Оцінювачі не причетні до шахрайства івано-франківської компанії

11:39, 13 грудня 2017

У новинах розділу «Економіка» прочитав замітку «Шахраї з Івано-Франківська обдурили компанію Hyundai та низку українських банків на $30 млн», де згадується група компаній «Нексія ДК», в якій я маю честь працювати. Користуючись нагодою і трохи знаючи ситуацію «зсередини», хотів би дещо уточнити і роз’яснити для читачів ZAXID.NET у зв’язку з шахрайською оборудкою, організованою івано-франківською компанією «Рона».

Дійсно, як вказано у новині, наші оцінювачі були залучені до оцінки заставного майна. Їм були надані всі необхідні правовстановлюючі документи та документи з БТІ, вони виїздили на фізичний огляд майна, виконували всі належні процедури та розрахунки. Тобто те, що оцінювачі повинні були зробити згідно зі своїми професійними стандартами, вони зробили повною мірою.

Але, на жаль, від шахрайства не застрахований ніхто, особливо від колективного шахрайства, до якого залучено різні сторони, що «прикривають» одна одну, практично не залишаючи шансів стороннім учасникам своєчасно з’ясувати правдиву картину. Так сталося і в даному випадку: в шахрайстві, крім компанії «Рона», найімовірніше, брали участь і працівники структур, відповідальних за реєстрацію майна. Тому введеними в оману, у кінцевому підсумку, виявилися як банкіри, які видавали кредити (принаймні, вони про це стверджують), так і оцінювачі.

Щодо тексту новини за авторством Володимира Пирога хотілося би уточнити наступне. По-перше, автор новини пише, що «при виїзді співробітників банку на огляд застави шахраї розміщували табличку з потрібним адресою застави». Насправді це було зроблено не тільки при виїзді співробітників банку, але й при виїзді оцінювачів! Це важливий момент, тому що далі з тексту новини від ZAXID.NET можна зробити хибний висновок, ніби оцінювачі без виїзду на місце розташування заставного майна (цитую), «проводили оцінку об'єктів і надавали недостовірні дані замовникам».

Сторонній читач, ознайомившись з цим фрагментом новини, може скласти враження, ніби і «Нексія ДК» теж була частиною шахрайської змови, надаючи людям «недостовірні дані». Насправді це не відповідає дійсності – оцінювачі «Нексія ДК» були введені в оману так само, як і інші добросовісні учасники згаданих вище подій.

По-друге, хочу відразу відповісти на питання, яке можуть задати читачі: а чому ж ваші оцінювачі не провели детальне розслідування, не перевірили права власності на об’єкти застави? Відповідь тут проста: коли люди хочуть переконатися у праві власності, вони йдуть не до оцінювачів, а до реєстратора чи нотаріуса! Кожен фахівець робить свою роботу, а робота оцінювачів – давати оцінку вартості майна, а не розслідувати його походження чи право власності.

В статті 11, абзац 2, Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» чітко вказано, що «замовники оцінки повинні забезпечити доступ суб'єкта оціночної діяльності до майна, що підлягає оцінці на законних підставах, отримання ним необхідної та достовірної інформації (підкреслення мої) про зазначене майно для проведення його оцінки». Відтак, професійні оцінювачі не можуть нести відповідальність за виявлення будь-яких випадків шахрайства з боку замовника і, на жаль, теж часом опиняються жертвами добре організованого і замаскованого шахрайства.

Зараз оцінювачі знаходиться на прямому контакті зі слідством; партнер «Нексія ДК» Ярослав Нагул вже відвідав Івано-Франківськ і надав правоохоронцям вичерпну інформацію зі справи. Ми відкриті для контактів і готові давати необхідні роз’яснення всім зацікавленим сторонам.