Останки військовослужбовців НКВД перепоховають на Львівщині

13:12, 1 грудня 2008

Ми спростовуємо неправдиву інформацію у різних ЗМІ, яку використовує влада Росії, вважаючи, що на військовому кладовищі у Комарному Городоцького району на Львівщині по-варварськи ставляться до останків солдат. Ми також повідомляємо, що це неправдива та неперевірена інформація. Ми не воюємо з померлими. Ті останки, які ми знайшли, будуть перепоховані згідно із християнським обрядом. Про це 1 грудня під час прес-конференції зазначив директор комунального підприємства Львівської обласної ради "Доля" Ярослав Онищук.

За його словами, з 17 до 29 листопада КП "Доля" на підставі рішень сесії Комарнівської міської ради та дозволів Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій, проводило ексгумаційні дослідження на військовому цвинтарі у м. Комарно. "Загальна кількість ексгумованих останків - 76, з них 40 військовослужбовці військ НКВС, комсомольські та партійні активісти (39 чоловічих та 1 жіночий скелети), 36 солдатів 92-го Перемишльського прикордонного загону. Це військове кладовище виникло внаслідок поховання там солдатів та офіцерів військ НКВС, а також комсомольських та партійних активістів, які загинули на території колишнього Комарнівського району в боротьбі з ОУН-івським підпіллям у 1944-49 рр. У післявоєнний час на кладовищі було перепоховано 36 солдатів 92-го Перемишльського прикордонного загону, які загинули в околиці м. Комарно 29-30 червня 1941 року. Загалом інформація, що містилася на надгробках, часто не відповідала дійсності. Наприклад на одному з них писало: "Здесь похоронено офицеров, сержантов и солдат 17". Насправді, в ямі було виявлено лише 7 останків людей", - зазначив Ярослав Онищук.

Як зазначив заступник директора КП "Доля" Володимир Харчук, є кілька причин, чому вирішено зробити ексгумацію останків. "Це військове кладовище знаходиться майже в центрі міста в парковій зоні, стан кладовища не відповідав жодним нормам збереження: надгробки розбиті, постамент воїна-визволителя розвалювався, поруч - купи сміття. Завтра відбудеться сесія Комарнівської міської ради, де мають ухвалити рішення щодо останків з цвинтаря, також хто буде проводити підготовку до перепоховання та чимало інших пов’язаних питань. Планується, що останки перенесуть на колишній польський цвинтар, де вони будуть перепоховані за християнським обрядом, а на братській могилі буде встановлено пам’ятний знак з відповідним написом і християнською символікою", - запевнив Володимир Харчук.