Parlament Europejski skrytykował system wymiaru sprawiedliwości na Ukrainie

11:10, 10 червня 2011

Parlament Europejski wyraził zaniepokojenie wyrywkowym charakterem wymiaru sprawiedliwości na Ukrainie. O tym czytamy w rezolucji o sytuacji na Ukrainie „Sprawy Julii Tymoszenko i innych członków byłego rządu”, przyjętej wczoraj podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 37 deputowanych Parlamentu Europejskiego, wystąpiło przeciwko 16, wstrzymało się od głosu – 7 deputowanych. Posłowie głosowali przez podniesienie rąk – informuje UNIAN.

Parlament Europejski jest zaniepokojony aktywizacją wyborczego ścigania przedstawicieli politycznej opozycji na Ukrainie, a także użyciem niewspółmiernych środków, w szczególności w przypadku Julii Tymoszenko i Jurija Łucenki, byłego ministra spraw wewnętrznych. Podkreśla także, że Jurij Łucenko przebywa w areszcie od 26 grudnia 2010 roku” - czytamy w dokumencie.

Rezolucja popiera apel ukraińskiej rzecznik praw obywatelskich Niny Karpaczowej do Generalnej Prokuratury Ukrainy o rozpatrzenie opcji użycia innego środka zapobiegawczego wobec Jurija Łucenki.

W pierwszym punkcie rezolucji Parlament Europejski akcentował wagę zapewnienia przejrzystości dochodzeń i procesów sądowych, a także ostrzegł przed użyciem ustawodawstwa kryminalnego dla osiągnięcia politycznego celu.

Poza tym, deputowani przypomnieli władzom Ukrainy o tym, że zasada zbiorowej odpowiedzialności za decyzję rządu nie pozwala ścigać poszczególnych członków rządu za decyzje, przyjęte przez zespół.

W rezolucji także zaznaczono, że niniejsze dochodzenia w sprawie politycznych liderów Ukrainy nie powinny przeszkadzać im brać aktywny udział w politycznym życiu kraju i w spotkaniach międzynarodowych.

„PE w związku z tym wzywa do ukraińskich władz o skasowanie zakazu podróży zarówno wewnątrzkrajowych, jak i zagranicznych dla Julii Tymoszenko i innych kluczowych figur politycznych” - czytamy w dokumencie.

Deputowani również zaznaczyli, że wzmacnianie wyższości prawa i walka z korupcją są konieczne nie tylko dla zawarcia umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą a UE, lecz w ogóle dla konsolidowania demokracji na Ukrainie.

W związku z tym deputowani także wezwali do Komisji Europejskiej o pomoc dla Ukrainy w przeprowadzeniu reformy sądowej.

Projekt rezolucji został opracowany przez trzy grupy parlamentarne – grupę partii ludowych, grupę liberałów i grupę „zielonych”.

Przypomnimy, druga według liczebności grupa Parlamentu Europejskiego - Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów przygotowała swój projekt rezolucji, w którym m.in. zaproponowała wezwać Julię Tymoszenko do konstruktywnej współpracy z Prokuraturą Generalną, a Wiktora Janukowycza pochwalić za jego oświadczenia o zagrożeniu korupcji na Ukrainie.

14 października 2010 roku Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów podpisała Memorandum o Współpracy z prorządową Partią Regionów.