Про Антарктиду, українську дослідницьку станцію та нову експедицію усі охочі могли дізнатись у Львові із перших вуст. На відкриту зустріч львів’ян запросила група науковців, яка вже готова вирушити в антарктичну подорож.
Лекція відбулась в актовому залі Етнографічного музею. Жодного вільного стільця не було. З полярниками слухачі спілкувались аж цілих три години.
«Я в захопленні, в мене досі вирують емоції, я вражена! Ці люди живуть по справжньому, вони горять своєю працею», ― прокоментувала лекцію львів’янка Катерина.
В Антарктиду 22-а українська експедиція вирушає 1 квітня. Повернуться за рік. Увесь вантаж і доставка коштуватимуть майже 40 мільйонів гривень. Лише пального треба взяти 140 тонн. А ще технічне обладнання і практично по тонні харчів на кожного члена експедиції, включно з делікатесами і десертами.
«На станції доволі гарне харчування. І кухар по четвергах, там традиція така, випікає якісь сирники, пироги. І от ходиш-ходиш біля них, дивишся, думаєш: не відріжеш шматок, не з’їси ― то з’їдять же ж до ранку», ― поділився головний інженер Національного наукового антарктичного центру Ігор Мороз.
Дослідницьку станцію «Фарадей» Україна придбала в англійців у 1996 році за символічний один фунт. Зараз це «Академік Вернадський» ― двоповерхова будівля з робочими і спальними приміщеннями. На другому поверсі ― їдальня і бар, який належить до десятки ексклюзивних барів світу.
«Просто сама історія цікава. Туди надіслали чоловіка, щоб він зробив причал. А він збудував бар. Його з ганьбою звідти вигнали, а зате Англія тепер цим пишається», ― розповів начальник станції «Академік Вернадський» Віктор Лук’ященко.
Станція «Вернадський» за розташуванням найкомфортніша в Антарктиді. Упродовж року температура там від +9 до -30. Найближчі сусіди полярників ― пінгвіни.
«Коли мама сидить на пташеняті, то буквально можна її погладити. Але ми цього не робимо. Там дуже багато живності. Ви навіть собі не уявляєте, наскільки це жива земля! Там тюлені-крабоїди, там - тюлені-леопарди, там - морські коти, в морі - касатки і кити», ― продовжив Ігор Мороз.
У полярній експедиції 12 осіб. П’ятеро ― обслуговуючий персонал. Решта ― науковці: метеорологи, біологи, геофізики.
Анатолій Чернов ― наймолодший член експедиції. Студент інституту геології у свої неповних 23 вперше їде досліджувати льодовики.
«Саме в районі станції були дослідження. І є версії, що там є і озера, і печери скриті. В принципі, я полюбляю такі екстремальні умови. Думаю, що доволі мужньо витримаю всі ці випробовування», ― зізнався Анатолій Чернов.
Свого чоловіка-полярника Тетяна Лук’ященко відпускає легко, зате чекати цілий рік, каже жінка, важко.
«Допомагають сини, їх у нас четверо. А в Антарктиді я не була. Там замкнутий простір, я не хочу. Мені і в Україні добре», ― зазначила пані Тетяна.
Жінок взагалі то в експедиції не беруть. А от полярники розповідають, що Антарктида їм сниться навіть вдома. Тому й повертаються до неї знову.