Папа Римський вперше призначив зовнішній аудит фінансів Ватикану

10:45, 7 грудня 2015

Папа Римський Франциск вперше призначив зовнішній аудит консолідованої фінансової звітності Ватикану, пише Інтерфакс з посиланням на The Wall Street Journal.

Для цієї перевірки обрана аудиторська компанія PricewaterhouseCoopers (PwC). Вона приступить до роботи негайно, наголошується в повідомленні.

Ватикан давно викликає претензії за непрозору банківську та іншу фінансову діяльність. Зовнішній аудит проводитиметься в рамках обіцяних понтифіком реформ управління католицькою церквою та боротьби з корупцією у Ватикані.

Зазначимо, що бренд PwC об'єднує фірми, що входять до глобальної мережі компаній PricewaterhouseCoopers International Ltd. (PwCIL). Штат компанії в 2014 році перевищив 195 тис. співробітників, які працюють в 157 країнах світу.

Так званий Банк Ватикану (офіційно Інститут релігійної діяльності, ІРД) опублікував перший річний звіт за всю свою історію на початку жовтня 2013 року.

У 2014 році ІРД збільшив чистий прибуток майже в 24 разів – до 69,3 млн євро з 2,9 млн євро роком раніше. Активи під управлінням становили на кінець року 3,2 млрд євро, загальна величина активів – майже 6 млрд євро.

Керівництво банку в минулому році за указом папи римського було замінено в рамках боротьби з корупцією. Після приходу нових топ-менеджерів ІРД відмовився від роботи з сотнями клієнтів і суттєво підвищив прозорість діяльності.

ІРД працює зовсім не так, як всі інші банки в світі. Штат банку налічує трохи більше 100 осіб, в основному італійців. Наглядову функцію виконують кардинали.

Банк Ватикану рідко видає кредити, зате приймає депозити (їх загальна сума трохи більше 2 млрд євро), проводить переклади та інвестує активи. Кількість клієнтів банку перевищує 15,18 тис., Приблизно половина з них – різні католицькі ордени, ще 14% припадає на інститути Святого престолу, 9% – кардинали, єпископи і священики, 8% – різні єпархії, решта – члени католицької громади.

Близько 25% транзакцій банку становлять операції з готівкою, а в сучасних умовах роботи фінансового сектору цього більш ніж достатньо, щоб запідозрити його у відмиванні грошей. Будь-які операції в ІРД проводяться на основі складних схем, зрозуміти, хто є їх вигодонабувачем і з чиїх рахунків здійснюються платежі, часто просто неможливо.