Керівництво фірми «Успіх БМ» стверджує, що вимоги міста вони виконали, практично віддавши місту 47-й маршрут, який з 22 грудня буде в повному обслуговуванні комунального підприємства АТП-1.
Про це заявив директор компанії-перевізника «Успіх БМ» Юрій Мельник.
«Загалом між Львівською міськрадою та «Успіх БМ» тривають переговори в юридичній площині з метою належного оформлення документів для офіційного підтвердження права перевізника надавати послуги у майбутньому. Всі правові питання будуть урегульовані вже з наступного тижня, коли буде підписана мирова угода між містом і «Успіх БМ». А відмову від 47-го маршруту вони прогнозували», - стверджує Юрій Мельник.
За його словами, з понеділка, 22 грудня, 47-й маршрут у Львові обслуговуватиме комунальне підприємство «АТП-1».
«Відповідальність за його обслуговування вже лягає на представників комунального транспортного підприємства. Є потенційна загроза відсутності низькопідлогових автобусів. Чи може місто забезпечити такими автобусами цей маршрут, ми не знаємо», - зазначив директор «Успіх БМ».
Натомість директор АТП-1 Михайло Сидорович розповів ZAXID.NET, що він не отримав ще жодних документів, відповідно до яких АТП-1 повинне розпочати роботу на 47-му маршруті.
«Наразі я не бачив ані юридичного наказу, ані тимчасового доручення. Але мені відомо про такий варіант, тому підприємство готується до роботи. Ми завжди готові підстрахувати, або вирішити якісь проблеми, які виникають щодо забезпечення належного функціонування транспортної системи міста», - сказав він.
Сидорович також не зміг повідомити, чи будуть на цьому маршруті низькопідлогові автобуси, як це є зараз.
«Я не можу відповісти точно, які машини виїдуть на маршрут, але ми постараємося забезпечити його таким транспортом, який вимагатимуть умови для належного функціонування. В нас достатньо транспортних засобів», - запевнив директор АТП-1.
Як повідомляв ZAXID.NET, у четвер, 18 грудня, працівники компанії-перевізника «Успіх БМ» прорвались на засідання сесії Львівської міської під гучні викрики та погрози підпалити автобуси, які ще зранку підігнали під стіни Ратуші. Вони вимагали не розривати з ними угоди на перевезення.
У цей же день за вказівкою міського голови Львова було створено робочу групу з представників міськради і компанії-перевізника, яка домовилась підписати мирову угоду.