Пам'ятник Бандері у Львові руйнується на очах

19:44, 26 серпня 2015

Пам'ятник Степанові Бандері сиплеться: вже облетів чималий шмат плитки, якою вимощений архітектурний ансамбль, а гранітні плити покрали.

Це місце чи не найулюбленіше для збору політичних партій та можновладців. А коли немає прапорів і масовки, тут гуляють діти. Та сам Бандера виглядає плачевно.

«Він давно вже такий. Незручно їздити на роликах, зовсім незручно, бо плитка потріскала і можна впасти», – розповідає Аліна, яка щодня катається на роликах біля пам’ятника Бандері.

Площу перед пам'ятником не закінчили, – розповів архітектор проекту, – але й у зробленому часто нехтували технологією.

«Є журнали авторського нагляду, де ми звертали увагу, наполягали, що роботи робилися фрагментарно. Завжди було посилання, що немає грошей, робимо так як вдається», – поскаржився головний архітектор проекту Михайло Федик.

Хто має за це відповідати, а головне хто має ремонтувати Бандеру – не розібратись. Замовник спорудження пам'ятника – управління капітального будівництва облради. Але утримувати об'єкт не його функція. Втім передати його місту не можуть.

«Передати можна якусь завершену частину, а він і досі незавершений. Треба перераховувати вартість проекту. Коли буде сам проект, технічна експертиза, тоді можна буде передати цей об’єкт якомусь новому власникові, очевидно, місту. Якщо, звичайно, буде цей процес. І вже потім можна буде казати: треба зробити ще це і це, закінчити то-то і то-то», – пояснює голова бюджетної комісії Львівської обласної ради Ярослав Качмарик.

Роботи роками стоять, отже кошторис треба перераховувати, але на це нема грошей. Тому повноправного господаря Бандера так і не має.

«Це було капітальне будівництво і гарантійний термін становить 10 років. Проте протягом цих років підрядна організація жодного разу не поправляла ні недоліки, ні догляд за пам'ятником не здійснювався. Ми скерували лист на замовника – управління капітального будівництва обласної ради, але відповіді не отримали», – наголосив начальник відділу капітального господарства Галицької райадміністрації Микола Захарків.

Та замовник досі боргує підряднику, тому й претензій виставити не може. Відтак добудова пам'ятника й поготів зависла у повітрі. Адже монумент і досі перебуває на стадії будівництва, хоча й стоїть вже майже десятиліття.

«Сама ідея пам’ятника Степанові Бандері – це є пам’ятник українській державі і її будівничим. Від Данила Галицького, Ярослава Мудрого, Сагайдачного, Хмельницького і в принципі до Чорновола, до наших днів», – розповідає скульптор пам'ятника Степанові Бандері Микола Посікіра.

Рельєфи цих історичних особистостей мали б прикрашати арку позаду Бандери, символізуючи чотири епохи в історії України. Та чи стануть вони частиною історії самого пам'ятника – невідомо.