Переселенці зможуть віддати голос на майбутніх виборах президента попри війну. У державному реєстрі виборців приймають переселенців, які хочуть змінити дільницю. У Донецькій та Луганській областях, а також у Криму внутрішньо переміщені особи проголосувати не можуть. Для того, аби зробити це на інших дільницях, прописки змінювати не потрібно.
Дмитро – один із семи вимушених переселенців, які вже прийшли до Державного реєстру виборців Личаківського району. Хлопець – родом із Горлівки.
«До Львова я поступив на навчання в 2015 році. Просто мені здалося, що Львів буде гарним місцем для того, щоб продовжити своє життя, щоб почати навчання і так далі. Переїхав я у 17 років. Вибори президента 2019 року – будуть мої перші вибори в житті», – розповів переселенець Дмитро Москвич.
Тепер же ж має тимчасово змінити місце голосування. Бо в рідній Горлівці через війну проголосувати не вдасться. Переселенець може обрати той район міста, де проживає або навчається. Прийти до реєстру виборців треба лише з паспортом.
Якщо майбутнього виборця в базі даних немає, працівники реєстру спершу вносять туди особисту інформацію. Після того – оформляють тимчасове посвідчення, що дасть право віддати свій голос на виборах президента у березні 2019 року.
Втім, цей документ діє лише один раз.
«Якщо я захочу голосувати ще раз, наприклад, на парламентських виборах, або, навіть якщо буде другий тур президентських виборів, мені потрібно буде знову отримати таке саме посвідчення», – каже Дмитро.
Зараз в Україні налічують майже 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб. Частина з них досі на окупованих територіях. Та на виборах кожен їхній голос важливий.
«Це унеможливлює маніпуляції з голосами цих виборців. Оскільки ми розуміємо, що, на жаль, українські вибори дуже часто і густо насичені саме маніпуляціями з реєстром виборців, із адміністративним ресурсом. Відповідно для того, щоб цей голос не був вкрадений або використаний, якщо його використає громадянин самий, це підвищить як довіру громадянина до влади, так і прозорість самого виборчого процесу», – пояснив голова платформи «Єдиний координаційний центр» Олег Саакян.
Змінити місце голосування на час виборів можуть не лише переселенці.
«Для інших осіб, які хочуть змінити місце голосування, необхідні документи, які підтверджують цю необхідність. Бо в людей бувають різні ситуації. Відповідно, хтось проживає без реєстрації, хтось буде в відрядженні», – пояснив начальник ведення ДРВ Личаківської райадміністрації Олег Ногас.
Аби змінити виборчу дільницю, переселенцям потрібно мати лише паспорт. Для інших громадян України необхідні довідки, що підтверджують місце роботи чи навчання, документи про право власності чи оренди житла або ж інші. Перелік документів не є вичерпним. Але має слугувати достатньою підставою для зміни місця голосування. Зможуть громадяни проголосувати й за кордоном. Таке рішення, втім, ухвалює відділ реєстру міністерства закордонних справ.
У державному реєстрі виборців кажуть: аби уникнути черг в останні дні перед виборами, міняти виборчу дільницю варто завчасно. Це можна зробити вже зараз.