ОПОРА: Поділ виборчих округів на Львівщині сприяє адмінресурсу

18:45, 8 травня 2012

Здійснений ЦВК перегляд меж виборчих округів у Львівській області створює більш сприятливі умови, ніж у 2002 році, для використання адміністративного впливу на виборчий процес. Адже межі переважної більшості районів області збігаються з межами виборчих округів.

Про це йдеться в аналізі ГМ «ОПОРА» поділу ЦВК виборчих округів на Львівщині, яке є у розпорядженні ZAXID.NET.

«З одного боку, це полегшує органам державної влади та органам місцевого самоврядування забезпечити належну організацію виборчого процесу в межах того округу, до якого входить підпорядкована їм територія. З іншого ж боку – створює сприятливі умови для здійснення цілеспрямованого (в рамках конкретного округу) і не передбаченого законом втручання у виборчу кампанію», – зазначають в ОПОРІ.

Найбільше зміни торкнулися 4 округів міста Львова: №115 (центр – Сихівський район), №116 (центр – Залізничний район), №117 (центр – Франківський район) і №118 (центр – Личаківський район). Жоден з округів Львова не зберігся в тих межах, що існували у 2002 році. Також два округи змінили свої центри: зникли округи з центрами в Галицькому і Шевченківському районах міста, натомість з’явилися з центрами в Сихівському та Личаківському районах. Фактично у Львові з’явилися 4 нових округи. Ключова зміна стосується Пустомитівського району Львівської області, який раніше був розділений між двома округами Львова (з центрами у Франківському і Шевченківському районах), а тепер повністю належить до округу №118 з центром у Личаківському районі.

Як результат, в окрузі №118 кількість виборців з Пустомитівського району переважає кількість виборців зі Львова, які голосуватимуть в цьому окрузі. Сихівський район, який раніше був розділений між двома округами (з центрами у Галицькому і Франківському районах), тепер належить до одного округу №115. Франківський і Галицький райони Львова, які у 2002 році були центрами окремих округів – тепер входять до одного округу. Винники і Брюховичі, які належали до одного округу з центром у Шевченківському районі тепер є частиною різних округів – №115 (з центром у Сихівському районі) і №116 (з центром у Залізничному районі) відповідно.

Проведений аналіз свідчить, що при розмежуванні виборчих округів на Львівщині ЦВК максимально враховувало адміністративні кордони районів області. Як наслідок, з 20 районів Львівської області лише 2 райони (Кам’янка-Бузький і Самбірський) розділені між двома округами, тоді як у 2002 році таких районів було 4 (окрім згаданих ще Дрогобицький і Пустомитівський). Так само у Львові, з 6 районів міста лише 2 (Личаківський і Шевченківський) розділені між різними округами, тоді як у 2002 році таких районів було 3 (окрім згаданих ще Сихівський).

Також немає вагомих підстав говорити про навмисне маніпулювання з боку ЦВК межами виборчих округів у Львівській області, в інтересах певних політичних сил чи кандидатів. Перегляд меж виборчих округів не призвів до зміни конфігурації політичного поля на Львівщині – всі потенційні кандидати в мажоритарних округах фактичного зберігають такі самі шанси на перемогу в «своїх» округах як і до моменту оприлюднення рішення ЦВК.

Нагадаємо, згідно з Постановою ЦВК №65 від 9 квітня 2012 року у Львівській області було утворено 12 одномандатних виборчих округів (з 225 по всій Україні). Стільки ж округів нараховувалося на Львівщині і в 2002 році, коли в Україні востаннє відбувалися вибори в одномандатних мажоритарних округах. Також, відповідно до Постанови ЦВК №66 від 12 квітня 2012 року у Львівській області буде утворено 2152 дільниці (2080 звичайних і 72 спеціальних), що на 12 більше, ніж на останніх парламентських виборах у 2007 році. Найбільшу кількість дільниць (265) матиме виборчих округ №125 з центром у Старому Самборі, найменшу (79) –  виборчий округ №116 з центром у Залізничному районі міста Львова.