Цьогоріч п'ятеро представників національності ромів отримали можливість безкоштовно навчатися у вищих навчальних закладах Львова. Науку їм оплачує Ромський освітній фонд. Так хочуть допомогти дітям з ромських родин інтегруватись у суспільство та протидіяти їх дискримінації.
Василь - один із учасників цьогорічної програми. Спершу Фонд оплатив йому три роки у Львівському торговельному коледжі. А з вересня навчання у торгівельно-економічному університеті.
«З дитинства я мріяв вивчитись, закінчити виш. Я прагнув знайти собі хорошу професію, як всі роми, щоб не було багато стереотипів про те, що роми – то є нижча нація. Предмети допоможуть мені стати кваліфікованим підприємцем. За допомогою цієї програми я зможу втілити свою мрію в реальність», – розповідає студент Львівського торгівельно-економічного університету Василь Мишастий.
Тиждень тому однокурсники вибрали Василя старостою групи.
«Він займає активну позицію серед студентів, гарно навчається, став членом студентського самоврядування», – ділиться заступниця декана Інна Донцова.
Галина навчається на 5 курсі Львівської політехніки. Спеціальність –менеджмент персоналу та адміністрування. Програма не оплачує ій навчання, адже дівчина вступила на бюджет. Проте за допомогою фонду дівчина щороку отримує додаткову стипендію – 1300 гривень на купівлю книжок та потрібної канцелярії для навчання. Галина зізнається: їй вдалося зруйнувати стереотипи про свій народ серед однокурсників.
«В мене є одногрупниця з Мукачева, вона спочатку не повірила, тому що в неї трошки інше уявлення про ромів, і вона подумала, що це якийсь жарт. Але пізніше одногрупники цікавилися про наші традиції, чи мені дають вчитися, чому я виглядаю трішки по-іншому, ніж вони представляють собі ромів», – каже студентка НУ «Львівська політехніка» Галина Юрченко.
Фінансують програму міжнародні благодійні фонди. Скористатися нею можуть етнічні роми з усієї країни. Для цього треба скласти ЗНО, зареєструвалися на сторінці Ромського освітнього фонду та пройти співбесіду в Києві. Остаточне рішення приймає спеціальна комісія в Угорщині. Шукати стипендіатів у Львові Ромському освітньому фонду допомагає місцева громадська організація «Терніпе».
«Що для мене особисто дає програма – це злам стереотипів, які сьогодні є до ромів. Роми – це частина України, тих мешканців, які сьогодні живуть. В молоді ми бачимо своє майбутнє, і ми надіємось, що той стереотип, який на сьогоднішній день існує – вони його зламають», – розповідає голова ГО «Терніпе» Микола Юрченко.
Така програма діє в Україні вже 13 років. За цей час нею скористались 300 студентів. 15 з них – львів’яни.