Основні правила проживання українців в Польщі на час війни

Терміни, соціальні виплати та інше

00:39, 13 березня 2022
Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, який передбачає умови та терміни перебування біженців з України в Польщі. Закон стосується соціальних виплат, можливості отримати роботу та законно проживати в Польщі упродовж майже чотирьох років, повідомляє Onet.

Спеціальний законопроект щодо українських біженців Сейм Польщі ухвалив ще 9 березня. 12 березня до нього ще внесли кілька десятків правок, і ввечері закон підписав президент Анджей Дуда.

Зміни до цього закону будуть застосовуватися ретроактивно з 24 лютого 2022 року.

Терміни перебування

Закон гарантує законність перебування громадян України, а також їхнього подружжя, якщо вони не мають українського громадянства та в'їхали до Польщі з України з початку російського вторгнення. Перебування українських біженців у в Польщі вважатиметься законним протягом 18 місяців. Також легальним буде перебування дітей, народжених у Польщі українками, які втекли від війни.

Через 9 місяців біженці можуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання терміном на 3 роки.

Робота і навчання в Польщі

Біженці з України можуть отримати податковий номер PESEL та працювати в Польщі. Вони також отримують доступ до медичних послуг. Учні та студенти можуть продовжити навчання у польських школах та університетах.

Щоб влаштувати дитину в школу, необхідно заповнити заявку на цьому сайті, а також зв'язатись зі школою: особисто або телефоном. А за цим посиланням є детальні інструкція українською про те, як влаштувати дитину в школу і які є особливості.

Фінансова допомога

Біженці з України також мають право на фінансову допомогу. Відповідно до законодавства, вони отримуватимуть одноразову виплату у розмірі 300 злотих на особу.

Закон також передбачає виплати пільг тим полякам, які забезпечують харчуванням та проживанням громадян України. Гроші будуть виплачуватися на 60 днів, а потім переглядатиметься необхідність такого фінансування.

Для українців, які проживали в Польщі до війни

Більшість положень закону не поширюються на українців, які до війни легально проживали в Польщі. Проте терміни дії їхніх національних віз і дозволів на тимчасове проживання, які закінчилися б під час війни, будуть продовжені до кінця року. Також протягом 18 місяців вважатиметься легальним перебуванням громадянина України, якщо під час війни він втратить можливість перебувати в Польщі на підставі, наприклад, шенгенської візи або в рамках безвізового режиму.

Закон також посилює покарання за злочини, пов’язані з торгівлею людьми та сутенерством, вчинені під час війни в Україні.

Нагадаємо, що у Польщі працює зручний сайт SosUA.pl, де можна знайти і сконтактуватися з поляками, які готові прилаштувати у себе вдома біженців чи забезпечити їх ночівлею в іншому місці.