В одній із численних печер українського Поділля знайшли сліди давньої культури – трипільської. Знахідками, які вказували на перебування там людей, був посуд, залишки вогнища, ритуальні предмети. Їх ретельно дослідили науковці, зараз у печері Вертеба на Тернопільщині облаштували музей і туристичний маршрут, де відтворили побут тогочасних людей.
Карстова печера Вертеба на березі річки Серет розташована біля села Більче-Золоте Чортківського району, на плато на висоті 274 м над рівнем моря. Загальна протяжність лабіринту, який дослідили вчені, – 9 км. Там висока вологість і стала температура повітря +10+11°С.
Порожнина печери викладена крупнокристалічними гіпсами, які утворюють численні об’ємні ходи з мінеральними утвореннями. Найбільше прозорих і білих кристалів, сталактитів карбонатних форм. В одному з лабіринтів – Кам’яна Соломка – зі стелі звисають трубчасті кальцитові сталактити у вигляді стержнів довжиною 10-12 см. У печері водяться 4 види кажанів, занесених до Червоної книги України.
Вертеба – єдина з великих подільських печер, яку в давнину люди використовували для житла і культових потреб. Понад 600 років там перебували люди: дослідники знайшли сліди трьох культурних верств енеолітичної культури Трипілля-Кукутень; ознаки перебування людей епохи бронзи і пізніших часів.
Завдяки зручному заходу в печеру на місці знахідок давніх людей у печері Вертеба облаштували Музей трипільської культури. Це місце від 1995 року досліджують археологи, які виявили добре збережені артефакти. Серед них – колекція кераміки, антропоморфні та зооморфні статуетки, знаряддя праці з кістки, кременю, каменю і міді, які належать до трьох різночасових місцевих груп трипільської культури. Натрапили вчені також на глинобитні лежанки, землянку, залишки вогнищ, ритуальні та сміттєві ями.
Окремі ділянки печери музеєфікували, електрифікували та склали екскурсійний маршрут протяжністю 800 метрів. При вході в печеру є великий камінь-жертовник. В археологічному розкопі експоновано залишки вогнища, кам’яну зернотерку, глиняний посуд, роги тура і оленя. Ці знахідки датують пізнім періодом трипільської культури. Тут також показують печерні відклади.
У печері Вертеба можна побачити залишки глиняної лежанки біля відкритого вогнища. Для туристів у печері відтворили гончарну майстерню трипільського майстра, де можна простежити весь технологічний процес виготовлення кераміки, побачити гончарну піч і готові вироби тарного, кухонного і столового посуду.
В іншому місці відтворений процес розтирання зерна та випікання хліба. Там зібрані оригінальні кам’яні зернотерки, зерновики, миски, кубки зі збіжжям та борошном.
У музеї є діорама із кам’яними скульптурами давніх людей за їхніми побутовими заняттями: розпалюванням вогнища, приготуванням їжі, ткацтвом та іншими. Експозиція зображає духовний світ трипільців, там є жіночі статуетки, амулети, біноклевидна посудина.
Цінні експонати з Вертеби можна також оглянути у Борщівському обласному краєзнавчому музеї, філією якого є печера. Як працює музей-печера, можна з’ясувати за контактами на сайті. Віртуальний тур печерою тут.