Переплюнути «Буковель»

Віталій Антонов хоче вкласти у гірськолижний курорт на Львівщині €500 млн

16:01, 14 вересня 2017

Власник ПАТ «Галнафтогазу» Віталій Антонов хоче збудувати у Славському гірськолижний комплекс, що за масштабами буде більшим за «Буковель». Під гірськолижний курорт хочуть задіяти гори Тростян, Погар, Високий Верх, Чорна Ріпа та Захар Беркут, де знаходитиметься понад 75 км гірськолижних трас. У розбудову цього комплексу планують інвестувати 500 млн євро.

Журналістка бізнес-порталу Mind Катерина Гребеник з’ясувала, що компанія «ОККО-Рітейл», що входить у ПАТ «Галнафтогаз», уже отримала землю поблизу Верхньої і Нижньої Рожанки у оренду на 30 років. Після виборів у Славську ОТГ компанія має намір вирішити усі земельні питання та у 2019 році ввести у експлуатацію першу чергу новозбудованого комплексу.

ZAXID.NET з дозволу редакції Mind.ua передруковує статтю про плани будівництва масштабного гірськолижного курорту у Славському.

***

Головною передумовою для старту проекту стала реформа з децентралізації та створення об'єднаної територіальної громади, куди увійшло Славське та інші села, території яких планується задіяти під курорт. З початку року «ОККО-Рітейл», що входить у «Галнафтогаз», змінило реєстрацію юрособи зі Львова на Славське і тепер платить податки в бюджет селища. Вибори до ОТГ мають відбутися наприкінці жовтня, і це стане зеленим світлом для інвестора і фінальним етапом підготовки до будівництва.

Децентралізація в дії

Про те, що майбутній інвестор веде активну роботу з місцевою і обласною владою щодо підготовки платформи для масштабного проекту, Mind стало відомо з власних джерел. Співрозмовники з представників громади міста Сколе (райцентр у Львівській області, до якого адміністративно належить Славське) та самого Славського підтвердили цю інформацію.

«З 1 січня цього року в Славському зареєструвався великий платник податків – компанія «ОККО-Рітейл». Вони платять до бюджету Сколівського району близько 3,2 млн грн щомісяця. У планах інвестора – будівництво інфраструктури і комплексу для відпочинку, створення літньо-зимового курорту», – розповів депутат Сколівської райради Михайло Лучинець.

Система відкритих даних YouControl підтверджує, що ТОВ «ОККО-Рітейл» змінила «прописку» зі Львова на смт Славське. За словами Лучинця, для інвестора створення Славської ОТГ означає, що тепер кошти спрямовуватимуться не на весь район, а безпосередньо на місцеву громаду.

«Є домовленість між місцевою владою та інвестором про те, що вони за рахунок цих податків упорядковують соціальну інфраструктуру – будують одну дорогу місцевого значення Славське – Вигода (на Верхню/Нижню Рожанку) довжиною 15 км, інші дороги комунального значення, упорядковують вуличне освітлення, медустанови. Сенс у тому, щоб розвиток населених пунктів гармонійно збігався з розвитком курорту», – підтверджує Ігор Свистун, екс-глава Сколівської РДА.

Нагадаємо, у серпні було створено Славську селищну об'єднану територіальну громаду з центром у смт Славське. Вона стала 33-ю у Львівській області та першою – у Сколівському районі. До складу ОТГ увійшли, крім Славського, три населених пункти: Волосянка, Нижня Рожанка і Либохора. ЦВК уже призначила вибори глави і ради ОТГ, які відбудуться 29 жовтня. Спочатку передбачалося, що Славська громада об'єднає вісім селищних рад. Однак чотири сільради так і не вдалося переконати.

Деталі проекту

У холдингу OKKO Group (флагманською компанією якого є «Концерн Галнафтогаз») підтвердили, що розглядають можливість інвестування в туристичну інфраструктуру Славської ОТГ. «У нас є майстер-план від австрійської компанії-проектанта. Зараз його аналізуємо і уточнюємо. Поки проект перебуває лише на етапі feasibility study», – йдеться у відповіді прес-служби компанії на запит Mind. Параметри проекту, як і обсяг інвестицій, в OKKO Group поки не розкривають.

«Говорити про інвестиції зарано, це залежить від того, який з варіантів розвитку буде обраний», – зазначають у прес-службі. Але трохи більше вдалося дізнатися від представників місцевої влади та інших джерел Mind. «Наскільки я знаю, планується цілорічний курорт, за розмірами мінімум другий «Буковель», – зазначає Лучинець.

«Вони ведуть зараз дуже інтенсивну роботу як з місцевими громадами, так і міжнародними експертами щодо цього проекту. Поки йдуть вибори – він готується, наступному року очікуються рішення з боку вже нової влади щодо земельних ділянок, а початок будівництва – у 2019 році», – розповідає Ігор Свистун. У ОККО також стверджують, що про конкретні земельні ділянки говорити зарано. Але за даними Mind, у 2019 році планується здача першої черги, і компанія вже отримала ділянки в межах гірського масиву в оренду на 30 років (в районі Нижньої і Верхньої Рожанки).

З чуток, загалом під курорт планується задіяти такі гори і території, як Тростян, Погар (Славське), Високий Верх (Волосянка), Чорна Ріпа, Захар Беркут, аж до Ялинкуватого, Верхньої Рожанки і Нижньої Рожанки (біля південного та південно-західного кордонів Львівської області). «Згідно з попереднім ТЕО, планується близько 75 км лижних трас, а орієнтовна сума інвестицій – 500 млн євро. Але, зрозуміло, поетапно, адже «Буковель» будувався не один рік і розширюється досі», – зазначає Свистун. Нагадаємо, наразі гірськолижний курорт «Буковель», за його власними даними, пропонує туристам 50 км лижних трас різного рівня складності.

За даними «Буковеля», курорту належить 800 га землі, з них на 2015 рік було забудовано 220 га. У розвиток курорту на цю ж дату було вкладено понад $600 млн, відвідуваність становила близько 2 млн туристів на рік. Загалом Карпати у 2015–2016 роках приймали близько 3,5 млн відпочиваючих на рік. Отримати коментар співвласника «Буковеля» Олександра Шевченка для цієї статті не вдалося, його телефон на дзвінки та СМС не відповідав.

У ОККО зазначають, що не мають наміру самі забезпечити всю суму інвестицій. «Ми розраховуємо на прихід у цей проект співінвесторів. За попередніми оцінками, термін його реалізації складе три роки від початку будівництва. Зрозуміло, що воно буде неможливим без співпраці з місцевою владою та використання об'єктів місцевого ЖКГ. Водночас поява у Славському нового сучасного центру відпочинку позитивно позначиться на електрозабезпеченні, водопостачанні, допоможе створити нові робочі місця», – кажуть у прес-службі.

Які перспективи?

Місцеві політики впевнені в тому, що подібний інвестиційний проект у регіоні має всі шанси на успіх. «У Славського є явні переваги перед «Буковелем» – тут проходить залізнична гілка з прямим сполученням як на Київ і Львів, так і на Західну Європу», – вважає Лучинець.

Свистун нагадує, що Славське є найстарішим українським гірськолижним курортом і колись – найпопулярнішим, але зараз його інфраструктура застаріла. «Звичайно, місцеве бізнес-співтовариство підтримує такий проект, він приведе до нашого регіону більше туристів. Хоча останні три роки ми і так маємо зростання відвідуваності приблизно на третину», – розповідає Олександр Лисиця, власник готелю «4 сезони» у Славському. При цьому він досить скептичний щодо нового проекту. «Тут про нього говорять вже не перший рік, саме з цим інвестором робота почалася ще до 2013 року. Але влада змінилася, і все зупинилося. Задум гарний, але головне, щоб на це були гроші», – робить висновок власник готелю.

Експерт з туризму, директор Центру розвитку туризму Володимир Царук вважає, що створити «другий «Буковель» на базі Славського буде складно. «Буковель» створювався з «чистого аркуша», з нуля. Було планування на перспективу і чітко прописаний план розвитку. А в Славському інфраструктура вже є, вписати в неї нові об'єкти буде складно», – каже він. Крім того, за словами Царука, у Славському висоти нижчі, ніж в «Буковелі», і сніг там затримується менше. Найвища гора Славського – Тростян – має висоту 1232 м, що не дуже багато для лижного курорту. Почасти тому зараз Славське заробляє на літньому відпочинку більше, ніж на зимовому, додає він.

Але є і плюси: краща транспортна інфраструктура (як авто, так і залізнична), більший вибір готелів і місць для розміщення, імідж курорту сімейного типу, що закріпився за Славським, зазначає Царук.

У інвестора ж вважають, що про пряму конкуренцію з «Буковелем» не йдеться. «Тут коректніше говорити про взаємодоповнення. Україні насправді потрібно п’ять-шість таких курортів, як «Буковель», – кажуть в ОККО. У компанії сподіваються, що створення курорту європейського рівня дозволить залучити в Карпати більше тих відпочиваючих, які наразі вибирають відпочинок у горах за кордоном.

«Багато жителів Львова і Львівської області зараз їздять відпочивати в гори сусідньої Польщі, жителі Закарпаття – в словацькі гори. Бо з точки зору транспортного сполучення для них це ближче і зручніше. Замість цього ми прагнемо запропонувати їм альтернативу – Славське знаходиться лише в 120 км від Львова, це 1,5 години їзди автомобілем або залізницею. І ми створимо тут сучасний курорт без черг на кордоні та з абсолютно європейським рівнем сервісу», – пояснюють у прес-службі плани інвестора.

Віддача від проекту може бути довгою, застерігають експерти. «Буковелю» знадобилося 8–10 років розвитку і вкладень в інфраструктуру, рекламу, промоушен, аби курорт сьогодні став популярним і почав давати прибуток», – нагадує Царук.