Опозиція внесла в Раду свої пропозиції змін у судочинстві

12:48, 12 лютого 2013

Фракція «Батьківщина» внесла до парламенту пакет законопроектів, що передбачають реформування судової системи України та кримінальної юстиції у відповідності до європейських норм.

Авторами законопроектів є голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк та секретар Комітету ВРУ з питань верховенства права та правосуддя Павло Петренко («Батьківщина»).

Проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України у відповідність до європейських стандартів кримінального судочинства» (№2270) передбачає позбавлення прокуратури функцій досудового розслідування та можливості керувати слідчими та слідством; скасувати кримінальну відповідальність слідчих за невиконання вказівок прокурора; передбачити, що суд присяжних у складі 12 присяжних та трьох професійних суддів розглядатиме, окрім іншого, справи про злочини проти основ національної безпеки України, а також ті, за які передбачено покарання понад десять років ув’язнення або довічне позбавлення волі; дозволити бути захисниками, крім адвокатів, ще і родичам; скасувати обмеження кількості захисників у судовому розгляді; визначити права захисника в окремій статті; розширити права захисту під час самостійного збору доказів; передбачити обов’язкову участь захисника під час розгляду не лише особливо тяжких, а й тяжких злочинів, повідомили у прес-службі «Фронту змін»..

Проект закону також передбачає, що кримінальні справи щодо тих, хто був або є вищими посадовими особами, розглядає апеляційний суд у складі 5 суддів, які мають стаж роботи на посаді не менше 10 років.

Ще один проект змін до закону №2269 передбачає зокрема розширення статусу Верховного Суду України, який був значно звужений законом «Про судоустрій і статус суддів», а також запровадження єдиних стандартів фінансування судів, яких сьогодні не існує.

Проект закону також забезпечує безумовне виконання рішень Європейського суду з прав людини.

Іншим законопроектом опозиція хоче надати можливість звільняти суддю, який порушив присягу, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України або Вищій раді юстиції. При наявності фактів порушення присяги суддею, обраним безстроково, питання про його звільнення з посади може розглядати ВРУ за ініціативи не менш як 45 народних депутатів.

Серед інших ініціатив опозиції: розширити підстави для перегляду судових рішень Верховним Судом України на підставі судових рішень відповідних міжнародних організацій таких, як Європейський суд з прав людини, Комітет ООН з прав людини, Комітет ООН проти катувань, Комітет ООН з ліквідації расової дискримінації, Комітет ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок.

У «Батьківщині» пропонують також встановити адекватні санкції за катування, незаконні затримання, привід або арешт та примусові показання; посилення відповідальності за катування з політичних мотивів, за яке передбачатиметься покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років. Окрім того, пропонується передбачити більш суворе покарання за катування, яке вчинено працівником правоохоронного органу під час виконання службових обов’язків.