У вересні спостерігачі ОПОРИ зафіксували 179 випадків використання адмінресурсу, 126 – підкупу виборців, 123 – перешкоджання політичної діяльності кандидатів, 77 – недобросовісної агітації, 12 – силового ресурсу, 9 випадків тиску на ЗМІ. Про це йдеться у п’ятому моніторинговому звіті організації за результатами загальнонаціонального спостереження за виборами.
Про це ZAXID.NET повідомили в ОПОРІ.
Найбільш рейтингове порушення вересня - незаконна участь посадових осіб у парламентській кампанії. Зокрема, у діяльності 21 керівника облдержадміністрації, Ради міністрів АР Крим, державних адміністрацій Києва та Севастополя зафіксовано непоодинокі приклади адміністративного впливу на виборчий процес. Очолили рейтинг адміністративного впливу на виборчий процес (1 місце) голови Чернівецької та Донецької ОДА Михайло Папієв і Андрій Шишацький. 2 місце посідає голова Одеської облдержадміністрації Едуард Матвійчук. 3 місце за головою Харківської облдержадміністрації Михайлом Добкіним.
«Це свідчить про неефективність законодавчих перепон втручанню посадових осіб у виборчий процес та спонукає чиновників ігнорувати принципи політичної неупередженості державного апарату», – зазначила координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.
За словами Михайла Шелепа, аналітика кампанії спостереження Громадянської мережі ОПОРА: «Процес формування ДВК став ключовою темою місяця. Втім, він відбувся в незрозумілий для більшості суб’єктів виборчого процесу спосіб, непрозоро та без належного контролю. Значна частина членів окружних виборчих комісій, які проводили жеребкування, не дотримувались встановленої послідовності дій. Зміни ЦВК порядку жеребкування, що були прийняті за 5 днів до реалізації процедури, негативно вплинули на процес в цілому та перенесли негативні практики разового жеребкування, що застосовувались для ОВК, на ДВК.
Постійно виникали проблеми в роботі системи «Вибори». Цей фактор та нерозуміння процедури жеребкування з боку членів комісій призвели до того, що 29 ОВК провели жеребкування пізніше строків, визначених законом, тобто, після 21 вересня. Процедуру жеребкування в ОВК було оскаржено 37 разів в суді, а в 29 випадках окружні комісії провели «повторне» жеребкування за правильною процедурою. Останнє, хоча і не передбачено законом та постановою ЦВК, однак стало єдино можливим варіантом вирішення ситуації.
Нагадаємо, ZAXID.NET пропонує читачам проект «Виборчі маніпуляції». Зокрема, в ньому йдеться про купівлю кандидатських місць, випадки технології «клонування» кандидатів, тощо.