Переселенці зі сходу не можуть претендувати на статус біженців

12:33, 15 липня 2014

Потік переселенців зі сходу країни не припиняється. Щодня на Львівщину прибуває по 50-70 людей – в основному це жінки дітьми з Донецької та Луганської областей. Попри те, що переселенців забезпечують житлом та харчуванням, вони стикаються з низкою проблем на теренах чужого регіону. Зокрема, це стосується медичного обслуговування та отримання статусу біженця в державі.

Про це сьогодні, 15 липня, на прес-конференції повідомила заступник директора департаменту соціального захисту ЛОДА Оксана Яковець.

За її словами, загалом від березня у департаменті соціального захисту ЛОДА вже зареєстровано 3 400 людей. Вона зазначила, що зараз важче вести облік переселенців, адже тепер перед тим, як переїхати на Львівщину, вони не реєструються в ЛОДА.

«Вчора ми мали інформацію, що має приїхати 14 переселенців зі сходу – це ті, що зареєструвались. Однак неофіційно приїхало ще 60, які попередньо не реєструвались», – зазначила Яковець.

Також вона розповіла, що 90% всіх, хто переїхав на Львівщину, живуть у приватному секторі, решта живе у готелях.

Серед проблем, з якими стикаються переселенці, є забезпечення відповідного медичного обслуговування.

«Є дітки з ДЦП та інсулінозалежні. Це створює додаткове навантаження на медицину області, однак ми справляємось», – зауважила Яковець.

З соціальними виплатами ситуація простіша, адже по законодавству їх можна отримувати за місцем фактичного проживання.

Однак лишаються проблеми з невизначеним статусом переселенців зі східних областей: якщо громадяни з Криму мають статус біженців внаслідок анексування півострову, то східняки такого статусу не мають, адже вони фактично переїхали в інший населений пункт, не змінивши місця реєстрації. Поки що немає ніяких державних соціальних програм, які б регламентували статус переселенців зі сходу.

Відтак допомогу від держави поки що отримують кримчани. За словами Яковець, це не пряма фінансова допомога, а відшкодування коштів тим закладам, в яких проживали біженці.

«Держава виділила 10,3 млн грн з резервного фонду Камбіну для допомоги біженцям, але вони повинні розуміти механізм надання цієї допомоги: кошти виплачуються готелям чи санаторіям, де проживають люди», – пояснила вона.

Департамент соціального захисту ЛОДА співпрацює разом з надзвичайниками, які допомагають зустрічати та перевозити переселенців туди, де їх приймуть. Начальник прес-центру ГУ ДСНС у Львівській області Віталій Туровцев також розповів, що психологи з ДСНС працюють з дітьми переселенців.

«Діти приїжджають у стресовому стані, однак після того, як з ними працюють психологи, їхній стан покращується», – зазначив він.

Також Яковець додала, що згідно з результатами попереднього моніторингу для виявлення потенційних місць для поселення приїжджих, ЛОДА зможе розмістити ще 15 тисяч людей у Львівській області.

Нагадаємо, що вчора Яковець у коментарі ZAXID.NET зазначила, що Львівщина зможе прийняти ще 1500 переселенців.