«Оскар» по-львівськи

Які фільми-номінанти можна подивитись у кінотеатрах нашого міста?

21:10, 9 лютого 2016

28 лютого у Лос-Анджелесі відбудеться церемонія вручення нагород американської Кіноакадемії. Щоб почувати себе певніше серед величезного масиву імен та назв часом достатньо просто піти у кіно. Рік за роком дивитись «оскарівську програму» у рідному кінопрокаті стає все простіше.

ZAXID.NET вибрав декілька фільмів-номінантів, які можна встигнути подивитись у Львові до церемонії на Голлівудському бульварі. Отже, у прокаті уже встигли побувати «Міст шпигунів» Стівена Спілберга (6 номінацій), «Марсіанин» Рідлі Скотта (7 номінацій), «Стів Джобс» Денні Бойла (2 номінації), «Дівчина з Данії» Тома Гупера (4 номінації), «Джой» Девіда О. Рассела (1 номінація) та анімаційний фаворит оскарівський перегонів, мультфільм «Думками навиворіт».

Проте не все ще втрачено. Зараз у прокаті все ще йде лідер за кількістю номінацій, головний претендент на основні нагороди, «Легенда Г’ю Гласса» Алехандро Ґонсалеса Іньярріту із Леонардо Ді Капріо у головній ролі (12 номінацій). Нагадаємо, драма описує реальні події. Днями Гільдія продюсерів США назвала Ґонсалеса Іньярріту найкращим режисером.

Ще один з фаворитів перегонів, претендент на звання найкращого фільму року днями стартував у прокаті. Йдеться про фільм «Гра на пониження» (5 номінацій). Головний герой фільму – Майкл Бьюрі (Крістіан Бейл). Він зумів побачити те, на що інші не звернули увагу. Ринок нерухомості в США процвітає завдяки тому, що житло купується в кредит. Цей факт відомий кожному і не викликає подиву. Але те, що банки дають кредити під житло людям, які ніколи й за жодних обставин ці гроші не повернуть, не враховував ніхто. Крім Майкла Бьюрі.

Це відкриття допомогло йому заробити величезні гроші тоді, коли весь світ занурився в хаос фінансової кризи 2008-го року.

Драма «Гра на пониження» заснована на книзі Майкла Льюїса «Велика гра на зниження. Таємні пружини фінансової катастрофи». Герої книги – реальні люди, які зуміли вчасно зорієнтуватися. Екранізацією зайнявся Адам МакКей. Продюсером картини став Бред Пітт, який зіграв одну із невеликих ролей.

Зазвичай фільми про фінансові комбінації є серйозними та занудними важковозами. Адам МакКей наситив свій фільм диваками, абсурдними ситуаціями та іронією. Дія легко перестрибує з персонажа на персонажа, з історії на історію, створюючи динамічний ритм та жваву кіномову. Окрім Бейла ми побачимо Раяна Гослінга, Стіва Карелла та інших.

Очевидним мінусом фільму є те, що спеціальні терміни сиплються з вуст героїв з шаленою швидкістю та без жодних пояснень. Проте швидкий темп не дозволяє загрузати у них зовсім безнадійно.

Критики, особливо у США, були обурені тим, що жахлива статистика масового безробіття та втрата мільйонами людей даху над головою стала дотепною історією про надприбутки. Мабуть, знімуть і таке, гостросоціальне кіно. Але не цього разу.

Картину «Гра на пониження» було визнано найкращим фільмом 2015 року за версією Гільдії продюсерів США. Цікаво, що володарі саме цієї нагороди 8 років поспіль отримували «Оскар».

І ще один фільм-номінант, що теж заснований на реальних подіях, що відбувались зовсім не так давно, виходить у прокат 25 лютого. «У центрі уваги» розповідає про розслідування авторитетної газети The Boston Globe. Марті Берон (Лів Шрайбер) стає ініціатором сенсаційного розслідування. Команда журналістів намагається розповісти про педофілію у католицькій церкві. Спочатку вони думали, що йдеться лише про одного священика. Після закінчення розслідування стало зрозуміло, що явище має масовий характер.

За резонансні статті їх авторів було нагороджено Пулітцерівською премією. Скандал дійшов до Ватикану і набув всесвітнього розголосу. 

Фільм режисера Тома МакКарті по суті є екранізацією журналістського розслідування. Екранізацією дуже ретельною, проте аж ніяк не нудною. Гармонійно поєднавши на екрані елементи драми й трилера, фільм занурює у події з тим гідним захоплення професіоналізмом та відчуттям справедливості, з якими працюють його герої.

На окрему увагу заслуговує акторський склад: Марк Руффало, Майкл Кітон, Рейчел МакАдамс, Лів Шрайбер і Стенлі Туччі. Саме вони отримали нагороду Гільдії кінокритиків за найкращий акторський ансамбль. Критики також назвали фільм найкращим фільмом року.

Прем'єра фільму відбулася на Венеціанському кінофестивалі. Його висунуто на здобуття премії «Оскар» у шести номінаціях.

Напередодні церемонії прокатники вирішили влаштувати повторний перегляд картини «Шалений Макс: Дорога гніву», яка вже побувала на наших екранах у травні 2015-го. Номінант на «Оскар» відразу у 10 категоріях повернеться на великі екрани 25 лютого.

Четверту стрічку, продовження франшизи «Шалений Макс», яка була неймовірно популярною в 1980-х роках, зняв той самий Джордж Міллер, режисер усіх трьох попередніх фільмів. У новому проекті задіяні Том Гарді, Шарліз Терон, Ніколас Голт та інші. Сюжет дуже нагадує усі три попередні фільми, а от фільмування містить численні новітні технічні досягнення.

Цікаво, що перші три частини були малобюджетними, проте фільм мав шалений успіх у глядачів. Четверта картина мала бюджет у $100 млн та надзвичайно потужну рекламну кампанію. Чого лише вартувала прем’єра у рамках Каннського фестивалю. Касові збори фільму перевалили за $375 млн.

Гільдія кінокритиків назвала Джорджа Міллера найкращим режисером. Усього картина перемогла у дев'яти номінацій з дванадцяти, в яких була висунута. Серед нагород «Божевільного Макса» - найкращі візуальні ефекти, найкраща робота художника-постановника та дизайн костюмів, найкращий грим, найкращий монтаж, найкращий бойовик та два найкращих актора бойовика: Том Гарді та Шарліз Терон.

А вже після того, як стануть відомі імена володарів «Оскара» у львівських кінотеатрах покажуть «Трамбо» та «Керол».