Перевізники Львова уже в серпні обіцяють самовільно підвищити тариф, щонайменше до 3 гривень. Перевізники кажуть, що плата за проїзд у 2 гривні зробила їхні підприємства збитковими і якщо ж тариф не переглянути, то вони зовсім зникнуть з ринку.
Чотири перевізники Львова – ФІАКР, Міра і К, АТП 14630, та УСПІХ БМ домовились підвищити тарифи на проїзд у маршрутках вже з наступного місяця. Кажуть, нинішня плата усі підприємства «загнала» в борги. Про це інформують «Головні новини Львова».
«Ситуація на сьогодні досить критична. Тільки борг по паливу перед фірмою «Золотий екватор» у нас становить 1 млн 600 тисяч гривень, по запчастинах борг становить 450 тисяч гривень», – розповів керівник АТП 14630 Cтепан Кузбит.
Перевізники нарікають, що тариф у 2 гривні – нерентабельний, бо бензин дорожчає, автобусний парк потребує оновлення, а водії – підвищення зарплатні. Кажуть, на перегляд тарифу чекають вже півтора року.
«Перегляд тарифу на сьогодні не має руху вперед, він блокується зі сторони депутатського корпусу Львівської міськради, зі сторони виконавчої гілки влади і на сьогодні ми абсолютно залишаємось один на один зі своїми проблемами», – розповів голова Асоціації перевізників Львівської області Іван Велійка.
Громадські слухання у червні чітко засвідчили: львів’яни не готові платити європейської ціни за далеко не європейський сервіс.
Міська влада вважає, що без підвищення якості проїзду 3 гривні не буде: «Якщо громада міста завтра висловить задоволення від того, що в автобусах чисто, вони їздять по графіку і водії не хамлять, тоді сідаємо за стіл і рухаємось далі. А за ту саму якість платити більшу ціну логіки немає», – сказав мер Львова Андрій Садовий.
Водночас, в управлінні транспорту розповіли, що укладали угоди на перевезення окремо з кожним АТП. І вже знають що робитимуть, якщо перевізники таки підвищать ціну: «Департамент житлового господарства від імені пасажирів є замовником послуг. І ми будемо значно більше вимагати від них виконання договірних умов – аж до розірвання договору», – пояснив в.о. начальника управління транспорту Львівської міськради Олег Вілюра.
Окрім підвищення тарифів, перевізники обіцяють ще й скоротити перелік пільговиків, за перевезення яких не отримують компенсацій.
«Міська рада відмовила нам у підписанні договорів на відшкодування – перше. Друге – в бюджеті міської ради на відшкодування перевезення пільгових пасажирів передбачена цифра, яка дорівнює нулю», – сказав голова Асоціації перевізників Львівської області Іван Велійка.
Наразі обидві сторони конфлікту ще сподіваються знайти компроміс.