Дослідження свідчать, що в Україні недостатній доступ до фінансових ресурсів є найбільшою перепоною для розвитку економіки, вважає фахівець Світового банку Александр Паньков. "Внутрішні позики дуже дорогі для підприємців, і пересічні підприємці просто не можуть дозволити собі брати кредити в Україні", – сказав він на ХІІІ Міжнародному економічному форумі у Трускавці на Львівщині.
Зі слів Александра Панькова, дорогі фінансові ресурси вважають навіть більшою загрозою, аніж корупцію і податки.
"Україна потребує суттєвих приватних інвестицій, щоб стимулювати економічний розвиток... З першого погляду, в Україні існує потужний фінансовий сектор – 180 банків, і нові банки з'являються постійно. Також це кількість рахунків населення у банках і кількість банківських відділень. Але якщо подивимось на фінансові проблеми українських підприємств – самі ж вони згадують про недоступні фінансові ресурси як одну з найбільших перешкод у своєму розвитку", – сказав експерт Світового банку.
Однак, зауважив він, "не можна все списувати на жадібність банкірів".
"Є непевна макроекономічна ситуація, недиверсифікований фінансовий сектор тощо. Вартість банківського обслуговування надто висока, а конкуренція між різними фінансовими продуктами – недостатня. Україна має низку проблем, брак бюджетних коштів, високі виплати по зовнішньому боргу, обмежений доступ до зовнішніх ринків капіталу, непевність щодо економічного курсу країни. Світова криза водночас теж привела до здорожчання джерел фінансування", – розповів Александр Паньков.
Він додав, що поки Україна не стане на шлях стабільного економічного зростання, то "шлях до таких ресурсів залишатиметься обмеженим".
"Проте я оптимістично дивлюсь на майбутнє України, але цей оптимізм пов'язаний із підписанням наступного місяця угоди про асоціацію з ЄС", – сказав він.
Експерт також зауважив, що зараз стабільність у банківській сфері в Україні є більш помітною, аніж у 2008-2009 роках.
"Є багато інституційних проблем, але Україна винесла для себе багато уроків з кризи... Щодо макроекономічного розвитку – основна рекомендація для України – вона повинна обрати шлях пристосування у найближчому майбутньому до існуючих дисбалансів або ж відкласти це пристосування до пізніших етапів. Та якщо Україна вирішить відкласти вирішення проблем, це призведе лише до накопичення проблем", – сказав Александр Паньков.
Нагадаємо, на Львівщині стартував ХІІІ Міжнародний економічний форум.