Доповідач Моніторингового комітету ПАРЄ з питання виконання Україною обов’язків і зобов’язань перед Радою Європи, член швецького парламенту Марієтта де Пурбе-Лундін заявляє, що українська влада при підготовці виборчого законодавства не бере до уваги ряду чинників, які є важливими для ПАРЄ.
Про це вона повідомила 7 квітня під час прес-конференції у Львові.
За її словами, чотириденний візит делегації Моніторингового комітету ПАРЄ в Україну пов'язаний з намірами оцінити її поступ у виконанні обов’язків та зобов’язань перед Радою Європи, які вона взяла на себе, вступаючи в цю організацію.
У його межах представники ПАРЄ вже відвідали Київ і провели зустрічі у Львові з депутатами, мером, громадськими організаціями.
«Ми чекаємо травня, коли Україна головуватиме в комітету міністрів ПАРЄ. Ми не сумніваємось, що Україна заслужила своє місце в Європі і серйозно налаштована, аби жити за стандартами і цінностями, які діють в ЄС. Хочу привітати органи влади в Україні з їхніми намірами продовжувати реформи, які передбачені зобов’язанням перед Радою Європи. Утім це не означає, що немає причин для занепокоєння. Перш за все, є занепокоєння щодо подій, пов’язаних із розробкою виборчого законодавства», – наголосила представниця ПАРЄ.
З її слів, таке важення, що органи влади «не дуже хочуть залучати до цього процесу інші чинники і сподіваються зробити усе на своє бачення».
Однак таким чином влада, зі слів Марієтти де Пурбе-Лундін, не бере до уваги двох чинників, які є важливими для ПАРЄ. Йдеться про уніфікацію виборчого законодавства у Кодекс законів про вибори, який регламентуватиме вибори на усіх рівнях, а не на окремих.
«Здається, влада працює зараз тільки над підготовкою до парламентських виборів», – зауважила Марієтта де Пурбе-Лундін.
Вона зазначила, що другим чинником є обговорення законопроектів виборчого законодавства.
«Також здається, що влада не хоче обговорювати законодавство і ті його норми, щодо яких існує широкий консенсус політичних сил. За інформацією, що ми маємо, робоча група, яка займається підготовкою відповідних законодавчих актів, працює не так, як мала б. деякі суб’єкти, залучені до роботи, не беруть участі в засіданнях чи взагалі відмовляються від співпраці», – сказала Марієтта де Пурбе-Лундін.
Вона також наголосила, що повернення до Конституції 1996 року не вирішує для України всіх питань, пов’язаних з виконанням зобов’язань перед Радою Європи.
«Але ми вітаємо налаштованість на подальше реформування Конституції», – додала представниця ПАРЄ.
Вона наголосила, що реформування законодавства має базуватися на широкому обговорення, аналізі, на діалозі та консенсусі.
«Робоча група повинна співпрацювати з усіма суб’єктами, долученими процесу, а не заплутувати цей процес. Саме тому ми приїхали в Україну – дізнатися думки регіонів. Ми обрали Львів, зважаючи на його визначене місце в країні», – сказала Марієтта де Пурбе-Лундін.
Вона відзначила, що політичне життя у Львові дуже динамічним і у ньому представлено багато молодих облич, що назвала позитивним фактом.
«Тішить, що половина партій, з якими ми вели розмову, підтверджують наміри співпраці з нами, якби не тиск з боку центрального керівництва партійних структур. Їхнє бажання працювати разом мало б бути прикладом для роботи на національному рівні. Політики повинні говорити між собою, а не одні про одних!», – наголосила », – сказала Марієтта де Пурбе-Лундін.
Під час зустрічей з представниками органів місцевого самоврядування, зі слів Марієтти де Пурбе-Лундін, неодноразово піднімалось питання про розширення повноважень влади на місцях, а також питання несправедливого розподілу коштів державного бюджету.
Результати візиту ляжуть в основу звіту для ПАРЄ.
«Наступного тижня я прозвітую в Страсбурзі, але для комплексного звіту нам потрібно здійснити ще ряд візитів по свій країні, адже нам відомо про відмінності між Сходом та Заходом України. Мої висновки також буде опубліковано на офіційному сайті ПАРЄ», – сказала представниця ПАРЄ.