Через розрив відносин із Константинопольським патріархатом з боку Російської православної церкви (РПЦ) її парафіяни не зможуть молитися і причащатися у храмах на горі Афон. Про це 15 жовтня заявив ТАСС прес-секретар глави Російської православної церкви Кіріла, священик Олександр Волков.
Він пояснив, що Афон є канонічною територією Константинопольського патріархату. Розрив відносин означає, що парафіяни РПЦ не можуть брати участь в обрядах у храмах Вселенського патріархату. Волков підкреслив, що «трагічність подій зрозуміла для всіх», але вдатися до цих кроків РПЦ «змусили дії Константинопольського патріархату».
На Афоні, який також називають Святою горою, розташовано 20 православних монастирів. Вони самокеровані і є в юрисдикції Константинопольського патріархату. Це одне з головних святих місць для православних, об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Афон — важливе місце паломництва, куди полюбляють їздити російські депутати, бізнесмени і політики. Також гору часто відвідували українські політики, зокрема екс-президент Віктор Янукович та інші.
На Афон допускають тільки чоловіків будь-якого віросповідання, яким попередньо треба отримати спеціальний дозвіл. Православні клірики мають також отримувати дозвіл на відвідування від Константинопольської патріархії.
Як пише «ВВС Україна», раніше Греція, на території якої розташована гора, почала масово відмовляти російським священикам у візах. Зокрема, настоятель храму Сергія Радонежського у Москві Віктор Біксей розповів, що хотів разом із сім'єю поїхати на Афон, але йому прийшла відмова у шенгенській візі з формулюванням «немає підстав перебування на території Греції».
«У нас був придбаний тур, оплачені квитки, заброньований готель. Моїй матінці (дружині) і шістьом дітям дали візу, а мені - ні. Я двічі подавався. Обидва рази - відмова. Востаннє було півтора тижні тому», – розповів Біксей.
Нагадаємо, Синод Вселенського патріархату, який засідав 9–11 жовтня у Стамбулі, скасував рішення від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату. Окрім того, із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену РПЦ анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Синод Російської православної церкви у Мінську 15 жовтня ухвалив рішення про повний розрив євхаристійних відносин із Константинопольським патріархатом, поки той не скасує «беззаконних і канонічно нікчемних» рішень щодо ситуації в Українській православній церкві. У Синоді брав участь голова УПЦ (МП) митрополит Онуфрій.