Пам'ятник Шептицькому: консенсус знайдено

Площу св. Юра реконструюють без перенесення дороги та вирубування скверу

14:22, 13 травня 2015

З 14 травня у Львові стартують роботи з реконструкції площі св. Юра - тут встановлять пам'ятник Митрополиту Шептицькому.

Щоправда, роботи проводитимуться з відхиленням від проекту архітектора Ігора Кузьмака, який спричинив гострі дискусії серед громадськості Львова. Нагадаємо, проект, який переміг на конкурсі у 2010 році, передбачає перенесення автомагістралі з вул. Листопадового Чину до Львівської Політехніки та перебудову скверу з вирубуванням дерев.

Як розповів на брифінгу 12 травня головний архітектор Львова Юліан Чаплінський, у Львівській міській раді вирішили не чіпати дороги та скверу. Всі необхідні роботи планують завершити до Дня народження Митрополита Шептицького, тобто до 29 липня.

За словами Чаплінського, напередодні Дня міста Львова управлінці міської ради та представники УГКЦ дійшли консенсусу щодо реалізації проекту встановлення пам’ятника Шептицькому та облаштування площі св. Юра. Певні непорозуміння виникли із архітектором Ігорем Кузьмаком, однак напередодні Дня народження Митрополита міська рада Львова вирішила взяти на себе основне навантаження у реалізації ідеї встановлення пам’ятника.

«Ми провели багато зустрічей і з представниками Церкви, і з громадою, аби дійти спільного рішення. На жаль, архітектор Ігор Кузьмак вийшов з переговорів два дні тому і досі не виходив на контакт. Однак ми змушені були прийняти принципове рішення, врахувавши зокрема спірні моменти, такі як перенесення скверу та автомагістралі та розпочати роботи, аби до Дня народження Шептицького у місті стояв пам’ятник», - пояснив Чаплінський.

Він розповів, що наразі облаштування площі св. Юра, зокрема транспортної розв’язки, буде проводитись за схемою, розробленою спільно з проектним інститутом «Львівдіпрокомунбуд» (детальніше схему реконструкції можна побачити за посиланням).

Схема реконструкції не пердбачає перенесення дороги та вирубування скверу.

«Ми запропонували поетапну реалізацію проекту з урахуванням критики львів’ян із урахуванням переносів інженерних мереж. З’їзд на вул. Озаркевича залишається, це було критичне зауваження експертів. Повноцінним залишається наявний сквер, зберігається дорога біля Львівської Політехніки. За рахунок технічного тротуару у сквері ми маємо можливість посунути смуги в сторону скверу і збільшити пішохідну зону на площі перед храмом Юра. Таким чином і уникаємо незручності, яка досі існувала, коли парафіяни виходили з храму св. Юра просто на дорогу», - пояснив Чаплінський.

Водночас головний архітектор Львова зазначив, що роботи з реконструкції площі не означають, що проект у тому вигляді, яким він розроблявся у 2010 році не реалізують. Однак наразі, вважає Чаплінський, проект Кузьмака «Пам'ятник Митрополиту Андрею Шептицькому на площі Св. Юра у м. Львові» є неукомплектованим, викликає масу запитань, а чекати немає часу.

«Ми розуміємо, що конкурсний проект архітектора Кузьмака є дуже складним, передбачає значні витрати на кошторисно-проектну документацію на всіх етапах реалізації. Водночас, ми розуміємо, що  у тому вигляді його реалізація може розтягнутись на роки. Ми не можемо собі дозволити так діяти зараз. Однак запевняю, що ми не маємо злого умислу скасувати цей проект, обов’язково зробимо все з урахуванням всіх пропозицій архітекторів, і приступимо до цього одразу, як тільки на це буде згода проектантів», - заявив Чаплінський.

Директор ЛМКП «Львівтеплоенерго» Степан Пакіж розповів, що починаючи з 13 травня зусиллями комунальних підприємств міста розпочинаються роботи щодо винесення мереж і упорядкування всіх існуючих мереж, що знаходитимуться в безпосередній близькості до площі св. Юра та дороги.

Управлінці Львівської міської ради також повідомили, що всі роботи, пов'язані із  реконструкцією площі св. Юра та встановленням пам'ятника Шептицькому будуть вестись за рахунок коштів, виділених ухвалою ЛМР, а це 30 млн грн.

Нагадаємо,  довкола проекту з  реконструкції площі св. Юра зі встановленням пам’ятника Митрополитові Шептицькому розгорілись дискусії. Громадські та мистецькі середовища Львова критично поставились до ідеї масштабної перебудови площі св. Юра, з перенесенням  автомагістралі з вул. Листопадового Чину до корпусів Львівської політехніки. 

Також громаду обурило рішення авторів проекту перебудувати сквер навпроти храму св. Юра, що передбачало вирубування значної кількості унікальних дерев, висаджених у різні роки на території скверу.

Водночас, суперечка точилась довкола доцільності встановлення пам’ятника у контексті витрат значної суми коштів - 30 млн грн на проект у часи  війни та економічної кризи. 

Врешті, після усіх дискусій та висвітлення їхнього перебігу у ЗМІ громада, представники міського самоврядування та представники УГКЦ підписали меморандум, яким зобов’язались спільно шукати консенсусне рішення щодо реконструкції площі св. Юра.