На черговій сесії Верховної Ради одним з першочерговим питань стане розгляд резолюції ПАРЄ, яка в доволі жорсткій формі вимагає від української влади звільнення політичних в’язнів та дотримання демократичних свобод в Україні.
Крім того, парламентарії збираються розглянути проект Кримінального кодексу та обрати нового омбудсмена. Опозиція налаштована все ж добитися декриміналізації статті Тимошенко та зобов’язати владу виконати резолюцію Парламентської асамблеї Ради Європи. Але після погоджувальної ради фракцій, яка відбулася 6 лютого, стало зрозуміло, що у порядку денному 10-ї сесії Верховної Ради може з’явитися ще одне досить важливе питання, цього разу економічного змісту.
На погоджувальній раді опозиція виступила не тільки за якнайшвидше вирішення головних політичних питань сьогоднішнього дня, але й закликала звернути увагу на важке соціально-економічне становище в країні.
Опозиціонери вимагають негайно заслухати звіт голови уряду Миколи Азарова, а також розпочали збір 150 депутатських голосів за розгляд питання про відповідальність Кабміну. У разі, якщо це питання пройде усі необхідні процедури, наступним кроком може стати позитивне голосування за резолюцію недовіри уряду (потрібно щонайменше 226 голосів) та його відставка.
Причин, що спонукали опозиційних політиків викликати голову уряду до парламенту, назбиралося багато. Депутати вимагатимуть пояснити, чому реальний рівень інфляції в країні майже в 4 рази перевищує заявлені урядом 4,6% за підсумками року, а дефіцит торгівельного балансу досягнув розмірів 13,8 млрд доларів, що є рекордом за всю історію незалежної України.
Народний депутат фракції БЮТ-Батьківщина, глава Комітету ВР з питань промисловості, регуляторної політики та підприємництва Наталія Королевська була одним з ініціаторів вимоги звіту від уряду, і не приховувала свого обурення.
- Я поставила питання про відповідальність уряду, тому що сьогодні економіка країни нагадує порохову бочку. Чекати, коли вона вибухне, не можна, тому що це може відбутися в будь-який момент. Весь світ готується до тотальних економічних потрясінь, весь світ робить усе, щоб зміцнити економіку. У нас же все робиться для того, щоб економіку зруйнувати і знищити, – каже опозиціонерка. – Політики сконцентрувалися на виборах, але сьогодні наше першочергове завдання - зберегти економіку. Я вже запропонувала до розгляду проект постанови про створення спеціальної комісії по підготовці Програми антикризових заходів. Також я вимагаю створити слідчу комісію та розібратися з усіма фактами тиску на підприємства і з'ясувати ситуацію з офіційною інфляцією.
Податкова сфера давно стала наріжним каменем проблем, з якими зіштовхуються українські підприємці. За даними опозиції, зростання податкових зборів вже склало 57% - і це той випадок, коли тішитися немає з чого, адже це саме ті податки, які вибивають з підприємців наперед, щоб наповнити бюджет. Відповідно, переплати тільки з податку на прибуток становлять близько 20 млрд грн. Згідно з даними Світового банку, за легкістю сплати податків Україна посіла 181 з 183 місць. В рейтингу легкості ведення бізнесу наша держава теж «пасе задніх» – 152 місце. А за рівнем корупції і хабарництва України посідає передостаннє місце в Європі, обігнавши лише Росію!
Тиск на малий і середній бізнес – тема, про яку під час погоджувальної ради згадували не раз. Адже, на переконання опозиції, влада не лише не робить спроб послабити жорсткий пресинг на підприємців, але й навпаки, своїми новими законодавчими ініціативами, намагається остаточно загнати його в глухий кут.
Так, уряд планує скасувати попередження про перевірку підприємств за 10 днів до її проведення, встановлює величезні штрафи в законі про реєстрацію персональних даних, а головне – в новому законі «Про внутрішню торгівлю» закладає такі умови для ведення малого та середнього бізнесу, що опозиція назвала цей закон «біблією чиновника для знищення підприємництва».
Крім економічних «подвигів» уряду Азарова, опозиція планує розібратися і з діями уряду в соціальній сфері.
Опозиційні лідери стверджують, що візьмуть ситуацію з перерахунком пенсій та заробітних плат під жорсткий контроль. «Парламент має жорстко відреагувати на діяльність уряду в соціальній сфері. Якщо ми й надалі будемо «миритися і нічого не робити, це призведе до економічного краху і дефолту Україні», – зазначила опозиціонерка Королевська.
Чи відбудеться звіт уряду перед парламентаріями – питання поки що відкрите. Але факт залишається фактом. За два роки роботи уряду Азарова країні не було запропоновано бодай якоїсь програми дій, а економіка, по суті, керується в ручному режимі. Ні суспільство, ні політичні опоненти влади не вірять в те, що нинішній уряд здатен захистити країну від кризи, враховуючи те, що кроки, які він пропонує останнім часом лише погіршують і так вкрай важке соціально-економічне становище в Україні. Тому все частіше обговорюється питання відставки команди Азарова. Але від перестановки доданків сума не зміниться. Країна потрібні не різні обличчя однієї тієї ж владної команди на чолі уряду, а повне оновлення політичної верхівки, а значить і моделі управління державною економікою.