аеропорт і коли намагались повернутись. Просто біля нашого автобусу, в якому були жінки і діти, був бойовик із автоматом», – розповідав Пен Фартінг.
Друга спроба вибратись з Афганістану відбулась у суботу, 28 серпня. Місію супроводжували британські військові. Персонал «Навзаду» все ж залишився у Кабулі. Один із британських супроводжуючих Пена Фартінга розповів, що працівники притулку вирішили, що для всіх, зокрема для тварин, буде безпечніше, якщо Фартінг вилетить з країни лише зі своїми підопічними, без ветеринарів та їхніх родин.
Приватний чартер вилетів в одну із сусідніх з Афганістаном країн, де Пен Фартінг і двоє чоловіків, які його супроводжували, перевантажили тварин в інший літак, що у неділю, 29 серпня, привіз їх в Лондон. Зараз собаки і коти перебувають на карантині. Пен Фартінг каже, що для більшості з них уже знайшли нові британські домівки.
«Тварини, попри те, що їм довелося пережити, почуваються напрочуд добре, лише одне цуценя та дорослу собаку довелось госпіталізувати. Решта чекають на завершення карантину і поїдуть додому», – сказав ветеринар Єн МакГіл, який оглянув тварин.
Пен Фартінг каже, що операція «Ковчег» була успішною частково і він надалі робитиме спроби евакуювати з Кабула 68 афганців – персонал притулку та їхніх рідних. Раніше він навіть звертався до керівництва «Талібану» із проханням посприяти пропуску ветеринарів на літак та сварився з одним із секретарів міністра оборони Бена Воллеса через відсутність допомоги в операції.
Думки розділились
Хоча Пена Фартінга гаряче підтримали зоозахисники та велика частина британців, окрім Бена Воллеса, його дії розкритикувала низка британських ЗМІ, як-от The Guardian та Independent. Деякі журналісти та колумністи вважають, що заради людей, життя яких опинилось у смертельній небезпеці, можна було пожертвувати евакуацією тварин, адже військові мали би супроводжувати людей, а не собак.
Також негативно про цю ситуацію висловився член британського парламенту від консервативної партії і член комітету закордонних справ Том Тугендат.
«Дуже складно було проводити людей в аеропорт, а ми використали чимало наших військових, щоб провести на летовище 200 собак. Тим часом, родину мого перекладача, імовірно, вб'ють таліби. Один з афганських перекладачів спитав мене, чому життя його 5-річного сина важить менше, аніж життя собаки», – цитує його ВВС.
Додамо, що вівторок, 31 серпня, був дедлайном для виводу іноземних військових з Афганістану, встановленим талібами. Хоча деякі країни, зокрема й Україна, заявили, що продовжать евакуацію своїх громадян і після цієї дати, та останній британський літак і військові залишили Афганістан 29 серпня. Так само евакуаційні місії припинила Німеччина та більшість інших європейських країн.
Ще дві історії втечі із захопленого талібами Афганістану читайте в матеріалі ZAXID.NET «Іноземці нам не допоможуть. Ми самі маємо розібратись з талібами».
*у матеріалі використані фото із сайтів Express.co.uk, BBC, Times of India