Парламентська асамблея Ради Європи пропонує встановити, що у справах Юлії Тимошенко та Юрія Луценка порушені принципи розділення кримінальної і політичної відповідальності.
Відповідний проект резолюції ПАРЄ про розмежування політичної і кримінальної відповідальності, підготовлений депутатом від Нідерландів Пітером Омтзігтом (Pieter Omtzigt), буде винесено на голосування 28 червня.
"Асамблея глибоко стурбована зловживанням системою кримінального правосуддя країни для переслідування політичних опонентів", – говориться в ньому щодо України.
"Асамблея вважає, що в обох випадках (справи Тимошенко й Луценка) були порушені принципи відокремлення політичної і кримінальної відповідальності", – йдеться у проекті.
ПАРЄ вважає, що "демократія та верховенство права вимагають того, щоб політики були надійно захищені від кримінального переслідування за свої політичні рішення".
"Політичні рішення підлягають політичній відповідальності, остаточне ж рішення належить виборцям", – зазначається у проекті резолюції.
У ньому рекомендується ґрунтувати відмінність між ухваленням політичних рішень і кримінальних дій чи бездіяльності на національних конституційному і кримінальному праві, які повинні дотримувати принципів, відповідних до висновків Венеціанської комісії.
А саме: кримінальні справи не повинні використовуватися для покарання за політичні помилки чи розбіжності; політики повинні відповідати за звичайні кримінальні дії так само, як і звичайні громадяни.
Окрім того, основні національні правила про кримінальну відповідальність міністрів повинні відповідати і статті 7 Європейської конвенції про права людини, і іншим вимогам, основаним на принципі верховенства права, зокрема правової визначеності, передбачуваності, ясності, пропорційності й рівного поводження.
"Широкі й розпливчасті положення національного кримінального права про "зловживання службовим становищем" можуть бути проблематичними, як щодо статті 7 Конвенції, так і інших основних вимог в умовах верховенства права, також вони можуть бути особливо вразливі для політичного зловживання", – мовиться у проекті резолюції.
У ПАРЄ вважають, що політики, як правило, повинні притягатися до кримінальної відповідальності за "дії чи бездіяльність, вчинені під час виконання службових обов'язків, якщо вони діють із метою особистого збагачення або порушують основні права інших осіб".
При цьому розгляд має бути справедливим, а спеціальні правила для імпічменту не повинні порушувати принципів верховенства права.
ПАРЄ закликає держави, чиє законодавство включає "широке зловживання службовим становищем", скасувати або змінити такі положення, а також гарантувати застосування імпічменту у випадку підозри кримінального злочину чиновником "з усією обережністю й суворістю, рекомендованою Венеціанською комісією".
Нагадаємо, Печерський райсуд Києва в жовтні 2011 року засудив Тимошенко до 7 років позбавлення волі за перевищення повноважень при підписанні газових контрактів із Росією в 2009 році. З кінця грудня 2011 року екс-прем'єр відбуває покарання у Качанівській колонії у Харкові. Разом з тим у травні 2012 року через погіршення стану здоров'я Тимошенко госпіталізували в лікарню "Укрзалізниці" в Харкові (у неї діагностовано міжхребцеву грижу).
Про помилування Тимошенко уже просили нардеп Петро Порошенко, депутати-жінки. Захист екс-прем’єра також попросив Януковича помилувати Тимошенко. Українська Гельсінська група з прав людини ініціювала подання до Президента щодо помилування Юлії Тимошенко. Також помилувати Тимошенко попросили Львівська облрада і Луцька міськрада. Однак 11 квітня Янукович уже сказав, що наразі помилувати Тимошенко неможливо, оскільки ще тривають суди щодо неї.
Однак 27 квітня комісія при президентові у питаннях помилування не знайшла підстав для внесення пропозицій про застосування помилування до екс-прем’єра Юлії Тимошенко і рекомендувала президенту його відтермінувати.
Додамо, що Німеччина і Чехія розкритикували Україну через Тимошенко.
Як повідомляв ZAXID.NET, 7 квітня президент Віктор Янукович підписав указ про помилування колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка і Луценко вже на волі.
Нагадаємо, Верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки, віце-президент Європейської Комісії Кетрін Ештон і європейський комісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефана Фюле заявили, що ЄС схвалює помилування і звільнення екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та екс-міністра охорони навколишнього середовища Георгія Філіпчука й очікує від Києва подальшого невідкладного вирішення інших випадків вибіркового правосуддя.