Опитування: Чи готове суспільство до протестів?

18:05, 28 вересня 2012

Голова правління Центру соціологічних і політологічних досліджень «Соціовимір» Сергій Таран в ексклюзивному коментарі ZAXID.NET зазначив, що до протестів суспільство готове, тому що рівень протестних настроїв в Україні доволі високий.

«Проблема полягає в організації - бракує тих людей, які здатні виводити людей на протест. У суспільстві існує велике розчарування політикумом. Разом з тим, ті діячі, які мають авторитет у суспільстві, ще не мають достатньо серйозних структур та інституційних можливостей для мобілізації. Ми маємо дуже дивний парадокс - одночасно в суспільстві поширені протестні настрої, водночас кількість акцій протесту невисока», - зазначив політолог.

За його словами, основний чинник, який спонукає людей до протесту – це позбавлення прав. «Але коли ми говоримо про позбавлення прав, то дуже важливо, щоб було проілюстровано, в чому саме це проявляється. Наприклад, свого часу були акції протесту, зокрема проти Податкового кодексу. Теоретично, могли би виникнути акції протесту під час ухвалення так званої пенсійної реформи, але акцій не виникло тому, що середовище, яке від неї найбільше постраждало, не має досвіду в організації масових акцій. Це могли бути і більш серйозні акції протесту», - пояснив політолог.

«Як показують опитування нашого соціологічного центру, питання, за яке українці готові не просто вийти на акції протесту, а й вдатися до насилля - це безперечно питання землі. Коли йдеться про землю, це те питання, яке може мобілізувати українців навіть на насильницькі дії. Але поки що так звана земельна реформа ще попереду, таких акцій немає.  В Україні найголовніше питання – хто може організовувати такі акції», - сказав Сергій Таран.

«Щодо протесту на кшталт Майдану-2004 або «лівійського сценарію» - це можливо під президентські вибори, а не під парламентські. Такі події можуть відбуватися за кількох умов. Перше, як правило, такі події трапляються під час виборчої кампанії, тоді світові легше визнати нову легітимну владу. Друге - під час виборів інформаційно найлегше зібрати громадян. У цей час легше пояснювати громадянам, що потрібні зміни і які саме зміни потрібні. Це будуть робити ті люди, які можуть бути провідниками суспільної думки. Це значно легше робити під час президентської кампанії, а не парламентської. Під час президентської кампанії існує чіткий вибір - або один кандидат, або другий, а під час парламентської - дуже багато партій, які конкурують між собою, такі акції за будь-яким сценарієм набагато важче проводити. Якщо до цього додамо «мажоритарну» - дуже важко донести до громадян основну альтернативу. Тому так званий «лівійський сценарій» можливий, але ближче до президентських виборів», - додав політолог.