ОПОРА назвала основні проблеми вступної кампанії-2013

15:38, 21 серпня 2013

Громадська мережа «ОПОРА» окреслила основні проблеми вступної кампанії 2013 року. Це, зокрема, неповне оприлюднення даних щодо державного замовлення Міносвіти, а також ігнорування окремими приймальними комісіями функціонування інформаційної системи «Конкурс».

Спостерігач за вступною кампанією до ВНЗ Ірина Швець повідомила, що найбільш проблемними виявились київські виші: Національний авіаційний університет, Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова, в деякій частині Національний університет ім. Т. Шевченка. Були «проблемні» дзвінки з Харківської, Дніпропетровської, Рівненської та Донецької областей.

Основною проблемою цьогорічної вступної кампанії стало те, що Міністерство освіти попередньо не оприлюднило даних про розподіл державного замовлення на вступ до вищих навчальних закладів.

«ОПОРА вже третій чи четвертий рік поспіль звертається до Міністерства освіти як до профільного міністерства, аби ці накази були оприлюдненими, однак воно не відповідає. Натомість Міністерство доводить до відома лише навчальні заклади. Так, деякі приймальні комісії чинять не зовсім чесно з абітурієнтами, можуть подати до системи «Конкурс» якісь завищені квоти. А 30-31 липня, коли абітурієнт визначився і оцінює більш-менше свою позицію, поставити справжні, які на 50% можуть бути меншими»,— розповіла Наталія Радиш.

Окрім того, за словами юриста «гарячої лінії» для абітурієнтів, під час подачі документів чи зарахування Міносвіти змінює обсяги державного замовлення. Дуже часто, наголошує Наталія Радиш, ці зміни ніде, крім навчальних закладів, не оприлюднюються.

31 липня Міносвіти внесло зміни до Інструкції по роботі з Єдиною державною електронною базою з питань освіти. Відповідно до цих змін, виші отримали право самостійно вирішувати передавати чи ні дані щодо рейтингу своїх вступників в Інформаційну систему «Конкурс».

«Якщо попередньо кожного дня приймальні комісії передавали ці дані двічі на день - ця інформація появлялась у системі «Конкурс». Зараз з’явилась опція – не подавати дані в систему. Тож деякі приймальні комісії, свідомо чи ні, не подавали такої інформації. Абітурієнти не знали скільки осіб, котрі були вище в рейтингу, принесли документи, і відповідно втратили можливість оцінити свої шанси на четверту хвилю – на конкурс оригіналів (опісля трьох конкурсних хвиль відкривається четверта, під час якої добирають вступників на державні місця, — ред.)», — пояснила ситуацію Наталія Радиш.

Разом з тим, виникла проблема щодо нарахування додаткових балів призерам Малої академії наук. Минулого року, як зазичила Наталія Радиш, умови зарахування додаткових балів як для олімпіадників, так і для призерів Малої академії наук були однаковими. Цього ж року у Міносвіти затвердили зміни до умов прийому документів на вступ.

«Вони звузили перелік абітурієнтів, які мають право на додаткові бали. Тож цього року абітурієнт може отримати бонус у вигляді додаткових балів тільки за умови відповідності секції, у котрій вступник є переможцем, напрямку підготовки, на який вступає. Наприклад, за напрямком підготовки «журналістика» право на зарахування додаткових балів мали лише переможці секції «журналістика». Ті секції, які мали профільним предметом українську мову та літературу, такого права не мали», — сказала Наталія Радиш.

Найгірше те, розповіла ZAXID.NETНаталія Радиш, що Міністерство освіти не затвердило відповідності між секціями та напрямками підготовки і кожен виш трактував цю норму на свій манер.

«Хтось зараховував спершу за профільним предметом, хтось відмовляв. А коли 30 чи 31 липня виші отримали конкретні роз’яснення від Міністерства, багатьом абітурієнтам додаткові бали познімали. Конкурсна ситуація змінилась, дехто навіть через це втратив можливість вступу на держзамовлення», — розповіла юрист.

Проблем з електронною подачею документів не виникало. Однак, Ірина Швець зауважила, що завдяки легкій електронній формі подачі документів на вступ один абітурієнт з’являвся одночасно у 15 списках вступників на 15 напрямках підготовки. Ці списки були дуже роздуті і абітурієнтам було важко визначити свої шанси щодо вступу на державну форму навчання.

Нагадаємо, що вступна кампанія 2013 розпочалась 1 липня. Її проведення включає чотири хвилі зарахування. ZAXID.NETповідомляв, що 11 серпня 2013 року вищі навчальні заклади мали видати накази про зарахування усіх абітурієнтів на бюджетну форму навчання.

Як повідомлялось, серед перевірених 90 вищих навчальних закладів у Київській, Луганській, Львівській, Волинській, Запорізькій, Вінницькій областей та АР Крим у 15% виявили порушення під час вступної кампанії.

Додамо, що до 5 українських вишів не надійшло жодної заяви на вступ. Додамо, що ЛНУ ім. Івана Франка та НУ «Львівська політехніка» посіли третє та четверте місце відповідно у рейтингу вишів, куди вступники подали найбільше заяв.