Основне завдання НБУ - не допустити повного обвалу гривні, - експерт Центру Разумкова

15:30, 7 вересня 2009

"Девальваційний тиск на гривню відбувається ще з початку року. Чинять його і високі борги, і економічне падіння, зокрема промисловості більше, ніж на 30%, яка є основним постачальником валютних ресурсів, і політичні пристрасті, і проблеми, які можна пов’язувати із "Нафтогазом". В цьому році, коли економіка не працює, і відбувається відтік валютних ресурсів, девальвація має сильні тенденції. Відповідним чином з початку року треба було не пробувати утримати гривню на якомусь фіксованому курсі, а тим більше не розповідати громадянам про 6,5 грн, чи про індекс Біґ-Мака, чи ще інші показники, що не мають жодного відношення до реального стану справ, а намагатися проводити послідовну політику ослаблення гривні, тоді ми, економічні агенти, по-перше, більше б розуміли цю політику, і могли б більш точно прогнозувати і планувати свої дії, відповідно менше було б потрібно ресурсів на різного роду інтервенції. Планомірність зниження курсу гривні давала б певні орієнтири, які хочуть бачити громадяни", - прокомент

В.Юрчишин заявив: "Сьогодні, на жаль, діє багато чинників, складових того, що відбувалося у минулому році, коли гривня із 4,6 улітку стрибнула до 9 наприкінці осені. Відбувся шок. На жаль, зараз такі шокові поштовхи не є виключені. Девальвація гривні буде продовжуватися. Основне завдання Національного банку зараз - не допустити шоків, обвалів". Експерт додав: "Проте якщо НБУ не буде контролювати ринки, не буде контролювати і унеможливлювати притік гривневих ресурсів у валютні, в тому числі в спекулятивні моменти, то дуже важко назвати якесь обмеження для курсу".

За його словами, наближення президентських виборів теж додає девальваційного тиску на гривню. "Політична нестабільність завжди впливає, причому зазвичай у негативному сенсі, на національне економічне середовище, в тому числі на валютний курс, на процентні ставки. Особливо, якщо це середовище нестійке, то ризики піднімаються, і закладають". В.Юрчишин додав, що ці вибори дещо відрізнятимуться від попередніх: "Є один момент. Попередні вибори характеризувалися притоком іноземної валюти в Україну. Тобто в відносно спокійних ситуаціях спостерігалася тенденція до зміцнення гривні, наприклад, перед попередніми виборами у Верховну Раду. Але цього разу навряд чи так буде. Дуже нестійке середовище. Дуже широке протистояння. Наближення виборів збільшує девальваційний тиск в бік ослаблення гривні".

Довiдка ZAXID.NET

Офіційний курс гривні до долара, встановлений Національним банком України 7 вересня 2009 року, становить: 100 USD - 799.5000 UAH. З початку місяця офіційний курс USD/UAH подорожчав на 0.08%. З початку кварталу - на 4.78%. З початку року - на 3.83%.