Освітні пригоди заступника Тягнибока. Сім запитань до Василя Павлюка

Один з лідерів партії «Свобода» збрехав про свою освіту

23:34, 1 лютого 2012

Схоже, український політикум – на порозі чергового гучного «дипломного» скандалу. Після історій з фальшивими дипломами Романа Зварича, заступника голови СБУ Андрія Кислинського та виявленими нещодавно сімома дипломами працівників львівської мерії свій «герой» знайшовся і в партії «Свобода».

Причому мова йде не про рядового партійця, а про заступника голови ВО «Свобода» Олега Тягнибока, голову економічної ради цієї політичної сили Василя Павлюка, якого партія після перемоги «Свободи» на місцевих виборах 2010 року делегувала на посаду секретаря Львівської міської ради. Що більше, саме Василь Павлюк з цієї посади перетворився б на в.о. міського голови, якби «свободівці» таки зреалізували свій неодноразово озвучений намір відправити у відставку Андрія Садового. Словом, інтрига і потенціал у скандалу – вкрай серйозні.

Завжди казати правду і тільки правду

Офіційне життєве гасло секретаря Львівської міської ради Василя Павлюка

Одразу зазначимо, що у цій статті ви не побачите коментарів її головного фігуранта. На жаль, на прохання ZAXID.NET зустрітися і особисто пояснити вказані у статті неоднозначні моменти Василь Павлюк відповів відмовою і попросив надати всі запитання у письмовому вигляді. Відтак, у цій статті ми їх ставимо і просимо розглядати як повноцінний інформаційний запит.

Павлюк – слюсар-дизеліст та актор?

За результатами дипломної перевірки у міській раді начальник відділу кадрів Львівської міської ради Галина Бордун повідомила 30 січня, що загалом у міській раді виявлено сім фальшивих дипломів. Усіх їхніх власників уже звільнено. Однак на прес-конференції журналісти також звернули увагу, що диплому про вищу освіту не має і секретар Львівської міської ради Василь Павлюк. За результатами перевірки комісія підтвердила лише дві середні спеціальні освіти Василя Павлюка – слюсаря-дизеліста, здобуту в технікумі учнівської молоді №4 (місто Львів) та професію актора, здобуту в театральній студії при театрі імені Івана Франка (місто Івано-Франківськ).

Павлюк – документознавець?

Сам Василь Павлюк того ж вечора поспішив спростувати цю інформацію, повідомивши, що документ про вищу освіту він таки має, і надав ЗМІ копію диплому, де вказано, що 2011 року він закінчив Луцький інститут розвитку людини, отримавши повну вищу освіту за спеціальністю «Документознавство та інформаційна діяльність».

«Офіційно заявляю, що все сказане чиновником є цілковитою неправдою, подаю диплом вишу, який закінчив у 2011 році. Зараз навчаюся в магістратурі у цьому ж виші», - заявив секретар міськради.

Однак варто зазначити, що, за інформацією ZAXID.NET, Василь Павлюк розпочав своє навчання у цьому навчальному закладі 2010 року. Відтак можна лише позаздрити неабияким талантам студента, який спромігся здобути вищу освіту всього за один рік.

Вже тут до Василя Павлюка виникають перші запитання:

1. Чому інформація про Вашу вищу освіту, отриману в луцькому виші, оприлюднена лише в січні 2012 року, якщо диплом Ви отримали ще у червні 2011 року?

2. Як Вам вдалося поєднувати навчання у Луцькому інституті розвитку людини з роботою на відповідальній посаді секретаря Львівської міської ради?

3. Як Вам вдалося у такий стислий термін (один рік) здобути вищу освіту?

Павлюк – бухгалтер?

Здавалось би, на цьому дипломне непорозуміння з Василем Павлюком завершено. Вища освіта здобута, диплом у кишені, чого вчепилися? Проблема ніби не така вже й велика, адже депутат Львівської міської ради, яким Василя Павлюка обрали 2010-го вже вдруге, не зобов’язаний мати вищої освіти. Навіть посада секретаря Львівської міської ради, нехай він і отримує чиновницьку зарплату і бере участь у засіданнях виконавчого комітету, є виборною, тому наявність чи відсутність диплома тут не є визначальною.

Однак журналісти звернули увагу на те, що на парламентських виборах 2007 та місцевих виборах 2010 років Павлюк зазначав, що мав вищу освіту вже на той час. Так, зі сайту лідера ВО «Свобода» відомо, що ще у серпні 2007 року Центральна виборча комісія зареєструвала Василя Павлюка кандидатом в депутати Верховної Ради України; у відповідній постанові вказано, що останній має вищу освіту.

Так само до місцевих виборів 2010 року Львівська міська виборча комісія Львівської області видала постанову №56, за якою Василь Павлюк переміг на виборах у депутати Львівської міськради по одномандатному виборчому округу. У цій постанові також вказано, що нинішній секретар Львівської міської ради вже тоді мав вищу освіту.

Якщо ж Василь Павлюк, захищаючись від інформації про відсутність у нього вищої освіти, подає диплом від 24 червня 2011 року, виникає запитання: які ж відомості про вищу освіту він подавав до виборчих комісій у 2007 та 2010 роках? Тут ситуація така: або Василь Павлюк мав тоді ще якісь інші дипломи, про які чомусь не згадує сьогодні, або ж надав у міську виборчу комісію неправдиву інформацію для реєстрації, вводячи таким чином в оману не лише членів комісії, а й власних виборців.

У власноручно написаній автобіографії Василя Павлюка, яку ZAXID.NET вдалось отримати з джерел у Львівській міській територіальній виборчій комісії, вказано: «1980-1985 навчався у Львівському торгово-економічному інституті за спеціальністю бухгалтер. Освіта вища».

Цікаво, що така інформація була раніше присутня в офіційній біографії Василя Павлюка, яку подано на багатьох сайтах, зокрема на сайті депутатського корпусу Львівської міської ради. Згодом дані про навчання у 1980-1985 роках у Львівському торгово-економічному інституті зникли. Сталось це власне тоді, коли мер Львова Андрій Садовий доручив провести тотальну перевірку дипломів працівників мерії після скандалу з фальшивим дипломом головного освітянина міста. Джерела ZAXID.NET у самій партії «Свобода» кажуть, що секретар міськради особисто пильнував за тим, щоб з його біографії вилучили запис про цю вищу освіту. Його сліди, втім, залишилися в окремих досьє у просторах Мережі. Увівши в пошуковику Google запит «Павлюк Василь Михайлович навчався в Львівському торгово-економічному інституті», можна отримати низку посилань на різні ресурси, де ще залишився цей запис.

На сьогодні ж навіть на офіційному сайті Львівської міської ради і на сайті депутатського корпусу про вищу освіту Василя Павлюка вказано лише таке: «У 2011 році поступив у Луцький інститут розвитку людини університету "Україна", щоб здобути кваліфікацію магістра за спеціальністю документознавство та інформаційна діяльність». І все. Більш детальної інформації надати ZAXID.NET не змогла навіть начальник відділу інформаційної політики управління «Секретаріат ради» Ярослава Вовк. «Іншою інформацією не володію», - запевнила вона у відповідь на наш запит.

Отже, історія з попередньою вищою освітою Василя Павлюка, як мінімум, мутнувата. У зв’язку з цим виникають такі запитання до секретаря ради:

4. Чи мали Ви до 2011 року диплом про вищу освіту?

5. Якщо ні, то чому до Центральної виборчої комісії 2007 року і до Львівської міської виборчої комісії 2010 року подано інформацію про те, що Ви маєте вищу освіту?

6. Якщо так, то чому інформація про будь-яку іншу Вашу вищу освіту відсутня на офіційних сайтах органів місцевого самоврядування?

7. Чи відповідає дійсності інформація про те, що у 1980-1985 роках Ви навчалися у Львівському торгово-економічному інституті і здобули там вищу освіту? Якщо так, то чому на сьогодні ця інформація практично зникла із Вашої біографії? Чи правда, що Ви особисто давали вказівку цю інформацію «приховати»?

***

Втім, навіть якщо підтвердяться всі підозри, і до 2011 року Василь Павлюк справді не мав жодної вищої освіти, про яку повідомляв і виборцям, і виборчим комісіям, то на сьогодні для нього це навряд чи матиме правові наслідки.

«Закон передбачає три причини відставки депутата місцевої ради: він не виконує свої обов’язки, не відвідує сесію або порушив свою передвиборчу програму. Відповідно, там відсутній пункт про подання неправдивих свідчень. Якби таке було встановлено раніше, на етапі подання документів, це було б підставою для зняття його з реєстрації. Звичайно, що залишається політична відповідальність, і це відобразиться на рейтингу депутата», - зазначила виконавчий директор ЛОО Комітету виборців України, політолог Оксана Дащаківська у коментарі для ZAXID.NET.

«У демократичних країнах, якби виявилося, що депутат надав неправдиві свідчення, він подав би у відставку. Українська практика такого досвіду не приймає, і в нас таких випадків не було, і люди зберігали свої посади», - додала представниця КВУ.

За відсутності правової відповідальності можна і, видається, потрібно наполягати саме на політичній. Достатньо згадати праведний гнів Руслана Кошулинського під час історії з Володимиром Огурою, щоб упевнитися: якби Василь Павлюк належав до будь-якого іншого політичного табору, ВО «Свобода» вже вимагала б його голови. Тож для "свободівців" цей випадок – хороша нагода продемонструвати наявність чи відсутність у них подвійних стандартів.

І посилатися на те, що коли виборці довірили Василеві Павлюку депутатський мандат, то тут вже нічого не вдієш, «свободівцям» не вдасться. У березні минулого року голова обласного осередку «Свободи» Ірина Сех сама запевняла, що в партії існує «ноу-хау», за допомогою якого їхнього партійця у разі потреби можна позбавити не лише членства у фракції, але й самого депутатського мандату.

А от чи насправді ВО «Свобода» відповідно відреагує – теж наразі питання відкрите. Кілька нагод застосувати своє «ноу-хау» у цій партії уже, до слова, втратили. Зокрема у випадку з депутатом Львівської обласної ради Василем Камінським, який 4 грудня минулого року потрапив у ДТП, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, й у випадку виявленого журналістами кримінального минулого депутата Львівської обласної ради Анатолія Заваруєва.

PS: Звичайно, це – особиста справа кожної партії, кого на які внутріпартійні посади призначати, але якщо до 2011 року у Василя Павлюка були лише дипломи актора та слюсара-дизеліста, то на слова «свободівців» про власну фаховість і кваліфікованість є ще одна причина реагувати як мінімум з посмішкою.

Відтак наостанок варто ще адресувати запитання до керівництва ВО «Свобода» загалом щодо критеріїв, за якими ця політична сила визначає фаховість своїх представників.