Організатори Всесвітнього дня вишиванки отримали 10 тис. євро на музей у Чернівцях

Кошти підуть на розвиток чернівецького музею вишиванки

11:33, 27 вересня 2022

Організатори Всесвітнього дня вишиванки отримали одну із найбільш престижних нагород з культурної спадщини у Європі – European Heritage Awards. Церемонія нагородження відбулася у понеділок, 26 вересня, у Празі. Україна отримала приз глядацьких симпатій, а також 10 тис. євро на розвиток музею вишиванки у Чернівцях.

Як повідомила засновниця Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк, у конкурсі брали участь представники понад 30 країн. Українська ініціатива отримала подібну нагороду вперше.

«Веземо з Праги додому в Україну перемогу в номінації "Залучення громадян та підвищення обізнаності", а також Приз глядацьких симпатій – Public Choice Award та 10 000 євро на Музей Української Вишиванки. Це саме той приз, який ми виграли спільно – кожним голосом. Ця перемог – приклад того, наскільки ми сильні, коли об'єднані. Вишиванка єднає українців, а відтепер – і ввесь цивілізований світ. Це одна із перемог перед головною – перемогою у війні», – зазначила Леся Воронюк.

Організатори European Heritage Awards повідомили, що цьогоріч оголосили п’ятьох лауреатів Гран-прі, а приз глядацьких симпатій здобула World Vyshyvanka Day з України – щорічне міжнародне свято, яке сприяє збереженню культової української вишиванки як важливого елементу спадщини українського народу.

«Ця вражаюча ініціатива набрала найбільшу кількість голосів під час онлайн-опитування, в якому взяли участь майже 11 000 громадян з усієї Європи. Цього року вперше в історії переможець нагороди Public Choice Award отримає грошову винагороду в розмірі 10 000 євро», – йдеться у повідомленні організаторів.

Серед 30 учасників цьогорічного конкурсу був ще один проект з України – Андріївська церква в Києві. Реставрація цієї церкви повернула народу України пам’ятку, що має значну культурну та духовну цінність, зазначили організатори. Нині церква функціонує як музей, там проводяться богослужіння, науково-просвітницькі заходи та концерти камерної музики.

«Ми особливо пишаємося тим, що двоє цьогорічних переможців походять з України: видатна реставрація Андріївської церкви в Києві та чудова ініціатива Всесвітнього дня вишиванки, яка також отримала довгоочікувану нагороду «Вибір громадськості», – сказав професор, виконавчий президент «Europa Nostra» доктор Герман Парцінґер.

Зазначимо, з 25 по 27 вересня у Празі триває Європейський саміт культурної спадщини-2022 – щорічна подія, заснована Europa Nostra та Європейським Союзом. Прага обрана місцем проведення заходу не випадково, оскільки цього року відзначається 30-та річниця внесення її історичного центру до Списку всесвітньої спадщини.

Основним завданням Європейського саміту є мобілізація екосистеми європейської спадщини задля спільних дій й більш мирного та сталого майбутнього європейського суспільства, економіки і довкілля.