Перетворення Львова

25 головних змін, які нас чекають у 2016-му

16:34, 2 січня 2016

Яким буде для Львова 2016 рік? Що зміниться у житті львів'ян? Чи стане у місті більше відремонтованих вулиць, нових парків, дерев, транспорту?

Раніше ZAXID.NET уже підбивав підсумки 2015 року. Сьогодні ми розповімо, що готує львів'янам рік наступний.

Звичайно, до цього огляду не увійшли усі події, які відбуватимуться у Львові або області упродовж наступного року, а лише ті, про які нам вдалось дізнатись і отримати офіційне підтвердження від уповноважених осіб.

Електронне врядування

У Львівській міськраді планують запровадити електронний документообіг та запустити систему онлайн-петицій. Паралельно мерія вдосконалюватиме систему онлайн-відстежування руху громадського транспорту, розвиватиме проект ID-картки львів'янина та проведе другий форум електронного врядування.

Крім того, впродовж 2016 року «особистий кабінет» львів’янина поповниться ще на 100 послуг. Це основні послуги, які є найбільш затребуваними мешканцями, наприклад із земельної чи архітектурної тематики.

У місті також з’явиться портал відкритих даних. Це сайт, на якому чиновники відображатимуть усю інформацію, якою володіє міськрада і яка може бути у відкритому доступі. Зокрема найпершим на сайті з’явиться бюджет міста та інформація від туристичного центру.

Оплата за проїзд у транспорті кардинально зміниться

Е-квиток. Цього року термінали для електронної сплати за проїзд з’являться на маршрутах трамваїв №1 та №9. Пасажири матимуть можливість розрахуватись за проїзд будь-якою банківською карткою із безконтактним чіпом. Контролери ж матимуть спеціальні пристрої, котрі бачитимуть з якої картки і коли відбувалась оплата за проїзд.

Паркоматів, у яких можна буде розрахуватися онлайн, у Львові побільшає

Паркування. Також у Львові побільшає парковок, обладнаних паркоматами, на яких можна буде розрахуватись карткою. Наразі у Львові є дві такі парковки – на площі Міцкевича та на проспекті Шевченка.

Муніципальний велопрокат. У березні до п’яти станцій муніципального велопрокату, які вже створені, додадуться ще 17. Таким чином у місті з’явиться повноцінний велопрокат. Наразі станції велопрокату вже встановлені на пл. Ринок, 1; вул. Університетська, 1; вул. С. Бандери, 15; вул. Кн. Ольги, 114; вул. Героїв УПА, 74.

Весною у Львові мала б з’явитись повноцінна муніципальна мережа велопрокату (фото Nextbike)

Стратегія культури. У березні у Львові приймуть Стратегію розвитку культури міста, яка охоплюватиме період до 2025 року.

Прийнята стратегія має допомогти запровадити ефективне управління в галузі культури та полегшити фінансування цієї сфери. До її виконання буде залучено не лише управління культури ЛМР, але й громадські організації, культурні установи, митців, освітян, активістів та представників бізнесу.

Простір синагог. Навесні 2016-го завершаться роботи з консервації зруйнованої синагоги «Золота роза», буде також завершено облаштування маркування місця колишнього Будинку навчання Бейт Гамідраш. На території майбутнього простору синагог встановлять інсталяцію «Увіковічнення» – стели із цитатами євреїв, що раніше мешкали у Львові. Почнуться роботи на місці колишньої великої міської синагоги (нині – площа Арсенальна). 

Реставрація історичної частини міста. За підтримки GIZ у Львові наступного року завершать реставрацію 11 балконів в історичному центрі міста та розпочнуть роботи ще у 7 будинках.

У будівлі колишнього страхового товариства «Дністер» на вулиці Руській, 20 завершать реставрацію металевих решіток даху, віконних решіток, великої вхідної брами та бічних дверей. А в музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької відремонтують дерев’яні вікна та балконні двері.

Вулицю Степана Бандери перепланують, щоб зробити її комфортною для мешканців. 
Фото ZAXID.NET

Вулиця для всіх. Спільно з Інститутом міста буде створений детальний план перепланування вулиці Степана Бандери, який разом із фахівцями розроблятимуть самі мешканці та власники бізнесу вулиці.

Фонтани. До кінця 2016 року мають завершити реконструкцію площі Митної, а фонтан на площі почне працювати вже навесні.

Кардинально зміниться вигляд фонтану біля Львівської опери. Він буде «сухим» – вода пробиватиметься з гранітних плит, а чашу фонтану приберуть. Реконструкцію фонтану і площі біля оперного театру розпочнуть навесні 2016 року. З’явиться новий фонтан і на розі вулиць Героїв УПА та Кульпарківської. Встановити фонтан там хоче приватний інвестор.

У 2016 році у Львові мають встановити і питні фонтани. Планується, що їх буде сім і розташовані вони будуть у центрі міста, однак проекту питних фонтанів поки немає.

Пам'ятник Антоничу. У сквері поблизу цирку з'явиться пам'ятник Богдану-Ігорю Антоничу. Його модель вже готова, однак пам'ятник не встановлюватимуть, доки не відремонтують площу біля цирку.

У майстерні Володимира Одрехівського вже готовий пам'ятник Антоничу

У листопаді головний архітектор Львова Юліан Чаплінський запевняв, що кошти на встановлення пам'ятника передбачать у бюджеті на 2016 рік. Втім, наразі незрозуміло, як відбуватиметься реконструкція площі і коли вона почнеться, оскільки співавтор пам'ятника Антоничу виступив проти реалізації того проекту, який був презентований наприкінці жовтня.

Як пояснив ZAXID.NET Юліан Чаплінський, зараз це питання «зависло», оскільки розглядається можливість приїзду до Львова Папи Франциска. Якщо ця інформація підтвердиться, то оновлення простору біля цирку буде масштабнішим, ніж досі планувалося.

«Місце щасливих людей». До літа на площі Олекси Гасина розпочнуть облаштування інтерактивного громадського простору. «Місце щасливих людей» зроблять за проектом дніпропетровської студії дизайну, яка перемогла у конкурсі.

Проект облаштування площі Олекси Гасина від дніпропетровської студії дизайну

«Місто у будь-якому випадку буде облагороджувати той громадський простір, але це ще буде предметом переговорів щодо розподілення коштів. Не виключено, що за допомогою фонду спробуємо організувати краудфаундінг, щоб зібрати додаткові кошти. Хочемо почати роботи вже до літа, звичайно, ідеально було б і закінчити там все цього року», – пояснив ZAXID.NET Юліан Чаплінський.

Громадський простір. Цього року також мають змінити площу Липневу, площу перед кінотеатром ім. Довженка та площу Теодора – на облаштування кожного з цих місць оголосять окремий конкурс. Оскільки на пл. Теодора давніше була дерев'яна церква (хоча й невідомо, як вона виглядала і де саме стояла), то зараз там планують встановити цікавий пам'ятний знак.

У Департаменті розвитку ЛМР також проведуть низку воркшопів, під час яких вирішать, як змінювати подвір'я Першого українського театру для дітей та юнацтва (ТЮГ), а також напівзаболочений простір між Рясне-1 та Рясне-2, який хочуть перетворити на парк із озерами.

Проект облаштування подвір'я на вул. Професора Яреми (зображення із блогу Олександра Шутюка)

У лютому Департамент розвитку разом із мешканцями кількох дворів та представниками районних адміністрацій проведе воркшопи з оновлення кількох прибудинкових територій.

У бюджеті й так щороку закладають кошти на ремонт дворів, але у 2016 р. хочуть змінити підхід до їх використання. Зараз ЛМР приймає заявки від активних мешканців на оновлення їхніх дворів (деталі проекту і анкета ось тут). Згодом виберуть кілька прибудинкових територій, які оновлюватимуть разом із мешканцями – передбачать місця для відпочинку, зелені зони, парковки для авто та низку інших речей.

Попередньо планують вибрати до 5-6 дворів. Найбільше шансів потрапити до цього переліку мають ті будинки, мешканці яких готові активно співпрацювати (зокрема організовувати зустрічі та обговорення з сусідами) та долучитись до фінансування оновлення двориків (якщо проект передбачатиме речі, на фінансування яких у райдержадміністрації не буде коштів).

Львівське ДАБІ. У січні розпочне роботу львівська інспекція Держархбудконтролю, яку контролюватиме безпосереньо мерія.

Вона надаватиме дозволи на будівництво об’єктів 1-4 категорії складності, прийматиме рішення про введення цих об’єктів в експлуатацію, матиме право проводити перевірки будівництв, зупиняти на них роботи, видавати приписи про знесення незаконних об'єктів.

Усім цим донедавна займався департамент ДАБІ у Львівській області, на який мерія не мала впливу. Цей департамент працюватиме і далі, зокрема він матиме повноваження скасовувати рішення міської інспекції.

Також у мерії планують створити будівельне ЛКП, яке займатиметься демонтажем незаконних споруд.

Безпритульні тварини. У січні 2016 року у ЛКП «Лев» запрацює повноцінна ветеринарна клініка, у якій саме завершується реконструкція. Діятимуть ветеринарна лабораторія, УЗД-діагностика, електрокардіографія. Клініка ЛКП «Лев» працюватиме цілодобово. Окрім безпритульних собак, усі послуги тут будуть доступні для домашніх тварин за помірними тарифами.

На базі ЛКП "Лев" запрацює повноцінна ветеринарна клініка (фото ZAXID.NET)

Також у січні в ЛКП «Лев» запрацює і салон грумінгу – стрижки для тварин. У 2016 році запрацює і оновлений сайт ЛКП «Лев», на якому, зокрема, буде зібрано електронну базу безпритульних собак у Львові.

На території ЛКП створять Центр адопції собак, де кожен охочий зможе обрати собі тварину і забрати її додому, а також запустять реєстрацію домашніх тварин та проводитиметься їх облік.

Безпека у місті

Цього року у Львові, в місцях масових скупчень людей, встановлять 200 камер відеоспостереження, які будуть об’єднані в єдину мережу, до якої матимуть доступ працівники поліції та СБУ.

Окрім того, на дорогах встановлять спеціальні камери, які фіксуватимуть порушення правил дорожнього руху в автоматичному режимі. Скільки їх буде, наразі невідомо.

Навесні частина львівських патрульних поліцейських пересяде на велосипеди та мотоцикли, які для них закупить мерія. Поліцейські патрулюватимуть в основному центральну частину міста, паркові зони та інші недоступні для автомобілів ділянки.

Патрульна служба просила придбати їм мотоцикли Suzuki або Bajaj Pulsar

Для ефективнішого патрулювання прилеглих до Львова дачних масивів для працівників патрульної поліції закуплять позашляховики Renault Duster.

У лютому розпочнеться процес переатестації працівників національної поліції у Львівській області. Поліцейські, які пройдуть переатестацію, отримають нову форму, підвищені зарплати. Штат поліцейських скоротять приблизно на 10%.

Нові підприємства і робочі місця

У 2016 році в області запрацює три нових виробництва, пов’язаних з автомобілебудуванням, і ще два – з будматеріалами.

Японська компанія "Фуджікура" відкриє своє виробництво в індустріальному парку у мікрорайоні "Рясне-1"

Автомобілебудування. Так, у новому році «Фуджікура Аутомотів Україна Львів» введе в експлуатацію завод з виробництва електричного устаткування для автомобілів в індустріальному парку «Рясне-2». «Фуджікура» планує працевлаштувати понад 3000 працівників.

Очікується, що ТОВ «Електроконтакт Україна» (дочірня компанія німецької фірми «Електроконтакт») відкриє нову технологічну лінію з виробництва джутів для легкових автомобілів у Золочівському районі, а ще одне ТОВ з німецьким корінням - «Бадер Україна» відкриє новий завод із пошиття автомобільних чохлів в селі Кожичі в Яворівському районі. «Бадер Україна» вже має виробництво в Городку.

На заводі у Бродівському районі працюватиме понад 2 тис. людей

Також у 2016 році концерн «Nexans» розпочне будівництво нового заводу у Бродівському районі, де буде працевлаштовано понад 2000 людей. Завод спеціалізуватиметься на виробництві електричних кабельних мереж для світових автовиробників.

Виробництво будматеріалів. «ТБК - Львів», яке належить дніпропетровському бізнесмену Вячеславу Мазуру завершить будівництво заводу з виробництва газобетонних блоків у селі Розвадів. Ще одна фірма - «Грін МП Інвест», яка належить угорцю Давіду Тібору, планує завершити будівництво та запустити завод з виробництва сухих будівельних сумішей у селі Дуліби (Стрийський район).

У квітні 2016 року відбудеться введення в експлуатацію турбін другої черги вітроелектростанцій

Відновлювальна енергетика. У 2015 році львів’янин Зіновій Козицький запустив першу чергу найбільшої в українських Карпатах вітроелектростанції «Старий Самбір-1». У 2016 році його компанія «Еко-Оптіма» разом з ЄБРР та фондом чистих технологій Світового Банку будуватимуть другу чергу цієї ВЕС.

Уведення в дію турбін планують на 1 квітня 2016 року. Також компанія розпочне будівництво вітроелектростанції «Старий Самбір-2» потужністю 19,8 МВТ.

В області відбудуться 26 ярмарків сільгосппродукції

Мандрівні ярмарки львівських фермерів

У 2016 році 500 особистих селянських домогосподарств з області візьмуть участь у проекті з вирощування овочів та ягід на замовлення виробників.

У проекті візьмуть участь чотири райони: Кам’янка-Бузькому і Жовківському районах будуть вирощувати овочі, у Перемишлянському і Золочівському районах – ягоди. Окрім того, у наступному році проведуть 26 мандрівних ярмарків продукції місцевих сільгоспвиробників в районах області та шість ярмарків у Львові. Захід відбуватиметься під гаслом «Добрі традиції Галичини».

Транспорт і дороги

Автобуси. Комунальне АТП-1 цього року отримає всі 10 замовлених у 2015 році низькопідлогових автобусів «Електрон». Три з них вийдуть на маршрути вже після різдвяних свят. Ще три автобуси «Електротранс» має виготовити в березні, решту – пізніше.

У 2016 році парк низькопідлогових великогабаритних автобусів у Львові суттєво збільшиться (фото ZAXID.NET)

Крім того, у 2016 році Львів планує придбати для комунального перевізника ще 60 нових низькопідлогових автобусів. Це близько 10% від усіх маршруток, які працюють в місті.

Електротранспорт. Уже на початку 2016 року Львовом почне їздити перший в Україні електробус. Він курсуватиме за маршрутом тролейбуса №13 із пл. Івана Підкови до вул. Грінченка.

На маршрут № 13 вийдуть і три нові тролейбуси, які «Львівелектротранс» уже отримав. Крім того, у процесі виготовлення сім нових трамваїв «Електрон», які почнуть перевозити пасажирів у 2016 році з центру міста до Сихова.

Зміна маршрутів. У планах на 2016 рік і зміна маршрутів громадського транспорту. Для цього міськрада має намір провести дослідження пасажиропотоків. Імовірно, що у зв’язку з відкриттям трамваю на Сихів відкоригують маршрути цього напрямку. Також мають покращити сполучення з новими ТРЦ «Форум Львів» та гіпермаркетом «Ашан-сіті» на вул. Володимира Великого.

Тролейбусний маршрут №2 вул. Бандери – вул. Стрийська продовжать до кінотеатру ім. Довженка на проспекті Червоної Калини. Планують також продовжити тролейбусний маршрут №25 з Сихова до автовокзалу і далі до ТРЦ «King Cross Leopolis», а згодом – до села Солонка.

Нові автостанції та зупинки транспорту. У 2016 році розпочнеться будівництво автостанцій на вул. Пасічній-Зеленій для автобусів бібрського та ходорівського напрямків та на вул. Городоцькій-Збиральній – для Городоцького напрямку.

Автостанцію із головного заліничного вокзалу планують перенести на вулицю Збиральну (фото "Львівської пошти")

На початку року у Львові облаштують чотири нові зупинки громадського транспорту: на вул.Сахарова, 17 поблизу перехрестя із вул. Княгині Ольги, на перехресті вулиць Величковського-Шевченка, на Богданівській, 135 та на вул. Замарстинівській, 213. Зупинку із початку вул. Зеленої перенесуть або вглиб вулиці, або на вул. Шота Руставелі.

Цього року можуть перенести кінцеві зупинки приміських маршруток Жовківського напрямку з автостанції біля Залізничного вокзалу на автовокзал на вул. Стрийській. У такому разі АТП-1 збільшить кількість автобусів на маршруті №10 ТРЦ «King Cross Leopolis» – Головний залізничний вокзал і замінить їх низькопідлоговими.

Ремонт доріг. На 2016 рік мерія Львова запланувала ремонт 20 вулиць. Відремонтують частину вул. Вітовського, Чернівецьку, Зимновідську, Станційну, Садову, Пулюя, Дивізійну, Чубинського, Хвильового, відрізки вулиць Личаківської, Богданівської, Київської, Русових, Котляревського, Нечуя-Левицького і Клепарківської.

Низка вулиць у 2016 році знову будуть закриті для руху транспорту. Зате згодом матимуть нове покриття (фото ZAXID.NET)

Також мають завершити ремонт вул. Мечникова, Купчинського та проспекту Червоної Калини. Відремонтованим проспектом Червоної Калини вже до середини року має почати курсувати трамвай на Сихів.

В області завершать ремонт доріг Львів-Радехів-Луцьк та Бориня-Мохнате. Планують відремонтувати також дорогу від Турки до Самбора, автошлях Броди-Радехів-Червоноград та відтинок дороги від села Куровичі до Перемишлян. Повний перелік доріг для ремонту на Львівщині у 2016 році затвердять у січні-лютому.

Почати у 2015 році ремонт дороги зі Львова до Луцька закінчать у 2016 році. Дорога у цьому напрямку була у жахливому стані (фото ЛОДА)

Крім того, на Львівщині мають розпочати роботу п’ять асфальтних заводів, які вироблятимуть 250-300 тонн асфальту на годину.

Децентралізація та межі Львова

Вперше з 1988 року Львів затвердить свої межі. З того часу площа міста збільшилась з 10 тис. до 15 тис. га. На початку 2016 року обласна рада та голова ОДА мають дати добро на затвердження меж міста, після цього остаточне рішення прийматиме Верховна Рада.

27 березня відбудуться перші місцеві вибори у Ходорівській міській об’єднаній громаді. Загалом же на Львівщині наступного року мають утворитися близько 50 об’єднаних територіальних громад.

Крім того, план об’єднання територіальних громад, який зараз за наказом Кабміну налічує 88 громад, знову змінять. Офіс з питань впровадження реформ на Львівщині спільно з експертами вже розробляє нову карту об’єднання громад.

Фінансовий сектор

Експорт. У Львівській промисловій палаті переконані, що наступного року зросте не лише кількість експорту з Львівської області, але й кількість експортерів. При цьому, за словами Володимира Коруда, в.о. віце-президента Львівської торгово-промислової палати, структура експорту кардинально не зміниться, оскільки не зміниться структура виробництва в області.

Товари сільського господарства збережуть першість в експорті з Львівської області

«Основними експортними товарами нашої області є продукти сільського господарства. Наступного року вони також будуть на першому місці в структурі експорту. Крім того, я думаю збільшиться експорт у сфері машинобудування та металообробки. Звичайно, тут враховано і ті підприємства, які працюють на давальницькій сировині, тобто ті, що проводять фінальну збірку продукції.  Але, з огляду на те, що наші підприємства достатньо активно шукають виходи на зовнішні ринки, то переконаний, що наступного року це принесе результат», - переконаний Коруд.

За його словами у 2016 році мають шанс вийти на європейський ринок також виробники меблів та легка промисловість, оскільки у 2015 році вони активно працювали в цьому напрямку. Загалом активність львівських підприємців суттєво зросла, в тому числі і завдяки тому, що з’явилась низка центрів, що надають підтримку у пошуках партнерів закордоном.

У 2016 році мають шанс вийти на європейський ринок також виробники меблів та легка промисловість

«У 2015 році суттєво збільшилась кількість підприємців, які приходять за допомогою. Більшість запитів наразі дещо розмиті, але збільшились і конкретні запити, коли людина приходить і каже: «я хочу продавати оце, знайдіть партнера».

До речі, за даними статистики, у 2015 році вперше зріс експорт у такі досить нетрадиційні для Львівщини країни як Єгипет та Китай. Крім того, виріс взаємна цікавість до Туреччини. А от країни колишнього СРСР, вже кілька років поспіль посідають лише четверте місце в структурі експорту Львівської області. Перше місце – країни Євросоюзу, насамперед Польща та Німеччина.

Банки. У 2016 році українські банкіри не очікують особливого пожвавлення в банківському секторі, але сподіваються на те, що збитки стануть меншими. На думку Романа Лепака, директора департаменту організації, стратегії та корпоративного управління «Кредобанку» притік депозитів в банки у наступному році можливий лише за умови відсутності нових політичних та курсових шоків. Натомість валютні депозити люди почнуть розміщати не раніше, ніж НБУ скасує обмеження на добову видачу готівкової іноземної валюти.

«Ми очікуємо, що скасування обмежень НБУ відбудеться не раніше травня наступного року і лише за умови сприятливого сценарію подій, тобто якщо не відновляться військові дій, не буде призупинена співпраці з МВФ тощо», - говорить Лепак.

З іншого боку він відзначив, що складана ситуація в банківському секторі стимулює самі банки для розвитку та пошуку резервів. Щоправда для клієнтів це призведе до підвищення вартості банківських послуг.

«За нашими оцінками у 2016 році остаточно завершиться період дешевого банківського сервісу в Україні, що спонукатиме клієнтів обмежувати кількість своїх обслуговуючих банків та активніше використовувати пропозиції «пакетного» обслуговування», - пояснив банкір.

Кредитування. Цього року також не варто сподіватись на відновлення активного кредитування, але напевно відбудеться перерозподіл ринку кредитів. Тобто зміняться банки, які є найбільш активними в цій галузі.

Активності на ринку кредитування вітчизняні банки не виявлятимуть

«Більшість банків у 2016 році будуть зосереджені на внутрішній реструктуризації та «очищенні» своїх балансів, що стримуватиме їх активність на кредитному ринку. У цих умовах банки, які мають кращу якість активів та вільні ресурси для кредитування, зможуть перерозподілити ринок на свою користь, залучаючи високоякісних клієнтів, що працюють в експортних галузях та мають попит на кредити», - пояснив Лепак.