Патерналізм

Смертельна тема для політиків

14:40, 19 грудня 2014

Мені не подобається саме існування такого явища як «пільги» (значення слова - повне або часткове звільнення від дотримання встановлених законом загальних правил, виконання яких-небудь обов'язків, також право користування чимось).

Коли держава не може забезпечити своїм громадянам гідне життя, воно починає ділити громадян за категоріями. Я пам'ятаю баталії між ветеранами війни, хто з них і яких пільг заслуговує; хто більш ветеран, а хто не більше і так далі. Бійка за виживання. І це - сором для країни. Я навіть не сумніваюся, що зараз частина посадових осіб, користуючись люстраційним законодавством, вирушила і відправлятиметься в кущі під Маріуполем, щоб отримати корочку учасника АТО.

А що у нас з пільгами відбувається взагалі? В Україні є 130 пільг для різних категорій громадян. Але, чесно кажучи, це вельми приблизна цифра. Бо НЕ ІСНУЄ точної кількості та перерахування. Надання пільг регламентується і законами та підзаконними актами. Часто навіть на рівні рішень, прийнятих місцевими органами влади.

Я ось знайшла цікаву цифру: в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, сьогодні 13,2 мільйона одержувачів пільг І 26 мільйонів посвідчень. Тому що одна людина найчастіше має право одночасно на різні категорії пільг. У 2012 році Мінфін повідомляв про 18 мільйонів людей, які отримують 380 категорій пільг.

Півкраїни пільговиків, включаючи немовлят. Це нормально? Або ось така прикольна ціфірь: пільги на установку та / або оплату телефонів мають право 40 категорій населення. Жодна економіка жодної країни подібне не витримає. І це, як ви розумієте, без урахування нинішніх обставин. Але будь-який політик точно знає, що піднімати цю тему - шлях до його відставки, до забуття і пінанія ногами. Тому, щоб не дражнити людей, всі мовчать. Зручно, так? І жоден уряд навіть не намагається навести порядок у цій галузі. Тому що патерналізм - це взаємовигідна система відносин.