Опозиція зареєструвала законопроекти про імпічмент президента та НАБ

17:35, 7 лютого 2013

Голови трьох опозиційних фракцій спільно внесли до Верховної Ради проект закону про імпічмент президента, пакет законів щодо боротьби з корупцією, а також щодо скасування необґрунтованих пільг для посадових осіб.

Законопроекти зареєстровані в Раді 7 лютого за підписами лідерів трьох опозиційних фракцій –  Арсенія Яценюка («Батьківщина»), Віталія Кличка («Удар») та Олега Тягнибока («Свобода»).

Як повідомили у прес-службі «Фронту змін», «законопроект «Про порядок імпічменту президента» (№2220) передбачає, що ініціювати початок процедури імпічменту президента може 1/5 конституційного складу парламенту (90 народних депутатів), обґрунтувавши таку необхідність в письмовому поданні. Подальша процедура потребуватиме 226 голосів, як це й передбачено Конституцією».

В опозиції кажуть, що закон чітко визначає порядок діяльності спеціальної тимчасової слідчої комісії щодо імпічменту президента, правовий статус спеціального прокурора, спеціальних слідчих, голови, заступника голови, секретаря та інших членів спеціальної тимчасової слідчої комісії, задіяних в процедурі імпічменту президента.

Згідно зі законопроектом, спеціальна тимчасова слідча комісія має проводити свою роботу у формі відкритих засідань, а рішення депутати мають приймати відкритим поіменним голосуванням.

«Стаття 111 Конституції України передбачає, що президент може бути усунений з поста Верховною Радою в порядку імпічменту в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. Кримінальний кодекс визначає поняття «державна зрада» як «умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України», - йдеться в повідомленні опозиції.

Проектом закону «Про національне антикорупційне бюро» (№2218) нардепи пропонують створити єдиний орган у боротьбі з корупційними правопорушеннями – Національне антикорупційне бюро, яке матиме спеціальний статус і повноваження складати протоколи про адміністративні правопорушення, здійснювати оперативно-розшукову діяльність та досудове слідство. НАБ має бути підпорядкованим Верховній Раді.

Відтак, НАБ мав би повноваження проводити антикорупційну перевірку посадовців, засади якої визначені ще одним законопроектом опозиції - «Про антикорупційну перевірку чиновників усіх рівнів» (№2219). Проект закону передбачає обов’язкове декларування доходів і майна не лише посадовців, а й членів їхніх родин. За недостовірну декларацію посадовців пропонують притягати до кримінальної відповідальності.

Згідно з проектом закону, антикорупційну перевірку можна було б здійснювати щодо президента України, голови Верховної Ради, прем'єр-міністра, міністрів, керівників центральних органів виконавчої влади, голови СБУ, генерального прокурора, посадових та службових осіб органів прокуратури, СБУ, митної та податкової служб, народних депутатів, депутатів місцевих рад, професійних суддів, членів Вищої ради юстиції, а також посадових та службових осіб інших органів державної влади.

Нагадаємо, 5 лютого представники опозиції заблокували трибуну Верховної Ради України. Вони вимагають запровадити персональне голосування депутатів.

Політолог Вадим Карасьов, коментуючи події у Раді, сказав, що Партія регіонів могла не допустити блокування парламенту, якби була в цьому зацікавлена. Голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов сказав, що якщо Рада не запрацює за місяць, то президент може її розпустити.