Парламент визнав учасників УПА борцями за незалежність України

Визнано всі організації, які боролися у XX столітті за незалежність Батьківщини

14:38, 9 квітня 2015

У четвер, 9 квітня, Верховна Рада України проголосувала за закон про правовий статус і вшанування пам'яті учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті, визнає такими всі організації, які боролися у XX столітті за незалежність України, зокрема і Українську повстанську армію (УПА), передає Інтерфакс.

На підтримку відповідного законопроекту №2538-1 проголосував 271 народний депутат.

Як повідомлялось, цей законопроект вніс у ВРУ народний депутат фракції Радикальної партії Олега Ляшка Юрій Шухевич. Документ був зареєстрований у Верховній Раді 7 квітня. Зазначено, що його ініціатором є Юрій Шухевич та «авторський колектив».

Згідно з ухваленим законом, борцями на незалежність України у ХХ столітті визнаються особи, які брали участь у всіх формах політичної збройної та іншої колективної та індивідуальної боротьби за незалежність України у ХХ столітті у складі таких органів влади і формувань, як УНР, Українська держава, ЗУНР, Карпатська Україна, що діяли на території України у 1917-30 рр. повстанські та партизанські загони, «Українська військова організація», «Організація українських націоналістів», «Українська повстанська армія» та інших структур, що існували до 24 серпня 1991 року і діяли з метою встановлення незалежності України.

«Держава визнає, що борці на незалежність у ХХ столітті відіграли головну роль у відновленні української державності, проголошеної актом 24 серпня 1991 року», – йдеться в законі.

Крім того, закон передбачає, що держава може надавати держгарантії, пільги або інші виплати борцям за незалежність у ХХ столітті та членам їхніх сімей. Крім того, держава визнає нагороди і військові ступені борців за незалежність, які були їм надані структурами і формуваннями.

Нагадаємо, Юрій Шухевич, 1933 р. – український політичний діяч, радянський дисидент і політв'язень, голова УНА-УНСО у 1990-1994 та 2005-2014 рр. Є сином керівника підпілля ОУН(б) і головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича, який загинув у 1950 р.

Брав участь у парламентських виборах 26 жовтня 2014 року за списками Радикальної партії Олега Ляшка, після чого став народним депутатом України VIII скликання. У зв'язку з участю у виборах пішов з посади голови УНА-УНСО.

До слова, сьогодні 254 народних депутатів проголосували за заборону пропаганди комунізму і нацизму в Україні.